U Potočarima danas obeležavanje 30. godišnjice genocida - prisustvuje 150 hiljada ljudi

U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari danas će biti obeležena 30. godišnjica genocida nad Bošnjacima koji su srpske snage u Bosni i Hercegovini počinile u julu 1995. godine.
U Potočarima danas obeležavanje 30. godišnjice genocida - prisustvuje 150 hiljada ljudi
Foto: AP Photo/Armin Durgut
U Potočarima će danas biti sahranjeni posmrtni ostaci još sedam srebreničkih žrtava, koji su pronađeni na različitim lokacijama. Najmlađe žrtve koje će biti sahranjene su dva mladića koji su imali 19 godina.
Lideri brojnih zemalja najavili su da će danas biti u Potočarima, a sarajevski mediji navode da bi komemoraciji moglo da prisustvuje 150.000 ljudi.
 
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je u maju prošle godine rezoluciju kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici, i kojom se osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Nakon ulaska u Srebrenicu, tada zaštićenu zonu Ujedinjenih nacija, snage predvođene komandantom Vojske Republike Srpske Ratkom Mladićem ubile su u julu 1995. više od 8.000 ljudi, mahom muškaraca i dečaka.
 
Prema podacima Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari, u i oko Srebrenice ubijene su najmanje 8.372 osobe, među kojima je bilo i žena, devojčica i starijih.
 
Srebrenički genocid je pravno potvrđen presudama Međunarodnog suda pravde, Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (Haškog tribunala) i Suda Bosne i Hercegovine.
Za genocid, zločine protiv čovečnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine, do sada su osuđene 54 osobe, na ukupno 781 godinu zatvora.
 
Na doživotni zatvor je osuđeno pet osoba, među kojima su bivši predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić, ratni komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić i još tri visokorangirana oficira Vojske Republike Srpske.
 
Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. presudio da je Vojska Republike Srpske počinila genocid u Srebrenici. Isti sud je Srbiju proglasio odgovornom za nesprečavanje srebreničkog genocida.
 
Uprkos sudskim presudama, srpske političke elite u Bosni i Hercegovini i Srbiji do danas nisu pokazale spremnost da se suoče sa prošlošću i da priznaju da je u Srebrenici počinjen genocid.
 
Povodom 30. godišnjice genocida, Memorijalni centar Srebrenica - Potočari ukazao je da su u Republici Srpskoj i dalje prisutni institucionalna diskriminacija Bošnjaka, negiranje genocida i glorifikacija ratnih zločinaca.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Adam

    11.07.2025 11:35
    Odgovor
    @Osman-aga
    Glupo je da ovako pišeš i čini se da ti malo toga znaš.
    Dovoljno sam star da jako dobro znam koliko je Srbija u tome učestvovala. Moje drugove koji su tada bili u JNA na teritoriji Srbije su preko noći presvlačili u druge uniforme i slali što u Bosnu što u Hrvatsku. Tako da...mani se te priče. Srbija sa Slobom je itekako doprinela zlu...od Vukovara do Srebrenice pa dalje do Kosova. I svim žrtvama veliko IZVINI.
  • Osman-aga

    11.07.2025 09:48
    @Adam
    A tebe neka nastavi da bude sramota, posto ocigledno malo toga znas - mozes i za to da se stidis i to jos vise.

    Bosna je medjunarodno priznata '92. Tvoja zemlja je bila SRJ, a Bosna i Hercegovina je bila druga zemlja. Ti nisi glasao, mada se nisi ni rodio, za Radovana, Plavsicku i kompaniju. Cak ni Slobodan nije imao nikakve pravne nadleznosti nad vojskom RS - to su ova gospoda radila.

    Pa se ti stidi koliko hoces - to su uradili bosanski Srbi u nezavisnoj drzavi, njihov lider Crnogorac i njihov Djeneral bosanski Srbin. Ne mi. Ne ja. Dokle god nisam mogao da uticem na dogadjanja, ne mogu da budem odgovoran.

    Da sam se ja pitao, svasta bi se tamo drugacije odvijalo, ali nisam - a ti se stidi, rekla ti je medjunarodna zajednica da moras. To je zlocin bosanskih Srba, ne svih Srba na svetu.
  • Урош

    11.07.2025 09:02
    Урош
    Срби као народ са овим Геноцидом не мају ништа! Интересна група политичара са тадашњим председником је ово изазвала и починила! Има још тих злочинаца на слободи и треба их похапсити! Од мене саучешће туга и тишина.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Održana komemoracija u Potočarima

U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari obeležena je 30. godišnjica od masovnih ubistava Bošnjaka koje su srpske snage počinile u Bosni i Hercegovini u julu 1995. godine.

Gasi se Al Džazira Balkan

Posle četrnaest godina rada, gasi se regionalna televizija Al Džazira Balkan, potvrđeno je za sarajevski portal Kliks.

U Meksiku pronađene 42 vreće sa ljudskim ostacima

Grupa za potragu za nestalim osobama "Guerreros Buscadores" objavila je da je otkrila 42 vreće s ljudskim ostacima na imanju u zapadnoj meksičkoj državi Halisko, gde je zabeležen najveći broj nestalih osoba.