Najviše pritužbi zbog administracije

Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je da dobija oko 30 pritužbi dnevno i istakao da najviše njih trenutno proističe iz loše ekonomske situacije građana, te nezadovoljstva efikasnošću administracije i pravosuđa.
On je rekao da je njegova kancelarija u dosadašnjem radu utvrdila 5.600 nedostataka u radu organa vlasti na štetu prava građana, a da je vlast otklonila oko 5.000. Janković je istakao da je "apsurdno" očekivati da po svakoj meri može da pokrene postupak kontrole zbog čega se, kako je naveo, građani ponekad ljute.
 
"U 2015. godini bilo je 30 odsto više pritužbi nego u 2014. godini, a okončali smo 5.200 slučajeva, od početaka rada čak 29.000", rekao je Janković i dodao da je podneo više od 2.400 zakonodavnih inicijativa, a da su 52 prihvaćene.
 
Na pitanje koje institucije odbijaju da izvrše njegove preporuke, on je rekao da su se prošle godine neke lokalne samouprave "istakle" potpunim ignorisanjem svojih zakonskih obaveza u postupku kontrole po pritužbi građana.
 
"Smederevsku Palanku i njenog predsednika Radoslava Milojičića Kenu su mi saradnici opisali kao 'zid ćutanja'. Čudno je kako neki ljudi, zbog toga što dobiju izbore po zakonu, posle sebi uzimaju za pravo da budu iznad zakona", naveo je Janković i ponovio da je lek "konkretna odgovornost".
 
On je dodao da godinama čeka izmene Zakona o zaštitniku građana, prema kojima će, naglasio je, opstrukcija postupka kontrole poštovanja prava građana biti kažnjiva po zakonu, a ne po političkoj volji.
 
"Te izmene čekaju građani. Ipak, najveći broj preporuka biva sproveden - trenutno oko 88 odsto", naveo je Janković.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija