VIDEO: Kina počinje gradnju sporne mega-brane u Tibetu

Izgradnja sporne "mega-brane" na reci koja protiče kroz Tibet i Indiju je počela, preneli su kineski državni mediji, a premijer Li Ćijang je prisustvovao svečanom polaganju kamena-temeljca.
VIDEO: Kina počinje gradnju sporne mega-brane u Tibetu
Foto: Pixabay (ilustracija)
Agencija AFP piše da je Kina udecembru najavila taj projekat na reci koja se u Tibetu naziva Jarlung Cangpo, a u Indiji Bramaputra, povezujući ga sa svojim ciljevima za postizanje neutralnosti ugljenika i ekonomskim ciljevima u regionu.
 
Kada bude izgrađena, brana će nadmašiti rekordnu branu "Tri klisure" na reci Jangce u centralnoj Kini i potencijalno će imati značajan uticaj na milione ljudi koji žive nizvodno u Indiji i Bangladešu.
 
Indija je u januaru saopštila da je izrazila Kini zabrinutost zbog projekta i da će "pratiti situaciju i preduzeti neophodne mere da zaštiti svoje interese".
 
Indijsko Ministarstvo spoljnih poslova je tada saopštilo da je Kina pozvana da osigura da interesi država nizvodno od reke Bramaputre ne budu oštećeni aktivnostima u uzvodnim regionima.
 
U decembru je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova tvrdilo da projekat neće imati "negativan uticaj" nizvodno i obećalo da će "održavati komunikaciju sa priobalnim zemljama".
 
Projekat podrazumeva izgradnju pet hidroelektrana, kapaciteta 300 milijardi kWh  godišnje, sa ukupnom investicijom procenjenom na približno 167,1 milijardu dolara (oko 143,6 miliona evra), javila je danas agencija Sinhua.
BBC piše da je Kina tokom poslednje decenije izgradila više hidroelektrana duž toka reke Jarlung Cangpo u pokušaju da iskoristi njenu snagu kao izvor obnovljive energije. Protičući kroz najdublji kanjon na Zemlji, jedan deo reke pada 2.000 metara u kratkom rasponu od samo 50 kilometara, nudeći ogroman hidroenergetski potencijal za proizvodnju struje.
 
"Proizvedena električna energija će se prvenstveno isporučovati drugim regionima za potrošnju, a istovremeno će zadovoljavati lokalne potrebe za električnom energijom u Tibetu", dodala je agencija.
 
Ekolozi su upozorili na nepovratan uticaj tih megaprojekata na ekološki osetljivu Tibetansku visoravan.
 
Indija i Kina, susedi i rivalske azijske sile, dele hiljade kilometara granica, gde su desetine hiljada vojnika stacionirane sa obe strane.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Realista

    20.07.2025 08:57
    Samo briks bajo moj
    Sad kad Indijci pokupuju frižidere i pojedu sva goveda na kontinentu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Preminuo norveški pisac Ingvar Ambjersen

Norveški pisac Ingvar Ambjernsen, autor tetralogije "Eling" čija je filmska adaptacija nominovana za Oskara, preminuo je u 69. godini, saopštio je njegov publicista.