Bankama i Pošti godišnje damo 3.600 dinara na provizije

Prosečna porodica u toku jedne godine, na ime provizija za plaćanje računa, bankama ostavlja oko 3.600 dinara. To bankama, čini se, nije dovoljno, pa su pojedine ponovo podigle visinu provizija.
Prosečna porodica u toku jedne godine, na ime provizija za plaćanje računa, bankama ostavlja oko 3.600 dinara. To bankama, čini se, nije dovoljno, pa su pojedine ponovo podigle visinu provizija.

U zavisnosti od toga u koju banku uđete, plaćanje jednog računa koštaće vas od 45 do 150 dinara. To znači da ćete za sedam računa, koliko minimum svakog meseca plaća jedno domaćinstvo, u pogrešnoj banci platiti čak 1.050 dinara na ime provizija. Ako biste preko ove banke nastavili da izmirujete svoje obaveze prema javnim komunalnim preduzećima, to bi vas za godinu dana stajalo više od 12.600 dinara.

Zato su, tradicionalno, najveći redovi uvek u pošti, gde je i dodatni trošak za građane najmanji i iznosi 35 dinara.

Većina banaka svojim klijentima naplaćuje manje naknade, ali ih se ne odriču u potpunosti jer statistika pokazuje da godišnje samo kroz provizije banke zarade oko 300 miliona evra. Minimalni iznos provizija u većini banaka je oko 60 dinara, dok je naknada nešto niža za one koji u toj banci imaju otvoren račun. Naknada se povećava kako se povećava iznos računa, pa može da dosegne i neverovatnih 10.000 dinara.

- Ne postoji šablon ili propis prema kojem se formira visina provizije, banke i Pošta same odlučuju o visini naknade. Mi se zalažemo da ona bude fiksna i da se onda ne gleda da li je račun dva dinara ili 20.000 jer službenik u oba slučaja obavlja isti posao, prekucava, pečatira, provlači kroz sistem, skenira, izdaje uplatnicu - kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih klijenata Efektiva.

Banke koje imaju veći broj šaltera privlače klijente niskim provizijama kako bi im potom ponudile i druge usluge, a druge banke podižu proviziju jer šalju poruku građanima da ne žele da se bave platnim prometom.

- Pokušavamo da navedemo građane da pređu na onlajn plaćanje računa kako se ne bi stvarali redovi u ekspoziturama. Onlajn plaćanje je besplatno, za njega provizije ne postoje - kažu za „Blic“ u jednoj banci.

Provizija se ne naplaćuje za račune Infostana, a najjeftinije je plaćanje računa u pošti, gde se za svaku uplatu do 3.500 građanima uzima 35 dinara. Za račune do 600.000 dinara, zaračunava se provizija od jedan odsto od iznosa uplate, a za sve iznad toga Pošta ima fiksnu tarifu od 6.000 dinara
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dule

    01.06.2015 09:01
    @LOL - WTF
    Alo care, to 1500 dinara ti nije naplatila banka nego mobilni operater zato što si uključio data saobraćaj a očigledno u paketu nemaš besplatan protok. Nađi besplatni WiFi pa piči po mobilnom bankarstvu koliko ti volja.

    Inače, u mojoj banci ebank nalog je minimum 11 dinara, kad plaćam veće naloge (informatika ~17000) bude do 20 dinara, i + 50 dinara fiksno mesečno. Sve ukupno za održavanje računa i naloge bude oko 300 dinara. Jel mi previše, nije, jel bi voleo da je manje, voleo bi.

    Jedino što one takse koje se predaju na šalteru (pasoš, lična, dokumenti...) ne mogu da se plate ebankingom, to će verovatno biti rešeno svetog nikad, a možda i kasnije, ali to već neko iz državnih organa mora malo da se pomuči.
  • 01.06.2015 08:36
    trajni nalog
    5 din po racunu
  • LOL

    01.06.2015 07:13
    WTF
    Malo su vam informacije bajate ili ne proverene. Posta odavno nema taksu od 35 din, najniza je 45 din pa do nekih 75 din kako za koji racun. Sto se tice banaka ja recimo imam racun u Intesi ali nemam takozvani hit pa placam provizije kao i bilo ko drugi 100 din po racunu, informatika mi je uredno isto naplacena tako da nije istina da se za nju neplaca.A sto se tice online placanja,istina je da se ne naplacuju takse od strane banke ali zato oni koji koriste aplikaciju preko mobilnog placaju vrtoglave sume recimo za prosli mesec racun za mob je uvecan za oko 1500 dinara obrazlozenje racuna protok informacija i placanje oko 10 naloga online a kazu besplatno? WTF ko je ovde lud.To je samo za fizicka lica a sta rade firmama koje su primorane da imaju racun mesecno maloj firmi sa jako malim prometom banka skine i do 3000 dinara na ime obrade naloga .Da sam u mogucnosti ne bih ni dinara ostavio bankama ali me je drzava naterala i sad zbog nje placam neverovatne iznose kao i ostalo stanovnistvo a tom haracu se ne nazire kraj jer niko ne intervenise.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

VIDEO Dekan FDU: Svedočimo otvorenoj represiji

Dekan Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Miloš Pavlović rekao je da je osmoro studenata, saradnika i nastavnika sa ovog fakulteta privedeno. Pojedini su, dodaje, uhapšeni bez ikakvog osnova.