Uvodi se dopunski rad, građani će moći da dođu popodne kod lekara i plate uslugu

Novim zakonom o zdravstvenoj zaštiti, koji treba da bude usvojen do kraja godine, zdravstvenim radnicima koji rade u državnim ustanovama biće omogućen dopunski rad u matičnoj kući u popodnevnim satima.
Uvodi se dopunski rad, građani će moći da dođu popodne kod lekara i plate uslugu
Foto: Pixabay
To znači da će pacijenti od naredne godine moći da idu na preglede u državne ustanove i domove zdravlja kod lekara koji bude odlučio da radi dopunski van svoje smene i da te usluge plate.
 
Kako je za list Politika potvrđeno u Ministarstvu zdravlja, lekari i sestre moći će da odluče da trećinu radnog vremena rade dopunski u sopstvenoj državnoj ustanovi, a upravni odbori bolnica odlučivaće o cenovniku pregleda za građane.
 
Ko bude želeo da radi na ovaj način, moraće da potpiše aneks ugovora o radu sa matičnom zdravstvenom ustanovom, u kojem će biti definisan njihov angažman van radnog vremena.
 
Po usvojenim cenovnicima, zainteresovani građani će plaćati preglede ako žele da dođu popodne kod određenog doktora.
 
"To će biti omogućeno za sve usluge, osim za one za koje postoje liste čekanja. Usvajanjem ovog zakona želimo da omogućimo zdravstvenim radnicima da ostanu u svojoj zemlji i da imaju mogućnost da dodatno zarade obavljajući svoj posao, a da se ne izlažu dodatnim naporima i da rade po nekoliko poslova u privatnim ustanovama", ističu u Ministarstvu zdravlja.
 
Cene pregleda biće konkurentne i niže nego kod privatnika, napominju u ovom ministarstvu, a značajno je što će se za sve usluge plaćati porezi i doprinosi.
 
Jedan od modela kako će se raditi je da 50 odsto novca od plaćenih pregleda dobija zdravstvena ustanova u kojoj se oni obavljaju, a preostalih 50 odsto ide na amortizaciju uređaja i honorare za lekare i sestre koji će tu raditi dopunski.
 
"Ovo će biti jedna od mera da se lekari i sestre zadrže u zemlji, osim povećanja plata. Sve će biti krajnje transparentno. Značajno je i to što će ustanove od tog novca moći da ulažu u usavršavanje lekara. To znači da će imati para da ih šalju na kongrese, pa oni više neće zavisiti od toga da li će im neka farmaceutska kuća platiti put. Strogo će se voditi računa o tome da nema preusmeravanja pacijenata iz redovne smene u dopunsku i sprovodiće se česte kontrole poštovanja propisa", dodaju u Ministarstvu zdravlja.
 
Nebojša Vacić, predsednik Nacionalne asocijacije Udruženja zdravstvenih radnika Srbije, smatra da je uvođenje dopunskog rada u državne ustanove dobra ideja, jer su medicinari nezadovoljni platama, pa će moći dodatno da zarade.
 
Radica Ilić, predsednica Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije, naglašava da oni nisu imali uvid u nacrt novog zakona i da su samo nezvanično čuli da se priprema usvajanje ovog propisa, ali da u načelu to podržavaju.
 
Ima i onih koji ovo ne podržavaju. Profesor dr Višeslav Hadži-Tanović, predsednik Udruženja privatnih lekara Srbije, smatra da privatni pregled u državnoj ustanovi neće doneti ništa dobro, da je tako nešto već viđeno, ali da će pacijenti odlučivati da li je to njima potrebno.
 
Smatra i da će se ovim podići samo nivo korupcije, a pitanje je i kako će lekar da radi kvalitetno tokom celog dana. Dodaje i da bi bilo bolje da se izjednači državna i privatna praksa i da osiguranje plaća uslugu bilo gde da se ona obavi.
 
Zakonom iz 2005. godine uspostavljeno je da zdravstveni radnik iz državne službe može trećinu radnog vremena da radi kod privatnika, što je bilo vremenski ograničeno do kraja 2008. godine.
 
Tekst u celini čitajte u današnjoj Politici.
  • NS49

    04.12.2018 22:26
    Zaboravio sam da kažem da tri velika doma zdravlja u Novom Sadu jednostavno neće da rade PSA test krvi a u Klinički centar APV dolaze iz ostalih mesta pa su zato gužve bukvalno za umiranje.
  • NS49

    04.12.2018 22:24
    Ovo što sam doživeo u ponedeljak u Kliničkom centru Vojvodine na običnom vađenju krvi za PSA test je kao da sam bo u konc logoru kad bi nacisti proveravali snagu robijaša pa ko ne izdrži ubiju ga. Ljudi su oko mene padali u nesvest jer čekanje od 3 sata u dosta zagušljivom hodniku sa jako malim brojem mesta za sedenje a usput pacijenti moraju da budu gladni i žedni je upravo strašno.
    Zdravsto nam je stvarno na dnu ali nije ni čudo jer se kod nas pljačka od kraja 80 teih pojavom Slobodana Miloševića i njegovih bandita a i oni koji su došli posle njega su to samo nastavili.
    Ne kažem da sadašnja vlast puno čini ali stvarno se ne oseti.
  • Sirotinja

    04.12.2018 11:50
    @ dr Petrović
    Mi plaćamo obavezne doprinose za zdravstvo izmedju ostalog i da bi se popravili toaleti po bolnicama, slavine i ostalo, al vodoinstalatere niko ne zove da urade posao.
    Računate da ako ne plaćate vodoinstalatere,biće više za doktorske plate i specijalizacije, a naravno i više pacijenata za privatnu praksu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija