Odustalo se od prekvalifikacije nezaposlenih u programere, nadležni nezadovoljni tempom zapošljavanja
Nacionalna služba za zapošljavanje obustavila je javnu nabavku kojom je tragala za IT firmama koje će raditi obuke junior programera.

Foto: Pixabay
Odluka je doneta iznenada, tri dana pre isteka roka za završetak tendera otvorenog postupka, i ostavila je potencijalne zainteresovane za obuke - njih ukupno 850 nezaposlenih na evidenciji Biroa, u neznanju da li će ikada više imati priliku da pohađaju ovakve obuke. One su i inicirane sa ciljem upošljavanja u IT-ju, vrlo popularnom tržištu rada u Srbiji, ali je upravo ovaj tender okončan jer su poslednje analize pokazale da je potražnja za junior developerima zapravo mala.
Tačnije, prethodna faza IT prekvalifikacija nije dovela do, smatraju u Nacionalnoj službi za zapošljavanje i u Vladi Srbije, koji su inicirali posao, zadovoljavajućeg zapošljavanja novih programera. Svega 17 odsto od ukupno 698 polaznika obuka u prethodnom ciklusu uspelo je da se zaposli četiri meseca po završetku prekvalifikacije, što je bilo presudno da komisija odluči da obustavi javnu nabavku (i o tome ne postavi adekvatno obaveštenje).
Odustajanje od posla
Nacionalna služba za zapošljavanje nosilac je posla i odnedavno se bavi prekvalifikacijama, koje je velikom broju građana sve potrebnije u nameri da se prilagode tržištu i pronađu posao (naročito u nekim "nepopularnim" godinama života, kad zavlada diskriminacija na osnovu godina). Za ove prekvalifikacije tražila je tri dobavljača za svaki od ukupno 22 programa obuke (obuka Java programera, softversko testiranje, Front-End itd.), a posao je trebalo da traje najduže godinu dana i podrazumeva obuke i stručnu praksu. Ovaj okvirni sporazum može da traje i kraće ukoliko vrednost pruženih usluga dostigne vrednost javne nabavke - dakle, ključan faktor je novac.
Naime, posao ne dobija firma koja pruža nužno najbolju moguću uslugu, već ona koja to čini najjeftinije, a tek potom se rangiraju drugi kriterijumi, poput kompetencija. U teoriji, sve firme koje se jave na tender ispuniće neophodne poslovne kapacitete, ali će pobediti ona koja planira najviše da uštedi. A da je vladalo veliko interesovanje za ove obuke pokazuje i činjenica da je za skoro mesec dana, koliko je nabavka bila otvorena, stiglo 19 pitanja zainteresovanih firmi u vezi sa konkursnom dokumentacijom.
Ta pitanja pokazuju manjkavost celog postupka. Jedno od pitanja odnosilo se na problem u manjim sredinama, u kojima firme nemaju ni petoro, a kamoli više zaposlenih (kako zahteva konkurs), a jedan od ponuđača tražio je da se omogući angažovanje više predavača jer je nemoguće raditi kvalitetno sa samo jednim po obuci. NSZ je odgovarala na pitanja firmi i nakon što je nabavka stopirana.
Da li je problem u junior programerima?
Jedan od osnivača Startit centra Vukašin Stojkov kaže za 021 da su junior programeri i te kako atraktivan kadar na domaćem tržištu rada, s tim što je upitno koji nivo znanja je dovoljan da bi se neko zvao juniorom.
"Ali svaka vredna i odgovorna osoba koja prikuplja znanje iz informacionih tehnologija, siguran sam, naći će posao veoma brzo na domaćem tržištu. S druge strane, proces prekvalifikacije u programere je jedan izvanredno težak i nezahvalan postupak i naše društvo ima još dosta posla na polju usklađivanja i pronalaženja najboljih načina da se to postigne", navodi on.
Dodaje i da je upitno da li je 17 odsto zaista nizak procenat upošljavanja juniora u ovim uslovima.
"S jedne strane to zvuči kao malo ljudi, s druge strane to je izuzetno težak proces. Ja bih rekao da 17 odsto u ovom trenutku nije loše budući da se nalazimo jako rano u procesu prekvalifikacije, ali da treba da nastavimo kako bismo došli do većeg uzorka i više iskustva. Kad radiš nešto teško i novo, kakav je proces prekvalifikacije, onda treba da ga radiš dok ne postigneš neki zadovoljavajuć rezultat", naglašava naš sagovornik iz Startit centra.
Jedine obuke od kojih se nije odustalo je obuka za PHP programiranje, za koju je produžen rok za zainteresovane firme. Ovo ne čudi jer je prethodni ugovor sa firmom koja je ove obuke sprovodila - Code, raskinut nakon što je Nacionalna služba za zapošljavanje tokom kontrole otkrila da predavači ne poseduju dokaze o stručnosti koji su se zahtevali u postupku nabavke. Tačnije, jedni predavači zamenjeni su drugima neposredno pre obuka. Polaznici ove obuke nastaviće iste kad bude odabrana nova firma.
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje nisu za 021 komentarisali odluku da se odustane od odabira firmi za prekvalifikacije, kao ni činjenicu da se period od svega četiri meseca uzima kao relevantan za analizu pronalaženja posla u IT struci.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Više studenata i građana privedeno tokom protekle noći u Nišu, deo njih dobio prekršajne kazne
02.07.2025.•
0
Neformalna grupa studenata niškog Univerziteta je saopštila da je tokom noćašnjih protesta i blokada u tom gradu uhapšeno više studenata i građana.
VIDEO: Prostorije SNS na Voždovcu zasute balegom
02.07.2025.•
0
Prostorije Srpske napredne stranke na Voždovcu sinoć su zasute balegom.
Blokade se nastavljaju i postaju intenzivnije: Koliko smo daleko od vanrednog stanja?
02.07.2025.•
0
Zarad zaštite javnog reda i mira ministar unutrašnjih poslova može da naloži privremeno ograničavanje ili zabranu kretanje na određenim objektima, određenim područjima ili na javnim mestima.
Ruski desničarski filozof Dugin: Vučiću je došao kraj
02.07.2025.•
5
Ruski desničarski filozof Aleksandar Dugin izjavio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izgubio legitimitet i da svi Srbi žele njegov odlazak sa vlasti.
Mala PIO statistika: Gde je u Srbiji najviša, a gde najniža prosečna penzija
02.07.2025.•
1
U Srbiji je u aprilu bilo 1.657.668 penzionera, što je za 119 više nego u decembru prošle godine a za 6.353 više nego u decembru 2023. godine, kada ih je bilo 1.651.315.
Objavljeni preliminarni rezultati izbora u Kosjeriću: SNS ima jedan mandat više od opozicije
02.07.2025.•
5
Republička izborna komisija objavila je preliminarne rezultate lokalnih izbora u Kosjeriću.
Počele da važe nove energetske oznake za uređaje: Ukidaju se A+, A++ i A+++
02.07.2025.•
2
Od 1. jula na tržištu Evropske unije važe nove energetske oznake za električne uređaje.
Kako da znate da je put kojim vozite u probnom radu: Država navela u izmenjenoj uredbi
02.07.2025.•
3
Patrole vatrogasaca, policije, hitne pomoći i još niz ekipa za koje u prvi mah ne znate ko su, koje dežuraju uz novu deonicu puta mogli bi da budu siguran znak da je taj drum - u probnoj upotrebi.
Ministarstvo: Za podršku zaposlenima u pravosuđu biće 40 odsto prihoda od sudskih taksi
01.07.2025.•
1
Ministar pravde Srbije Nenad Vujić je izjavio da izmene Zakona o sudskim taksama predviđaju da 40 odsto prihoda od taksi bude usmereno na direktnu podršku zaposlenima u pravosudnoj administraciji.
Profesor Marinković: Ako neko napada ustavno uređenje onda je to Vučić
01.07.2025.•
10
Studenti ne vrše nikakav napad na ustavno uređenje, izjavio je profesor Pravnog fakulteta Tanasije Marinković.
Vučević: Naša lista pobedila blokadersku u Kosjeriću
01.07.2025.•
31
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević proglasio je večeras pobedu liste "Ne damo Srbiju - Aleksandar Vučić" na ponovljenom glasanju na biračkom mestu 25 u Kosjeriću.
Evropska komisija demantuje Vučića: Sa Fon der Lajen imao usputni razgovor
01.07.2025.•
13
Evropska komisija demantovala je predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je imao "dug razgovor" sa predsednicom EK Ursulom fon der Lajen u Sevilji.
Blokade saobraćaja širom Srbije
01.07.2025.•
1
Studenti u blokadi i građani nastavili su i danas blokade saobraćajnica u gradovima, treći dan nakon vidovdanskog protesta na Trgu Slavija u Beogradu.
Crta: U Kosjeriću vladalo skoro opsadno stanje
01.07.2025.•
14
Izbori koji se održavaju u atmosferi straha, izuzetno visokih tenzija i pod pretnjom nasilja ne mogu se smatrati slobodnim, saopštila je Crta.
Na Dorćolu uhapšen student fizike, građani legitimisani
01.07.2025.•
0
Svi građani na blokadi na Dorćolu su legitimisani, uručeni su im zapisnici, a uhapšen je student fizike Miloš Ilić, koga je policija odvela policijskim automobilom.
Ranka Savić: Svi sindikati da se slože i pozovu članstvo na obustavu rada
01.07.2025.•
14
Svi sindikati u Srbiji moraju da se slože sa zahtevom studenata i pozovu svoje članstvo u obustavu rada, izjavila je predstavnica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Ranka Savić.
Policajcu nudio mito da mu omogući prolaz kroz blokadu
01.07.2025.•
0
Policija je uhapsila F.P.L. (29) državljanina Švedske, osumnjičenog za davanje mita.
Danska ministarka: Srbija zaostaje za ostalim kandidatima za članstvo u EU
01.07.2025.•
10
Danska ministarka za evropske poslove Mari Bjere kaže da Srbija zaostaje za ostalim kandidatima za članstvo u EU u sprovođenju reformi i usklađivanju sa spoljnom politikom EU prema Rusiji.
Komandant Drinskog korpusa VRS oslobođen optužbi za Srebrenicu
01.07.2025.•
0
Viši sud u Beogradu oslobodio je bivšeg komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) M.Ž. optužbi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Srebrenici jula 1995. godine.
Komentari 47
Dimitrije
Dosta
Radila sam u programerskoj firmi Icentic: svi preko veze, svi muškarci, jedna ja sam im bila fenomen. Pošto nisam programerka, već germanista, ni Dobar dan nisam zaslužila, o podsmevanju i nadmenosti da ne pričam...
Najgori ljudi, uzalud pare, dobri su samo za neke plave udavače.
JS
Da je recimo drzava za svakog zaposlenog iz te grupe firmama obezbedila recimo poreske olaksice verujem da bi procenat bio veci...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar