
Rusija optužila Zelenskog: Izjavama direktno ugrožava bezbednost proslave 9. maja
Rusija je optužila ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da preti bezbednosti obeležavanje pobede u Drugom svetskom ratu 9. maja.

Foto: Pixabay
Optužbe su usledile posle njegovih izjava da Kijev ne može da garantuje bezbednost međunarodnim vođama koji će na njoj učestvovati.
"On preti fizičkoj bezbednosti veterana koji će doći na parade i proslave tog velikog dana", rekla je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova na mreži Telegram.
"Njegova izjava naravno predstavlja direktnu pretnju", rekla je ona.
Zelenski je izjavio da Kijev ne može da garantuje bezbednost svetskih lidera koji će boraviti u Moskvi devetog maja povodom obeležavanja osamdesete godišnjice od pobede u Drugom svetskom ratu.
"Mi ne znamo šta će Rusija tog dana uraditi. Kremlj bi mogao da se služi, na primer, eksplozijama i onda za to optuži Ukrajinu", rekao je Zelenski.
Očekuje se da će paradi u Moskvi prisustvovati oko 20 šefova država, među kojima će biti i predsednik Kine Si Đinping, predsednik Brazil Luiz Lula de Silva kao i delegacije tradicionalnih ruskih saveznika Kazahstana, Belorusije, Jermenije, Kube i Venecuele.
Trodnevni mir od 8. do 10. maja
Kremlj je saopštio da je cilj trodnevnog primirja koje je predložila Moskva od 8. do 10. maja da se "testira raspoloživost" Kijeva za mir, dok je Ukrajina ocenila da je takvo jedno primirje suviše kratko da bi mogle da se vode ozbiljni pregovori.
"Cilj Uskršnjeg primirja koje je predložila Rusija, kao i sadašnja inicijativa da se proglasi primirje tokom proslave 8, 9. i 10. maja je da se testira raspoloživost Kijeva za nalaženje puta ka trajnom i dugoročnom miru", rekao je portparol ruskog predsedništva Dmitrij Peskov.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da "ne želi da se igra" sa kratkotrajnim primirjem koje je predložila Rusija, a ono uključuje i prekid vatre od osmog do 10. maja.
Zelenski je dodao da smatra da je to previše kratak rok za održavanje "ozbiljnih" razgovora o primirju i ponovo pozvao na obustavu vatre koja će trajati najmanje 30 dana.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Nakon urušavanja rudnika zlata u Nigeriji: Strahuje se da je poginulo najmanje 100 ljudi
26.09.2025.•
0
Strahuje se da je najmanje 100 ljudi poginulo u urušavanju rudnika zlata u nigerijskoj saveznoj državi Zamfara, izjavili su preživeli i meštani.
Jednoj od stranaka koja se smatra proruskom zabranjeno učešće na izborima u Moldaviji
26.09.2025.•
1
Izborna komisija Moldavije je danas zabranila jednoj od proruskih stranaka učešće na predstojećim parlamentarnim izborima, u jeku rasprostranjenih optužbi da se Rusija meša u taj proces.
Gasprom obnovio isporuke gasa Kini preko gasovoda Snaga Sibira
26.09.2025.•
0
Ruski energetski gigant Gasprom saopštio je da je obnovio isporuke gasa u Kinu preko gasovoda "Snaga Sibira", nakon završetka planiranih radova koji su se odvijali od 18. do 26. septembra.
Izbori u Moldaviji pod teretom krize i hibridnog rata
26.09.2025.•
0
U Moldaviji se u nedelju, 28. septembra, održavaju parlamentarni izbori za koje se veruje da će biti odsudni za političku budućnost tog kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Protest poljoprivrednika ispred dvorca Versaj
26.09.2025.•
1
Stotinak poljoprivrednika s 15 traktora protestovalo je danas ispred dvorca Versaj kod Pariza protiv nedavnog trgovinskog sporazuma EU s grupom država Južne Amerike Merkosur.
EU jača mandat Europola
26.09.2025.•
0
Pregovarači Saveta i Evropskog parlamenta postigli su preliminarni sporazum o jačanju Europola radi bolje podrške članicama u borbi protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima.
Britanija uvodi digitalne lične karte
26.09.2025.•
2
Britanska vlada objavila je danas da će uvesti digitalne lične karte za svoje građane i rezidente Velike Britanije, ističući da je cilj borba protiv ilegalnog rada.
Trampovi bogati pokrovitelji preuzimaju TikTok u SAD
26.09.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je dekret kojim se navode uslovi prodaje američkih aktivnosti aplikacije TikTok nekolicini njegovih bogatih pokrovitelja.
Oluja Bualoi pogodila Filipine, najmanje četvoro mrtvih, desetine hiljada evakuisano
26.09.2025.•
0
Nova tropska oluja pogodila je filipinska ostrva, poginule su najmanje četiri osobe, a evakuisano više od 433.000 iz sela podložnih klizištima i poplavama.
Zašto je Tramp promenio retoriku o Ukrajini: "Da bi mogao da okrivi Evropu kad mu zatreba"
26.09.2025.•
0
Evropski zvaničnici strahuju da najnovija retorika Donalda Trampa o Ukrajini ima za cilj da im postavi nemoguću misiju, kako bi mogao da prebaci krivicu na Evropu ukoliko Kijev posrne u ratu ili ostane bez finansija.
Demonstranti kamionom udarili u kapiju kasarne u Meksiko Sitiju tokom protesta zbog nestanka 43 studenta
26.09.2025.•
0
Demonstranti su kamionom udarili u kapiju kasarne u Meksiko Sitiju tokom skupa povodom 11. godišnjice nestanka 43 studenta.
Sukob bandi u zatvoru u Ekvadoru: Ubijeno 17 zatvorenika
26.09.2025.•
0
Zatvorenici koji pripadaju rivalskim bandama žestoko su se sukobili u zatvoru u Esmeraldasu, na severozapadu Ekvadora, gde je poginulo najmanje 17 ljudi.
Bespilotne letelice iznad francuske vojne baze u Marni, vlasti tvrde da nisu u pitanju vojni dronovi
25.09.2025.•
0
Iznad vojne baze Murmelon-le-Gran, koja se nalazi u departmanu Marna na severoistoku Francuske, prošlog vikenda primećene su neidentifikovane bespilotne letelice, saopštili su francuski zvaničnici.
Ministar odbrane Danske: Nema dokaza da je Rusija poslala dronove iznad aerodroma
25.09.2025.•
1
Danska je saopštila da je slanje dronova koji su leteli iznad njenih aerodroma delo profesionalaca, ali nema dokaza o učešću Rusije.
Tramp zatražio od Erdogana da prestane da kupuje rusku naftu
25.09.2025.•
5
Američki predsednik Donald Tramp zatražio je od svog turskog kolege Redžepa Tajipa Erdogana da prestane da kupuje rusku naftu.
Kompanija "Boš" ukida 13.000 radnih mesta u Nemačkoj do 2030. godine
25.09.2025.•
0
Vodeći svetski dobavljač automobilske industrije "Boš" saopštio je da će ukinuti 13.000 radnih mesta do 2030. godine u Nemačkoj.
Plenković: Nema saznanja o specijalnom ratu protiv Hrvatske
25.09.2025.•
0
Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da nema nikakvih saznanja o tome da je afrička svinjska kuga rezultat specijalnog rata protiv Hrvatske.
Estonija uvela sankcije Dodiku
25.09.2025.•
0
Ministar spoljnih poslova Estonije Margus Tsahkna objavio je da ta država uvodi sankcije lideru vladajuće koalicije u Republici Srpskoj Miloradu Dodiku i Irini Vlah, guvernerki Gagauzije, autonomne oblasti u Moldaviji.
Evropska narodna partija pokreće internu proveru članstva SNS-a
25.09.2025.•
8
Predsedništvo Evropske narodne partije poverilo je generalnoj sekretarki Dolors Montserat i potpredsedniku Kostisu Hacidakisu, da vode interni proces provere u vezi sa ulogom Srpske napredne stranke unutar ove grupacije.
Vlada Slovenije proglasila Netanjahua nepoželjnom osobom
25.09.2025.•
7
Vlada Slovenije proglasila je izraelskog premijera Benjamina Netanjahua nepoželjnom osobom i zabranila mu ulaz u zemlju.
Evropska komisija: Rusija se meša u izbore u Moldaviji
25.09.2025.•
3
Moldavija se suočava sa kampanjom dezinformacija bez presedana koju predvodi Rusija uoči parlamentarnih izbora u nedelju, 28. septembra, saopštila je danas Evropska komisija.
Komentari 2
Zamenik zamenika
-Takođe rusi:
Ukrajino molimo te da se ne braniš tokom naše vojne parade . Dozvoli nam da u miru slavimo kako vas ubijamo.
Particulare matter
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar