Vrhovni vođa Irana: Demonstranti moraju biti stavljeni na svoje mesto

Vrhovni vođa Irana Ali Hamnei je danas rekao da su antivladini demonstranti "izgrednici koji moraju biti stavljeni na svoje mesto".
Višenedeljni protesti su potresli Iran, a Hamnei je tom izjavom verovatno odobrio snagama bezbednosti da agresivno uguše demonstracije.
 
Prvi komentari tog 86-godišnjeg ajatolaha dolaze pošto je u nasilju tokom demonstracija izazvanih lošim stanjem privrede Irana stradalo najmanje 10 ljudi.
Protesti ne pokazuju znake smirivanja.
 
Američki predsednik Donald Tramp je upozorio Iran u petak da ako Teheran "nasilno ubije mirne demonstrante", Sjedinjene Države će im "priskočiti u pomoć".
Iako nije jasno kako i da li će Tramp narediti vojnu intervenciju, njegovi komentari izazvali su ljutitu reakciju Teherana, a zvaničnici tamošnje teokratije prete da će napasti američke trupe na Bliskom istoku.
 
To dobija na značaju pošto je Tramp danas rekao da je američka vojska zarobila venecuelanskog predsednika Nikolasa Madura, dugogodišnjeg saveznika Teherana.
Protesti u Iranu su najveći od 2022. godine, kada je smrt 22-godišnje Mahse Amini u policijskom pritvoru pokrenula demonstracije širom zemlje.
 
Međutim, sadašnji protesti još nisu toliko rasprostranjeni i intenzivni kao povodom smrti Amini koja je pritvorena jer nije svu kosu prekrila "hidžabom" - maramom, kako islamske vlasti nalažu.
 
Državna televizija je emitovala Hamneijeve izjave masi u Teheranu gde je nastojao da zabrinutost Iranaca koji protestuju i uznemireni su zbog kolapsa domaće valute razdvoji od "izgrednika".
 
"Razgovaramo sa demonstrantima, zvaničnici moraju da razgovaraju s njima", rekao je Hamnei. "Ali nema koristi od razgovora sa izgrednicima. Izgrednici moraju biti stavljeni na svoje mesto", kazao je on.
 
Takođe je bez ikakvih dokaza ponovio tvrdnju koju stalno iznose zvaničnici u Iranu da strane sile  - Izrael i Sjedinjene Države podstiču proteste. Takođe je okrivio "neprijatelja" za kolaps iranskog rijala.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Teme

Iran
  • zztop

    04.01.2026 09:55
    Dobro bi mu došla knjiga "kako sam pobedio obojenu revoluciju" da je izdana na vreme a i fali mu barem 100 obraćanja naciji ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Senat želi da ograniči Trampova ratna ovlašćenja

Senat, gornji dom Kongresa SAD, danas je, sa 52 glasa za i 47 protiv, stavio u proceduru tekst rezolucije kojom bi se ograničile mogućnosti predsednika SAD Donalda Trampa da izvodi dalje napade na Venecuelu.

Plaža u Kanu nosiće ime po Brižit Bardo

Gradonačelnik Kana David Lisnard saopštio je da namerava da oda počast francuskoj filmskoj ikoni Brižit Bardo, po kojoj će od sada biti nazvana plaža Mase u tom gradu, prenosi Figaro.