Najviše papa tokom istorije biralo ime Jovan - čak 23 puta

Poslednji papa koji je uzeo ima Jovan, Jovan XXIII, koji je bio poglavar Rimokatoličke crkve od 1958. do 1963. godine, bio je poznat kao društven, nasmejan čovek, a često je nazivan "Dobrim papom".
Najviše papa tokom istorije biralo ime Jovan - čak 23 puta
Foto: Beta/AP
Ukoliko bi novi papa, koji treba da bude izabran na konklavi koja počinje danas u Sikstinskoj kapeli, odlučio da se zove Franja II, to bi bilo jasan signal da planira da nastavi rad pokojnog pape, prenosi Rojters.
Međutim, ako bi odabrao ime Pavle, to bi moglo da označava odavanje počasti papi Pavlu VI (1963-1978), koji je nasledio papu Jovana XXIII.
 
Tokom istorije takođe su bila popularna papska imena Grgur, Kliment, Lav, Pije i Benedikt.
Kardinal Albino Lučani, izabran za papu 1978. godine, nije mogao da izabere samo jedno ime i odabrao je dvojno ime Jovan Pavle da bi na taj način iskazao poštovanje prema obojici svojih neposrednih prethodnika. 
 
Kada je Lučani preminuo samo 33 dana kasnije, sledeći papa, kardinal Karol Vojtila, izabrao je da se zove Jovan Pavle II (1978-2005) u čast trojice svojih prethodnika.
Novi papa bi takođe mogao da izabere dvojno ime.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • zztop

    08.05.2025 07:57
    Niko nebi trebao da prevodi lična imena kako mu paše nego bi trebao da ih piše i čita onako kako su stvarno određena ...
  • Tulipan

    07.05.2025 09:19
    Jovan ne postoji kod Katolika,već IVAN.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Iranu ponovo uvedene sankcije

Sankcije Ujedinjenih nacija protiv Irana ponovo su stupile na snagu zbog nepoštovanja obaveza te zemlje u vezi sa nuklearnim programom.

Najmanje 39 poginulih na političkom skupu u Indiji

Najmanje 39 ljudi, uključujući 16 žena i 10 dece, poginulo je, a više od 50 je teško povređeno na skupu koji je održao tamilski glumac i političar Vidžaj u gradu Karur, u južnoj indijskoj državi Tamil Nadu.

FOTO: Nova flotila za Gazu krenula iz Sicilije

"Flotila za slobodu" od deset brodova sa humanitarnom pomoći i sa oko šezdeset ljudi 15 raznih nacionalnosti, krenula je iz luke u Kataniji na Siciliji sa ciljem da "probije ilegalnu blokadu Gaze".