Odbili je za tuđu negu iako boluje od šizofrenije
Dok u penzijsko-invalidskom fondu kažu da je jedan od razloga veliki broj neosnovanih zahteva, građani smatraju da su zakonske odredbe za dobijanje te vrste pomoći preoštre.
Šezdesetpetogodišnja M. B. boluje od šizofrenije i drugi put je odbijena za dobijanje tuđe nege i pomoći. Porodica koja brine o njoj tvrdi da komisija nije postupila u skladu sa zvaničnom lekarskom dokumentacijom i tako joj uskratila neophodnu pomoć. "Komisija je u obrazloženju napisala da njen defekt kognitivnih funkcija nije teškog stepena, a u izveštaju lekara specijaliste piše da jeste. Ne znam na osnovu koje dokumentacije su oni to zaključili, na osnovu kog pregleda su oni to utvrdili", ističe snaja J. M. za RTS.
Nezadovoljni građani uz besplatnu pravnu pomoć imaju pravo i na žalbu, kažu u PIO Fondu. "Najčešće upućujemo na žalbu ako su nezadovoljni odlukom, koju rešava drugostepeni organ. U okviru te žalbe, ukoliko postoji novi momenat, dostavlja se otpusna lista ili izveštaj o pogoršanju. Postoji pravo u izvršenju žalbe ukoliko su nezadovoljni i tada, i onda se može povesti i upravni postupak", objašnjava načelnik Odeljenja za medicinsko veštačenje Miladin Bujaković.
U Nacionalnoj organizaciji osoba sa invaliditetom Srbije pokrenuta je inicijativa za izmenu postojećeg pravilnika. "Pored promene pravilnika o telesnim oštećenjima, mi ćemo predložiti da se formira radna grupa u kojoj ćemo, ja se nadam, i mi imati predstavnika, zatim da se promeni i sastav komisija koje rade procenu telesnih oštećenja, u tom smislu da sastav bude mešovitog tipa kako bi se zauzeo multidisciplinarni pristup. Dakle da pored lekara bude i predstavnika drugih struka koji će ovaj problem sagledati i celovitije", kaže Ivanka Jovanović iz Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom.
Načelnik Odeljenja za medicinsko veštačenje Miladin Bujaković kaže da je broj ljudi koji traže tuđu negu sve veći i veći i da se kriterijumi preispituju. "Javnost će biti blagovremeno obaveštena jer i tu ne treba raditi brzopleto već u skladu s medicinskim kriterijumima i zakonskim propisima", kaže Bujaković.
Za sada pravo na takvu vrstu novčane nadoknade imaju nepokretni, slepi, dementni, oni koji bez tuđe nege i pomoći ne mogu samostalno da se hrane, oblače i kreću po kući.
Komentari 14
Marija
Mara
Borislav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar