Arheološko nalazište u Palestini na listi svetske baštine: Verovatno će izazvati gnev Izraela

Na konferenciji Ujedinjenih Nacija izglasano je da se na listu svetske baštine u Palestini stave preistorijske ruševine kraj drevnog grada Jerihona, na Zapadnoj obali koja je pod okupacijom Izraela.
Arheološko nalazište u Palestini na listi svetske baštine: Verovatno će izazvati gnev Izraela
Foto: Beta/AP

Odluka je doneta na sednici Komiteta UN za svetsku baštinu u Rijadu, prestonici Saudijske Arabije, pod pokroviteljstvom Organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu UN, UNESKO.

Takav ishod glasanja će po svoj prilici izazvati gnev Izraela koji kontroliše tu teritoriju i ne priznaje palestinsku državu.

Jerihon je jedan od najstarijih kontinuirano nastanjenih gradova sveta. Nalazi se na Zapadnoj obali koja je pod okupacijom Izraela, a pod upravom međunarodno priznate Palestinska uprava.
 
Na listu je stavljeno obližnje arheološko nalazište Tel es-Sultan, gde su preistorijske ruševine koje datiraju iz devetog milenijuma pre Nove ere i nalaze se van samog drevnog grada.
 
Izrael je izašao iz UNESKA 2019. godine optuživši ga za pristrasnost i umanjivanje veza jevrejske države sa Svetom zemljom.
 
Takođe se protivio prijemu Palestine kao države-članice u tu organizaciju UN 2011. godine, ali je i dalje potpisnik Konvencije o svetskoj baštini i poslao je delegaciju na zasedanje u Rijadu.
 
Izrael je osvojio Zapadnu obalu, pojas Gaze i istočni Jerusalim u ratu 1967. godine, a Palestinci žele da svoju nezavisnu državu osnuju na sve te tri teritorije.
 
Izraelski lideri smatraju Zapadnu obalu biblijskim i kulturnim središtem jevrejskog naroda.
 
Mirovnih pregovora nije bilo više od jedne decenije.
 
Izrael sada predvodi jedna od najnacionalističkijih i najreligioznijih vlada u njegovoj istoriji, pa je svaki potez ka palestinskoj državnosti gotovo nezamisliv.
 
Moderni grad Jerihon je jedno od glavnih turističkih odredišta na palestinskim teritorijama zbog istorijskih mesta i blizine Mrtvog mora.
 
Godine 2021. Palestinska uprava je objavila obnovu jednog od najvećih mozaika na Bliskom istoku u palati Jerihon iz 8. veka.
 
Arheološko nalazište Tel es-Sultan sadrži dokaze o jednoj od prvih poznatih ljudskih naseobina i važnom naselju iz Gvozdenog doba koje datira iz 2600. godine pre nove ere.
 
Udaljeno je oko dva kilometra od ostataka prvog grada Jerihona u kojem su ruševine od važnosti za jevrejsku istoriju, uključujući sinagogu iz 1.veka pre Nove ere.
UNESKO je to mesto označio kao "Drevni Jerihon/Tel es-Sultan" i namučila se da objasni da se razlikuju.
 
Kako je naveo pomoćnik generalnog direktora UNESKA Ernesto Otone to mesto "predloženo za nominaciju je preistorijsko arheološko nalazište Tel es-Sultan locirano van starog grada Jerihona".
 
On je objasnio da su kasniji materijalni ostaci u trajanju više od jednog milenijuma od istorijskog interesa i vredni očuvanja, a da spadaju u jevrejsko i hrišćansko nasleđe, ali da to nije bilo u fokusu predložene nominacije.
 
Istorijsko nasleđe je već dugo jedan od mnogih nesporazuna u izraelsko-palestinskom sukobu i obe strane koriste arheologiju da demonstriraju ono za šta kažu da je njihova jedinstvena veza sa Svetom zemljom.
 
Palestinska uprava koju su pre jedne decenije UN priznale kao državu-nečlanicu, ali kao posmatrača, pozdraviila je odluku Komiteta UN.
 
Predsednik Mahmud Abas je saopštio da je to "svedočanstvo autentičnosti o istoriji palestinskog naroda" i da je "država Palestina posvećena očuvanju jedinstvenog mesta za dobrobit čovečanstva".
 
Izrael nije odmah komentarisao.
 
UNESKO sa sedištem u Parizu je 1978. godine počeo sastavljanje liste svetske baštine i na njoj je sada više od hiljadu mesta koja su nominovale pojedine zemlje - od Akropolja u Atini, do Velikog zida u Kini.
  • Metuzalem

    18.09.2023 12:30
    Ocito ima
    A kakve veze ima svet sa takozvanom svetom zemljom po cemu je sveta po sumercima vaviloncima starom egiptu to sto su se istoriski dogodili na tom mestu nema nikakve veze sa svetom zemljom to je zemlja arapa palestinaca jevreja i drugih naroda koje zive tamo kao sto su neki ziveli tu pre nekoliko hiljada godina.
  • w/e

    18.09.2023 01:31
    hahhaha
    Ovi su gori od Balkanskih "Drzava."
    Kakve tacno "Palestinske" veze postoje sa Svetom Zemljom? Kvazi-drzava koja bukvalno nikada nije ni postojala i religija koja je izmisljena stotinama godina nakon nastanka "Njihovog" kulturnog nasledja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet