Jedna od sledbenica Čarlsa Mensona puštena iz zatvora nakon 50 godina
Sledbenica kulta Čarlsa Mensona, Lesli van Huten, koja je sa 19 godina pomogla u ubistvu bogatog para iz Los Anđelesa po nalogu vođe kulta, puštena je iz zatvora nakon više od 50 godina robije.
Foto: Beta/AP
Van Huten (73) puštena je na uslovnu slobodu, navodi se u saopštenju Kalifornijskog odeljenja za popravne i rehabilitacione poslove.
Ona je napustila kalifornijski zatvor za žene u Koroni, istočno od Los Anđelesa, u ranim jutarnjim satima i odvezena u prelazni smeštaj, rekla je njena advokatica Nensi Tetro.
"Još pokušava da se navikne na ideju da je ovo stvarno", rekla je Tetro za AP.
Guverner američke savezne države Kalifornije Gevin Njusom saopštio je da neće tražiti od Vrhovnog suda da suspenduje odluku o uslovnom otpustu Lesli van Huten, koja je u zatvoru od 1969. godine. Kancelarija guvernera saopštila je da je malo verovatno da će žalba na presudu kalifornijskog apelacionog suda o uslovnom otpustu biti usvojena i da je Njusom razočaran takvom odlukom.
Van Huten je prvobitno osuđena na smrt zato što je pomagala Mensonovim sledbenicima da izvrše ubistva Lena Labjanke, trgovca mešovitom robom u Los Anđelesu, i njegove supruge Rozmari u avgustu 1969.
Njena kazna je kasnije preinačena u doživotni zatvor kada je Vrhovni sud Kalifornije suspendovao savezni zakon o smrtnoj kazni 1972. Smrtna kazna je kasnije ponovo uvedena, ali se nije mogla primeniti retroaktivno.
Porodica Labjanka je ubijena u svojoj kući, a njihova krv je potom razmazana po zidovima. Van Huten je kasnije opisala kako je Rozmari Labjanka držala jastuk preko glave dok su je drugi ubadali. Zatim, nakon naređenja od strane Mensonovog sledbenika Čarlsa "Teksa" Votsona da "uradi nešto", Van Hoten je, prema sopstvenom priznaju, uzela nož i ubola ženu više od 10 puta.
Ubistva su se dogodila dan nakon što su Mensonovi sledbenici ubili glumicu Šeron Tejt i još četiri osobe. Van Huten, koja je tada imala 19 godina, nije učestvovala u ubistvu Tejt.
Očekuje se da će Van Huten provesti oko godinu dana u prelaznom smeštaju, prilagođavajući se svetu koji se tehnološki veoma izmenio u poslednjih pola veka.
"Ona mora da nauči da koristi internet i da nauči da kupuje stvari bez gotovine", rekla je advokatica i dodala da je Van Huten diplomirala i magistrirala dok je bila u zatvoru, i da je radila kao tutorka drugih zatvorenika.
Van Huten je upoznala Mensona na starom filmskom ranču na periferiji Los Anđelesa gde je osnovao svoju takozvanu "porodicu sledbenika". Tokom saslušanja za uslovni otpust 2016. godine rekla je da su ubistva bila početak rasnog rata koji je Menson nazvao "Helter Skelter", po pesmi Bitlsa.
On je inspirisao uglavnom mlade i ženske sledbenice da izvrše ubistva, uključujući ubistvo glumice Šeron Tejt, u avgustu 1969. godine, što je, kako je u optužnici navedeno, bio "deo plana za podsticanje rasnog rata".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Uhapšen i treći osumnjičeni za krađu nakita iz Luvra
30.10.2025.•
3
Treći osumnjičeni za krađu nakita iz Napoleonove kolekcije iz Luvra uhapšen je protekle noći.
Nakon tri decenije: SAD će ponovo testirati nuklearno oružje
30.10.2025.•
2
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će Sjedinjene Američke Države ponovo pokrenuti testiranja nuklearnog oružja, nakon pauze od tri decenije.
Svaki Rus godišnje pojede 24 kg ribe - Putinu to nije dovoljno, traži da se to poveća
30.10.2025.•
3
Ruski predsednik Vladimir Putin naredio je tokom sastanka sa članovima ruske vlade na kome se razmatrao razvoj ribarskog sektora, povećanje potrošnje ribe i morskih plodova u toj zemlji.
Orban najavio antiratnu turneju po Mađarskoj
30.10.2025.•
2
Premijer Mađarske Viktor Orban najavio je pokretanje antiratne turneje širom zemlje.
Dodik zahvaljuje Trampu na ukidanju sankcija
29.10.2025.•
22
Bivši predsednik Republke Srpske (RS) Milorad Dodik je, povodom odluke SAD da njemu i drugim funkcionerima RS ukine sankcije, zahvalio predsedniku SAD Donaldu Trampu.
Policijska operacija protiv droge u Rio de Žaneiru: Najmanje 132 mrtvih
29.10.2025.•
3
Najsmrtonosnija policijska operacija u istoriji Rio de Žaneira ostavila je najmanje 132 mrtve osobe, prema podacima koje je objavila javna agencija.
Uragan Melisa dosada usmrtio najmanje 20 ljudi
29.10.2025.•
0
Uragan Melisa usmrtio je najmanje 20 ljudi na Jamajci, u Dominikanskoj Republici, Panami i posebno na Haitiju, gde je u toku potraga za nestalim osobama.
Litvanija zatvara granicu sa Belorusijom: Zbog balona sa švercovanim cigaretama
29.10.2025.•
0
Vlada Litvanije je saopštila da na mesec dana zatvara granicu s Belorusijom zbog doletanja iz te zemlje balona sa švercovanim cigaretama što je Viljnus ocenio kao "hibridni napad".
Ukinute sankcije SAD Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović
29.10.2025.•
8
Kancelarija za kontrolu stranih sredstava Ministarstva finansija SAD (OFAC) uklonila je sa liste sankcija Milorada Dodika, predsednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata i članicu Predsedništva BiH Željku Cvijanović.
Srušila se sedmospratnica u Turskoj, ima poginulih
29.10.2025.•
0
Sedmospratna stambena zgrada u severozapadnom turskom gradu Gebzeu srušila se rano jutros.
BiH za 33 godine izgubila više od trećine stanovništva
29.10.2025.•
7
Bosna i Hercegovina je od 1991. godine do kraja 2024. izgubila više od trećine svog stanovništva, što je pad koji je najdrastičniji među svim evropskim zemljama.
Holanđani danas glasaju na parlamentarnim izborima, glavna tema - migranti
29.10.2025.•
0
Holanđani danas glasaju na parlamentarnim izborima, manje od dve godine otkako je krajnje desna stranka Gerta Vildersa neočekivano osvojila najviše glasova.
VIDEO: Tramp stigao u Južnu Koreju, orkestar mu za dobrodošlicu svirao Y.M.C.A.
29.10.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp stigao je danas u zvaničnu posetu Južnoj Koreji, tokom koje će učestvovati na samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC).
U Nemačkoj predlog da se deca kroz školski program pripremaju za rat: "Da budu spremna za pretnje"
29.10.2025.•
4
Nemački ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dobrint (CSU) predlaže da škole uvedu časove o kriznim situacijama i mogućem ratu.
Trampov rejting među Amerikancima sve gori
29.10.2025.•
1
Rejting predsednika SAD Donalda Trampa pao je poslednjih dana, dostigavši najniži nivo tokom njegovog drugog mandata, jer sve više Amerikanaca kritikuje njegovu politiku u vezi sa troškovima života.
Nakon udara uragana: Vlasti Jamajke upozorile građane na krokodile
29.10.2025.•
0
Zdravstvene vlasti Jamajke upozorile su u utorak stanovnike da budu na oprezu zbog mogućeg pojavljivanja krokodila koje je uragan Melisa izbacio iz njihovih prirodnih staništa.
Petr Pavel: Rusija uložila tolika sredstva u naoružanje, sigurno se ne sprema za mirnu budućnost
28.10.2025.•
8
Predsednik Češke Petr Pavel upozorio je danas u Pragu da je Rusije prošle godine uložila tolika sredstva da se naoruža da se sigurno ne sprema za mirnu budućnost.
Vazdušni napadi Izraela na Pojas Gaze: Civilna odbrana potvrđuje najmanje tri udara
28.10.2025.•
0
Civilna odbrana u Pojasu Gaze saopštila je večeras da je izraelska vojska sprovela najmanje tri vazdušna napada na palestinsku teritoriju.
Francuska ministarka kulture: Nema internog propusta u slučaju pljačke Luvra
28.10.2025.•
0
Francuska ministarka kulture, Rašida Dati, izjavila je danas da nije bilo internog propusta kad je reč o funkcionisanju bezbednosnih uređaja na dan kada je izvedena pljačka u Luvru.
Celogodišnja vojna obaveza u Rusiji: Duma usvojila zakon sa posebnim rokovima za različite grupe
28.10.2025.•
0
Ruska državna duma je usvojila zakon o celogodišnjoj vojnoj obavezi čime će se omogućiti "ravnomerna raspodela posla među regrutnim stanicama i poboljšanje kvaliteta regrutacije građana za vojnu službu".Podnosioci inicij
VIDEO: Tursku pogodio zemljotres od 6,1 stepen, a onda još 100 naknadnih potresa
28.10.2025.•
0
Nakon zemljotresa jačine 6,1 stepen Rihterove skale koji je sinoć pogodio oblast Balikesir u Turskoj, osetilo se više od 100 naknadnih potresa, od kojih je najjači bio 4,4 stepena.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar