Istraživanje: Stopa kriminaliteta nije smanjena, najčešća kazna je šest meseci zatvora

Od ukupnog broja osuđenih lica u Srbiji u periodu od 2015. do 2017. godine deset odsto osuđeno je alternativnom krivičnom sankcijom i merom, s tim da je najčešće izricana alternativna sankcija kućni zatvor, pokazalo je istraživanje Mreže odbora za ljudska prava u Srbiji (CHRIS).
Istraživanje: Stopa kriminaliteta nije smanjena, najčešća kazna je šest meseci zatvora
Foto: Pixabay
Istraživanje je takođe pokazalo da je više od 5.000 zatvorskih kazni moglo da bude zamenjeno alternativnim sankcijama.
 
Statistika pokazuje da je u 2015. godini osuđeno 33.000 punoletnih lica, u 2016. godini 32.500 lica, a 2017. godine 32.000 lica.
 
Predstavnik CHIRS Dragan Đorđević je rekao agenciji Beta da je istraživanje rađeno u cilju monitoringa primene alternativnih sankcija i mera i definisanja preporuka za unapređenje primene sistema alternativnih sankcija.
 
"Svi podaci pokazuju da stopa kriminaliteta nije smanjena, a osnovni cilj kaznene politike je da se smanji stopa kriminaliteta. Mišljenja smo da bi veća primena alternativnih sankcija uticala na smanjenje stope kriminaliteta", rekao je Đorđević.
 
Prema njegovim rečima, svakako značajan razlog za veću primenu alternativnih krivičnih sankcija i mera je i prenaseljenost zatvorskih ustanova, tako da su ljudi koji izdržavaju zatvorsku kaznu izloženi nehumanim uslovima.
 
On je podsetio da se sa primenom alternativnih sankcija i mera krenulo pre 12 godina i dodao da postoje pomaci, ali i problemi u primeni.
 
"Jedan od ključnih problema je da donosioci odluka nisu dovoljno učinili da podrže povereničku službu. Sa ovakvim kapacitetom povereničke službe i ovaj dostignuti nivo realizacije alternativnih mera i sankcija može da bude ugrožen. Neophodno je dodatno ojačati i podržati rad povereničke službe jer on nosi sistem alternativnih mera i sankcija", izjavio je Đorđević.
 
Pravnica Mreže odbora za ljudska prava (CHRIS) Maja Kamenov izjavila je da je kaznena politika takva da se uglavnom izriču kazne zatvora, i to najviše kratkoročne do šest meseci.
 
"Jedna od kazni koja se preporučivala, koju naši sudovi nisu u većoj meri izricali je uslovni otpust sa zaštitnim nadzorom. To bi bila odlična alternativna sankcija upravo kod onih kratkoročnih sankcija koje se u našoj zemlji najčešće izriču", izjavila je Kamenov.
 
Mreža odbora za ljudska prava (CHRIS) uradila je istraživanje o primeni alternativnih mera i sankcija u Srbiji u okviru istoimenog projekta koji je podržala organizacija Civil Rights Defenders. Rezultati istraživanja predstavljeni su na okruglim stolovima održanim u Beogradu i Nišu, a CHRIS će ih predstaviti i u Valjevu, Negotinu, Novom Pazaru i Vranju.
  • rodoljub

    13.02.2019 14:37
    sudstvo
    Obzirom koliko su sudije korumpirane i koliko im je interes da kaznjavaju kriminalce, mozemo ocekivati da kriminalci budu kaznjavani "ukorom razrednog staresine".
  • x

    13.02.2019 14:06
    y
    što ste skromni?
    imam ja bolji predlog alternativnih sankcija za počinioce krivičnih dela:
    - teška telesna povreda - vikend u soko banji.
    - isto, ali sa smrtnim ishodom - vikend na kopaoniku.
    - višestruko svirepo ubistvo sa umišljajem - dve nedelje na havajima ol inkluziv.

    garantujem da bi posle ovakvih kazni i najokoreliji kriminalac bio funkcionalnije socijalizovan i ne bi ni pomišljao da kojim slučajem ponovi delo.
    kajao bi se doživotno, a možda i zamonašio.

    ej, bre.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija