
Stadion u Loznici fijasko od 31 milion evra: Travu pojela bakterija, svlačionice potopljene...
Novi stadion u Loznici još nije završen, a kad će - ne zna se. Iako je otvaranje bilo zakazano za februar, nema dileme da se fudbal na novom "Lagatoru" neće igrati ni ove sezone.
Danas piše da poslednja informacija kaže da je čak i trava na glavnom terenu tek sagrađenog zdanja požutela zato što ju je, kako se pretpostavlja zbog loše drenaže, napala bakterija koju izazivaju gljivice koje se pojavljuju u uslovima previsoke vlage.
Da ironija bude veća, FK Loznica je, prema nezvaničnom saznanju Danasa, proteklog proleća potpisivao predugovore sa igračima čije je vrednost na tržištu dostojna nivoa Superlige. To je urađeno zbog navodne garancije naprednjaka da će klub preko reda biti "uguran" u Superligu ili će mu garantovati ostanak u Prvoj ligi Srbije, kako se novi stadioni ne bi koristili za mečeve trećeg i nižih rangova takmičenja.
Ti predugovori na početku leta nisu realizovani jer niti je Loznica dobila novi stadion, a samim time nije ni bilo razloga da se dekretom preseli u viši rang takmičenja.
Trebalo da ugosti Čukarički u evromečevima
Na novom fudbalskom zdanju u Loznici trebalo je da ove jeseni evropske mečve igra Čukarički, koji po političkom nalogu umesto u Beogradu mora da utakmice Lige Evrope ili Lige Konferencije (zavisno za šta izbori plasman u grupnu fazu) igra na nekom od tek izgrađenih stadiona. Klub sa Banovog brda sada će morati da se iz Beograda zbog evromečeva seli čak u Leskovac i putuje skoro pet sati na gostovanja na kojima će formalno biti domaćin.
A šta se zapravo dešava s novim stadionom u Loznici koji je, kako se vlast hvalila, građen po "UEFA 4" standardima (predviđen za odigravanje evropskih mečeva u svim takmičenjima), a na kome se ove godine neće igrati ni srpskoligaško takmičenje?
Teren poplavljen, trava propala
Gradske vlasti i država pokušale su od javnosti da sakriju činjenicu da su nakon poslednjeg talasa kiša na novom zdanju poplavljene suterenske prostorije, kao i da je trava požutela (zbog već pomenute bakterije). Inspekcija Fudbalskog saveza Srbije je prema saznanju Danasa ukazala na to da stadion ima ozbiljne nedostatke i da u ovom trenutku ne bi prošao rigorozno UEFA licenciranje za međunarodne mečeve.
Božidar Đedović iz lozničkog odbora Stranke slobode i pravde naveo je da postoji problem u neadekvatnoj podlozi i da zbog loše izvedenih radova ne može da se obavi drenažni proces, što je razlog zašto je glavni teren posle obilnih kiša ostao potopljen danima, a voda prodrla u suterenske prostorije.
Tribine nisu podeljene na sektore
Problem postoji i sa tribinama koje nisu podeljene na sektore, što je neophodno da bi novi "Lagator" dobio ne samo licencu UEFA za međunarodne utakmice, već i odobrenje FSS da se tu igraju mečevi Superlige i Prve lige Srbije.
Navodno je upitna i preglednost terena sa tribina pošto u određenim delovima postoji previše takozvanih mrtvih uglova.
Zvuči neverovatno, ali među nedostatke se ubraja i što kućice (prostor) za rezervene igrače nemaju dovoljan broj mesta. Primedba koju je inspekcija FSS konstatovala odnosi se i na premalu veličinu svlačionica i nedovoljan broj prostorija za sve aktere utakmice u suterenskim prostorijama.
Po standardima nisu ni aut linije terena koje su manje od dva metra udaljene od betonskog podzida i ograde, što ugrožava bezbednost aktera na terenu.
Pomoćni tereni preko puta ulice
Mimo standarda su projektom osmišljeni i pomoćni tereni s veštačkom travom koji su praktično odvojeni od stadiona. Između njih i stadiona prolazi put, pa će tako igračima koji iz svlačionica odlaze na trening ili se zagrevaju na pomoćnom terenu, pa se vraćaju na stadion, trebati pešački prelaz.
Zbog ovoga će navodno sve mlađe kategorije FK Loznica igrati svoje utakmice u okolnim mestima jer niko ne želi da preuzme odgovornost da deca u punoj fudbalskoj opremi i patikama sa kramponima prelaze put.
Promašili boje stolica
Građani Loznice po društvenim mrežama ismevaju i stolice na tribinama koje su plave boje, iako je zvanična boja kluba zelena.
Da fijasko bude još veći, za novi "Lagator" je prema do sada dostupnim podacima potrošen 31 milion evra, iako je prvobitno bilo planirano da košta 24 miliona.
Ne zna se ni ko je vlasnik ni ko će upravljati stadionom
Još uvek se ne zna ni ko je vlasnik novog stadiona, ko će biti zadužen za upravljanje, a ko će plaćati troškove održavanja.
Ministarstvo za javna ulaganja, koje prema ranijim najavama treba da osnuje javno preduzeće Stadioni Srbije koje bi upravljalo svim novim fudbalskim objektima (uključjući i Nacionalni stadion), nije do momenta objavljivanja ovog teksta odgovorilo na pitanja Danasa u vezi sa stadionom u Loznici.
Pitanje odgovornosti projektanta i izvođača radova, kao i nadzornog organa za sve nabrojane propuste - takođe niko ne postavlja. Time bi se u nekoj drugoj društvenoj stvarnosti odavno pozabavilo tužilaštvo. A ovako, ostaje da možda jedino svi zajedno dobiju prekor od predsednika države i o trošku (takođe države, odnosno građana) preprave sve nedostatke.
Predsednik države Aleksandar Vučić u više navrata je isticao da će novi stadioni u Zaječaru, Leskovcu, Loznici, uključujući i Nacionalni stadion u Surčinu biti "ponos Srbije". Stadion u Loznici je, po do sada viđenom, nažalost pre na putu da postane fijasko Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Sport
Elzan Bibić oborio državni rekord na 5.000 metara
11.08.2025.•
0
Elzan Bibić oborio je državni rekord u trci na 5.000 metara na atletskom mitingu u gradu Oregem u Belgiji.
Biciklisti će nositi GPS uređaje na trkama kako bi bili bezbedniji
11.08.2025.•
0
Takmičari biciklisti će na Trci oko Romandije, u Švajcarskoj, probno nositi GPS uređaje za praćenje kao deo šireg napora za poboljšanje njihove bezbednosti.
Košarkašice Srbije do 20 godina poražene u finalu B divizije EP: Uprkos porazu vraćaju se u A diviziju
10.08.2025.•
0
Ženska košarkaška reprezentacija Srbije do 20 godina poražena je u finalu Evropskog prvenstva B divizije u Miškolcu od domaće selekcije Mađarske sa 44:71.
Kadeti Srbije poraženi od Španije na EP: Novi test u osmini finala protiv Grčke
10.08.2025.•
0
Muška košarkaška reprezentacija Srbije do 16 godina poražena je u Tbilisiju od selekcije Španije sa 95:97 (29:24, 19:22, 18:28, 29:23), u utakmici trećeg kola Grupe C na Evropskom prvenstvu.
Košarkaši Srbije pobedili Kipar 67 razlike na prijateljskom turniru u Limasolu
10.08.2025.•
0
Muška košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je u Limasolu selekciju Kipra 122:55 (28:12, 38:10, 31:20, 25:13), u svojoj drugoj utakmici na prijateljskom turniru koji se igra u sklopu priprema za Evropsko prvenstvo.
Zvezda pobedila TSC, remi Spartaka i Mladosti
09.08.2025.•
0
Fudbaleri Crvene zvezde pobedili su na svom terenu u Beogradu TSC 1:0, u utakmici četvrtog kola Super lige Srbije.
VIDEO: Košarkaši Srbije bolji od Grčke na pripremnom turniru na Kipru, Jokić dominirao
09.08.2025.•
0
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je večeras Grčku rezultatom 76:66 na startu pripremnog turnira za šampionat Evrope u Limasolu.
Luka Bošković osvojio bronzu u skoku udalj na juniorskom prvenstvu Evrope
08.08.2025.•
0
Srpski atletičar Luka Bošković osvojio je bronzanu medalju u skoku udalj na Evropskom prvenstvu za atletičare do 20 godina u Tampereu.
Premijer liga prekinula saradnju sa britanskom LGBTQ+ organizacijom
08.08.2025.•
0
Engleska fudbalska Premijer liga saopštila je da više neće učestvovati u kampanji "Rainbow Laces" nakon što je okončala partnerstvo sa britanskom LGBTQ+ organizacijom "Stonewall".
Adem Ljajić potpisao za Sarajevo
07.08.2025.•
0
Dosadašnji kapiten fudbalskog superligaša Novog Pazara Adem Ljajić potpisao je dvogodišnji ugovor sa Sarajevom.
Šeško postaje novi fudbaler Mančester junajteda
07.08.2025.•
0
Fudbalski klub Mančester junajted postigao je dogovor sa Lajpcigom o dovođenju slovenačkog napadača Benjamina Šeška u transferu vrednom 85 miliona evra, preneli su britanski mediji.
Objavljen spisak fudbalera nominovanih za Zlatnu loptu, na listi devet igrača PSŽ-a
07.08.2025.•
1
Magazin Frans fudbal objavio je listu od 30 fudbalera nominovanih za Zlatnu loptu (Ballon d'Or), koja se dodeljuje najboljem igraču sveta.
Nagradni fond US opena povećan na 90 miliona dolara
07.08.2025.•
0
Ukupan nagradni fond US opena u Njujorku uvećan je na rekordnih 90 miliona dolara, saopštili su organizatori poslednjeg teniskog grend slem turnira u sezoni.
Džonatan Edvards: Moj 30-godišnji svetski rekord nije dobrar znak za atletiku
07.08.2025.•
0
Britanski atletičar Džonatan Edvards rekao je da nije dobar znak za atletiku to što je njegov svetski rekord u troskoku, koji je postavio pre 30 godina, i dalje aktuelan.
Engleska policija će koristiti sprej za DNK obeležavanje huligana na utakmicama
07.08.2025.•
0
Policijske snage na severozapadu Engleske koristiće sprej za DNK obeležavanje, u pokušaju da suzbiju nerede fudbalskih navijača ove sezone.
FIBA: Srbija prvi favorit za titulu na Eurobasketu
05.08.2025.•
1
Reprezentacija Srbije prvi je favorit za osvajanje zlatne medalje na predstojećem Evropskom prvenstvu, objavila je Međunarodna košarkaška federacija (FIBA).
Đoković propušta masters u Sinsinatiju
04.08.2025.•
0
Srpski teniser Novak Đoković neće učestvovati na mastersu u Sinsinatiju, potvrdili su organizatori turnira.
Dačić sa FSS-a, Zajednicom klubova i čelnim ljudima Zvezde i Partizana: O postupanju policije na utakmicama
04.08.2025.•
1
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić razgovarao je sa predstavnicima Fudbalskog saveza Srbije, Zajednice klubova Super lige i Prve lige Srbije, i fudbalskih klubova Crvena zvezda i Partizan.
Đokovići sele ATP turnir iz Beograda u Atinu
04.08.2025.•
16
Belgrade Open, ATP turnir za koji licencu ima porodica Novaka Đokovića, neće biti održan u prestonici Srbije u novembru 2025. godine.
FK Partizan: Sa razglasa pušten neprikladan sadržaj pred duel sa Radničkim, sledi istraga i tužba
03.08.2025.•
1
Fudbalski klub Partizan saopštio je da je pred večerašnju utakmicu protiv kragujevačkog Radničkog 1923 na stadionu u Humskoj došlo do incidenta kada je sa razglasa pušten neprikladan audio sadržaj.
Dupla kruna za Španović na prvenstvu Srbije: Posle troskoka najbolja i u skoku udalj
03.08.2025.•
3
Pobedom u skoku udalj, najbolja srpska atleričarka Ivana Španović osvojila je duplu krunu na šampionatu Srbije u atletici.
Komentari 16
азбука
Пошто се око стадиона окупљају махом хулигани и криминални послови, стадиони служе за контролу града преко њих. Нема другог разлога.
Нађа Хигл се одселила из Србије јер није имала базен за тренинг ...
Bane
Aleksandar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar