Premijer Fijala: Češka više ne koristi rusku naftu
Češka se u potpunosti oslobodila zavisnosti od ruske nafte i prešla je na isporuke koje stižu preko naftovoda TAL i IKL od terminala u Trstu, u Italiji, saopštio je premijer Petr Fijala.
Foto: Pixabay (ilustracija)
"Ovo je zaista istorijski trenutak. Posle 60 godina prestala je naša zavisnost od Rusije. I to je dobra vest. Prvi put u istoriji Češka u potpunosti nabavlja naftu koja nije ruska i stiže zapadnim putem", kazao je danas premijer na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ministrom finansija Zbinjekom Stanjurom.
Prve povećane isporuke nafte koja nije ruska stigle su iz Trsta u Centralni terminal Nelahozeves juče, a danas državno preduzeće MERO počinje isporuke u rafineriju u Litvinovu.
"U terminal dopremamo isključivo naftu koja nije ruska. Sledeće isporuke već su naručene. Naftovod Družba ostaje spreman za rad i eventualno obnavljanje isporuka", kazao je generalni direktor MERO Jaroslav Pantuček.
Češka vlada je u jesen 2022. godine, zbog agresije Rusije na Ukrajinu i energetske krize, odlučila da finansira projekat TAL-PLUS kako bi preko italijansko-austrijsko-nemačkog naftovoda TAL mogla da dobavlja naftu iz Trsta i da ne zavisi od volje Rusije ili Ukrajine da li će funkcionisati naftovod Družba.
Poslednji put su isporuke ruske nafte preko Družbe bile obustavljene 4. marta a tada je država poljskoj petrohemijskoj kompaniji Orlen Unipetrol koja je vlasnik rafinerija u Češkoj morala da pozajmi 330.000 tona nafte iz državnih rezervi.
"Ovo je dan naftne nezavisnosti. Od danas vesti o tome da li teče nafta kroz Družbu jesu interesantne ali nisu uopšte važne", kazao je ministar Stanjura.
Premijer Fijala naglasio je da se otvaranjem ove zapadne trase iz Trsta Češka pre svega oslobodila Rusije kao vrlo nepouzdanog poslovnog partnera.
Do sada je udeo zapadnog i istočnog naftovoda u isporukama u Češku bio približno jednak, po pola, dok od sada Češka računa da će joj svih oko osam miliona tona koliko troši godišnje stizati samo preko Trsta, iz Azerbejdžana, Kazahstana i zemalja na severu Afrike.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Planinar poginuo na Visočici, u toku akcija spasavanja drugog planinara
14.12.2025.•
0
Jedan planinar je poginuo na planini Visočici, na području opštine Konjic, a u toku je akcija spasavanja njegovog prijatelja, objavila je Gorska služba spasavanja Prenj, prenosi BHRT.
VIDEO: Hrabri stanovnik Sidneja savladao i razoružao jednog od napadača na plaži Bondi
14.12.2025.•
2
U napadu na plaži Bondi u Sidneju, prema poslednjim informacijama, ubijeno je 11 osoba, a 12 je ranjeno. Ubijen je i jedan od napadača.
Pucnjava na plaži Bondi u Sidneju: 12 ubijenih, 29 povređenih
14.12.2025.•
3
Na plaži Bondi u Sidneju došlo je do pucnjave. Vlasti Novog Južnog Velsa saopštile su da je ubijeno 12 osoba, a da je među ubijenima i napadač.
Zelenski: Ukrajina odustaje od članstva u NATO u zamenu za bezbednosne garancije
14.12.2025.•
7
Ukrajina je odustala od želje da se priključi NATO u zamenu za bezbednosne garancije Zapada kao kompromis za okončanje rata sa Rusijom.
Francuska popustila: Crnoj Gori otvorena vrata za zatvaranje pet poglavlja u pregovorima sa EU
14.12.2025.•
6
Crna Gora će 16. decembra zatvoriti pet poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom (EU) na Međuvladinoj konferenciji.
Pucnjava na univerzitetu Braun u SAD: Najmanje dvoje mrtvih, osmoro ranjenih
14.12.2025.•
0
Naoružani napadač obučen u crno ubio je najmanje dvoje ljudi i ranio njih osmoro na univerzitetu Braun, u Providensu, u američkoj saveznoj državi Roud Ajlend, juče tokom završnih ispita na kampusu univerziteta.
Uhapšeno pet muškaraca u Donjoj Bavarskoj zbog sumnje da su planirali napad na božićnu pijacu
14.12.2025.•
0
Pet muškaraca uhapšeno je u Donjoj Bavarskoj u Nemačkoj zbog sumnje da su planirali napad vozilom na božićnu pijacu.
Španska policija razbila kriminalnu grupu: Helikopterima krijumčarili hašiš iz Maroka
13.12.2025.•
0
Španska policija saopštila je da je razbila kriminalnu grupu koja je koristila helikoptere za krijumčarenje hašiša iz Maroka.
Protesti u Budimpešti zbog zlostavljanja dece u ustanovama za maloletnike
13.12.2025.•
0
Glavni rival mađarskog premijera Viktora Orbana danas je predvodio desetine hiljada demonstranata ulicama Budimpešte na protestu zbog zlostavljanja dece u državnim ustanovama za maloletnike.
Velike poplave u državi Vašington, Tramp proglasio vanredno stanje
13.12.2025.•
1
Velike poplave pogodile su američku saveznu državu Vašington, zbog čega su evakuisana čitava sela i mali gradovi, a predsednik SAD Donald Tramp potpisao proglašenje vanrednog stanja.
Grčki poljoprivrednici odlučili da neće ići na razgovor sa premijerom
13.12.2025.•
1
Grčki poljoprivrednici, koji protestuju ovih dana, održali su danas sastanak na kojem su odlučili da se neće odazvati na poziv premijera Kirjakosa Micotakisa da u ponedeljak dođu na razgovor o njihovim zahtevima.
Erdogan: Mir u Ukrajini nije daleko, razgovaraću o planu i sa Trampom
13.12.2025.•
0
Šef turske države Redžep Tajip Erdogan je danas izrazio nadu da će sa američkim predsednikom Donaldom Trampom razgovarati o mirovnom planu za okončanje rata između Rusije i Ukrajine i ocenio da "mir nije daleko".
Analitičari: Odluka Francuske o blokadi dva poglavlja u pregovorima je politička poruka
13.12.2025.•
9
Najviši crnogorski zvaničnici nisu komentarisali odluku Francuske da blokira zatvaranje dva od pet poglavlja u pregovorima Crne Gore i Evropske unije o pridruživanju.
Američki senator: Hakerski napad na američke mreže iz Kine i dalje traje
13.12.2025.•
0
Potpredsednik Odbora za obaveštajne poslove američkog Senata Mark Vorner izjavio je da hakovanje američkih telekomunikacionih mreža iz Kine i dalje traje, piše britanski list Fajnenšel tajms.
Belorusija oslobodila nobelovca Bjaljackog i opozicionarku Kolesnikovu, SAD ublažile sankcije
13.12.2025.•
0
Beloruske vlasti oslobodile su danas dobitnika Nobelove nagrade za mir 2022. godine Alesa Bjaljackog i ključnu opozicionu ličnost Mariju Kolesnikovu.
Državljanin Srbije uhapšen u Crnoj Gori: Bio na Interpolovoj poternici Švedske
13.12.2025.•
0
Crnogorska policija zaustavila je na graničnom prelazu Dračenovac državljanina Srbije za kojim je Švedska raspisala poternicu preko Interpola.
Američke demokrate objavile selekciju slika iz Epstajnove kolekcije: Na njima Tramp, Klinton, princ Endru
13.12.2025.•
0
Demokrate iz američkog Kongresa objavile su selekciju fotografija iz kolekcije seksualnog prestupnika Džefrija Epstajna uključujući neke sa Donaldom Trampom, Bilom Klintonom i bivšim britanskim princom Endruom.
Balkanska mafija sprečena da uđe u Paragvaj: Kriminalne strukture iz Srbije, Albanije, BiH i Crne Gore
13.12.2025.•
2
Direktor paragvajske nacionalne službe za migracije Horhe Kronaveter saopštio je da je na graničnim prelazima sa susednom Bolivijom registrovan pokušaj članova ozloglašene Balkanske mafije da se infiltriraju u Paragvaj.
Poslednji begunac iz američkog zatvora osuđen: Dve doživotne robije za četiri ubistva
13.12.2025.•
0
Poslednji begunac uhvaćen nakon spektakularnog bekstva iz zatvora u Nju Orleansu osuđen je na dve doživotne kazne zbog dvostrukog ubistva iz 2018. godine.
Vojska Mjanmara napala bolnicu: Poginulo najmanje 30 osoba, među kojima su pacijenti i deca
13.12.2025.•
0
Vojska Mjanmara potvrdila je da je u saveznoj državi Rakin na zapadu zemlje napala bolnicu, u kojoj je, kako vlasti tvrde, sedište militantne grupe, a poginulo je najmanje 30 osoba, uključujući pacijente i decu.
Izbio požar u pogonu sa opasnim materijama u Hrvatskoj: Pod kontrolom, tokom dana potpuno gašenje
13.12.2025.•
0
Požar koji se kasno sinoć dogodio u zgradi CIAK-a u industrijskoj zoni u mestu Gubaševo kod Zaboka stavljen je pod kontrolu i trebalo bi da u potpunosti bude ugašen tokom dana.
Komentari 2
Zamenik zamenika
Dogodine u Botošu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar