Od gastarbajtera u Srbiji najbrojniji Kinezi, Rusi i Makedonci

U Srbiji radi gotovo 6.000 stranih državljana.

Nedovoljno radnih mesta, mala primanja, nesigurnost radnog mesta, razlozi su što mnogi građani naše zemlje odlaze u inostranstvo da traže posao. Statistika je veoma jasna – veliki broj mladih ljudi, najčešće s fakultetskom diplomom ili sa skoro završenim fakultetom, odlazi u zemlje Evropske unije, ali i u Australiju, Kanadu, SAD, pokušavajući da nađu posao, bilo da je u struci ili ne. Građani Srbije u inostranstvo na rad odlaze samostalno ili posredstvom agencija za zapošljavanje, i to je dobro poznato, ali se mnogo manje zna da i u našu zemlju dolaze radnici iz inostranstva.

Na osnovu Zakona o zapošljavanju stranaca, kako kažu u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nacionalna služba za zapošljavanje je od početka godine do kraja septembra izdala ukupno 5.386 novih i produženih dozvola za rad strancima. Kako stvari stoje, u našu zemlju najčešće dolaze državljani Kine, Ruske Federacije, Makedonije, Italije, Grčke, jer je prošle godine, kao i u prvoj polovini 2016. godine, najviše dozvola za rad izdato njima.

I upravo se na primeru stranih državljana kojima je izdata dozvola za rad u Srbiji, može jasno videti da našem tržištu rada nedostaje visokoobrazovani kadar jer je prošle godine, takođe na osnovu evidencije NSZ-a, najviše dozvola za rad izdato stranim državljanima s visokom stručnom spremom. Ipak, ako i ima radnih mesta za koje stvarno nema odgovarajućeg kadra u Srbiji, a pre svega menadžerskog, slobodno bi se moglo reći da bi nadležni trebalo da se zapitaju zašto iz zemlje odlaze visokoobrazovani kadrovi, a u Srbiju stižu oni s fakultetskim diplomama, piše Dnevnik.

Kao i u drugim zemaljama, strani državljani koji imaju dozvolu za rad u Srbiji imaju isti status kao i zaposleni građani Srbije, odnosno, kako kažu u tom ministarstvu, položaj i prava stranih državljana izjednačeni su s položajem i pravima domaćih. Strani državljani se, u skladu sa Zakonom o zapošljavanju stranaca, u Srbiji zapošljavaju pod uslovom da poseduju dozvolu za rad, koja se izdaje za vreme trajanja odobrenog boravka, kao i odobrenje za privremeni boravak, bez obzira na njegovo trajanje ili stalno nastanjenje.

Takođe, iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja napominju da su uslovi za boravak i kretanje stranaca regulisani Zakonom o strancima čija primena je u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija