Australija uvodi kazne za širenje lažnih vesti

Australija je najavila da će kažnjavati internet platforme sa do pet odsto njihovih globalnih prihoda zbog neuspeha da zaustave širenja dezinformacija, javlja Rojters.
Australija uvodi kazne za širenje lažnih vesti
Foto: Pixabay
Vlada očekuje da će primorati platforme na usvajanje pravila delovanja za sprečavanje širenja lažnih informacija koja će morati da dobiju odobrenje regulatora.
 
Ako pak ne zadovolje regulatorno telo, regulator će sam postaviti svoje standarde, a potom kažnjavati koji ih ne budu poštovale.
Mere će biti predstavljena u parlamentu, a usmerene su prema lažnim informacijama koje štete izbornom procesu ili javnom zdravlju, pozivaju na progon ranjivih grupa ili povrede osoba ili predstavljaju pretnju infrastrukturi i delovanju hitnih službi.
Meta, kompanija vlasnica Fejsbuka, već je najavila da će blokirati informativni sadržaj ako će za njega morati da plaća tantieme.
 
Nekadašnji Tviter, današnji X, ukinuo je većinu regulacije sadržaja nakon što ga je 2022. preuzeo milijarder Ilon Mask.
 
"Lažne informacije i dezinformacije predstavljaju ozbiljnu pretnju bezbednosti i dobrobiti Australijanaca, kao i našoj demokratiji, društvu i ekonomiji", saopštila je ministarka komunikacija Mišel Roland.
 
Ona je naglasila je da četiri petine Australijanaca žele borbu protiv dezinformacija.
  • Da da

    12.09.2024 20:21
    x
    Da li to važi kad država širi lažne vesti
  • Zemlja čudesa

    12.09.2024 18:37
    Smrdi na cenzuru
    Šta se događa ako neko objavi istinu koja je suprotna mejnstrimu? Da li će mejnstrim trpeti posledice zbog lažne vesti? Šta ako neko retvituje tuđu objavu, bez obzira da li je istina ili laž? Na kraju krajeva, ko će odlučivati šta je istina, a šta nije? I, kažete, 4/5 stanovništva je za ovakvo cenzurisanje vesti. Kad ste ih brže izbrojali?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Dodeljena Nobelova nagrada za ekonomiju

Švedska kraljevska akademija nauka saopštila je da su ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za ekonomiju Daron Ačemoglu, Sajmon Džonson i Džejms Robinson.