Nevladine organizacije dobile preteće pismo: Bićete uništeni od prvog do poslednjeg
Na adrese više nevladinih organizacija u Beogradu stiglo je potpisano preteće pismo u kome se navodi da je "namenjeno svim izdajnicima i izrodima srpskim", a organizacije koje su primile pretnje uzrok vide u etiketiranju tih organizacija kao "izdajničke" i da su pretnje organizacijama za ljudska prava "omiljeni sport nacionalista i populista".
Foto: Pixabay (ilustracija)
Kako je potvrđeno agenciji Beta, preteća pisma stigla su na adrese Građanskih inicijativa, Komiteta pravnika za ljudska prava, Beogradskog centra za ljudska prava i Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji. Isto preteće pismo dobila je i Inicijativa mladih za ljudska prava.
"Napustite sve krajeve u oblasti Kraljevine Srbije, od izvorišta Save do Grčke i od Jadranskog mora do Rumunije, najkasnije do Đurđevdana. U suprotnom bićete uništeni od prvog do poslednjeg", napisano je u navedenom pismu.
Programska direktorka Građanskih inicijativa Bojana Selaković potvrdila je da je policija izvršila uviđaj i preuzela pisma.
"Mislim da je ovo inspirisano atmosferom u društvu i narativom koji podstiče polarizaciju društva na 'patriote' i 'izdajnike' koji je već duže vreme prisutan", izjavila je Selaković za Betu i dodala da "taj narativ posebno eskalira u poslednje vreme".
Ona je rekla da je "nasleđe 90-ih etiketiranje nevladinih organizacija kao glavnih protagonista struje 'domaćih izdajnika'".
"Jako je opasno kada su izjave inspirasane takvim narativom, posebno kada takve izjave dolaze od pojedinih predstavnika insititucija", kazala je Selaković i dodala da je bilo takvih slučajeva u poslednje vreme.
Ona je rekla da "organizacije koje imaju kritički odnos prema vlasti bivaju etiketirane" i da to "daje za pravo pojedincima koji iz ličnih razloga imaju potrebu da na ovaj način iskažu svoje stavove, kao što je pisanje pretećih pisama".
Direktor Inicijative mladih za ljudska prava Ivan Đurić rekao je da su pretnje aktivistima za ljudska prava "omiljeni sport nacionalista i populista svih boja i oblika, i da se navedeni velikosrpski pamflet u tome ne razlikuje".
"U ovom pismu su sabrane sve teorije zavere koje su u manjoj ili većoj meri prisutne u javnosti. Najveća pretnja sastoji se u tome da pojedinci ili delovi društva poveruju i postupaju na temelju tih teorija, poput antivakcinaša", izjavio je Đurić za agenciju Beta.
Ranije danas i Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) je saopštio da je na njihovu adresu stiglo preteće pismo u kojem im se preti da će "biti uništeni od prvog do poslednjeg", a da je slično pismo stiglo i drugim organizacijama civilnog društva.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Srbijavoz: Zbog smetnji na infrastrukturi kasni nekoliko vozova, među njima i voz iz Užica za Novi Sad
25.01.2026.•
0
Voz koji je išao iz Prijepolja ka Beogradu stao je u Lazarevcu nešto pre 18 časova, a kako jedna od putnica navodi, mašinovođa im je kazao da je "mreža pala", te da ne znaju kada će krenuti.
Obrušio se deo fasade gimnazije u Prokuplju renovirane pre pet godina: Izvođač je bila "Tončev gradnja"
25.01.2026.•
0
Deo fasade gimnazije u Prokuplju, iznad samog ulaza u školu, obrušio se rano jutros, a u objektu zbog neradnog dana nije bilo ni učenika, ni zaposlenih, pa niko nije povređen.
Kamioni na granici čekaju do sedam sati
25.01.2026.•
0
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja, dok kamioni čekaju do sedam sati za izlaz iz Srbije, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
O sednici vlade: "Promocija Vučića kao budućeg premijera, potvrđena nesposobnost ministara"
25.01.2026.•
5
Opozicione stranke SRCE i NPS ocenile su kako je na sednici Vlade Srbije predsednik države Aleksandar Vučić sebe promovisao kao budućeg premijera, te da je potvrđena nesposobnost ministara u vladi.
Advokati: Sramna izjava Vučića može dovesti do nesagledivih posledica
25.01.2026.•
13
Advokatska komora Beograda osudila je kao sramnu izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da građani ne treba da angažuju advokate za upis prava na nepokretnostima.
Penzioneri sa malim penzijama do srede mogu da se prijave za besplatan oporavak u banjama
25.01.2026.•
2
Penzioneri čije penzije ne prelaze 56.834 dinara, a u prethodnih šest godina nisu išli u banju o trošku PIO fonda mogu do srede, 28. januara, da se prijave za desetodnevnu besplatnu rehabilitaciju u banjama.
Uhapšen zbog pokušaja iznude: Policija poziva oštećene građane da se jave
25.01.2026.•
1
Policija je u Nišu uhapsila A. Đ. (43) iz tog grada, koji je osumnjičen za protivpravno lišenje slobode i pokušaj iznude.
Železničari prete generalnim štrajkom: Nezadovoljni cenom rada, najavljuju više koraka
25.01.2026.•
19
Železničari u Srbiji pripremaju štrajk, jer Vlada Srbije do sada nije prihvatila njihov zahtev da cena rada u železničkim preduzećima bude u skladu sa zakonom i iznosi 371 dinar po satu.
VIDEO: Održana sednica Vlade Srbije na kojoj je Vučić propitivao ministre
25.01.2026.•
25
Vlada Srbije zasedala je o "ključnim pitanjima od strateškog značaja za državu".
Kamiondžije sutra počinju veliku blokadu teretnih terminala na graničnim prelazima
25.01.2026.•
22
Vozači kamiona iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije najavili su da će sutra, 26. januara blokirati teretne granične prelaze ka zemljama Šengena, nezadovoljni primenom novog EES sistema.
FOTO: Spomenici narodnih heroja na Kalemegdanu išarani nacističkim simbolima
25.01.2026.•
12
Spomenici narodnih heroja Moše Pijade, Ive Lole Ribara, Đure Đakovića i Ivana Milutinovića na Kalemegdanu jutros su osvanuli ižvrljani nacističkim simbolima.
Vučić u kritici direktorima javnih preduzeća: Ja vas budio, ja vas obaveštavao o nestanku struje
25.01.2026.•
47
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kritokovao je rad direktora neki javnih preduzeća, navodeći da ih je on obaveštavao o dešavanjima u njihovom sektoru.
Kupci automobila u Srbiji da paze: Kod uvezenih automobila velika verovatnoća da je kilometraža vraćena
25.01.2026.•
9
Kupci automobila u Srbiji trebalo bi da budu posebno obazrivi - kod vozila uvezenih iz inostranstva postoji dvostruko veća verovatnoća da je kilometar sat vraćen.
Zatraženo da EU uvede personalizovane sankcije pojedincima u Srbiji: Koliko je to moguće i kome tačno?
25.01.2026.•
9
Usloviti povlačenje novca iz fondova i uvesti sankcije funkcionerima SNS - čini se, suštinska je bila poruka opozicionih stranaka u Skupštini Srbije na sastanku sa delegacijom Evropskog parlamenta.
Vučić pred današnju sednicu: Biće zanimljivo, ispitaću ministre
25.01.2026.•
11
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je da će na današnjoj sednici Vlade ministrima postavljati pitanja, koja nisu jednostavna, da bi neke naterao da rade ozbiljnije.
Veliki požar u Novom Pazaru lokalizovan, u toku dalje gašenje
25.01.2026.•
1
Požar koji je juče izbio u magacinima u Novom Pazaru je lokalizovan, ali se i dalje gasi.
Luksemburški dnevnik: Vučić besneo zbog evroparlamentaraca, Brnabić glumila propagandnog papagaja
25.01.2026.•
5
Srbija je kandidat za člana EU, ali su uvrede na račun evroposlanika koji su posetili Beograd pokazale da se pod vlašću Aleksandra Vučića sve više udaljava od EU.
Macut: Zaprepašćen sam podelama u društvu
25.01.2026.•
60
Premijer Đuro Macut izjavio je da su Srbiji potrebni razgovori, a ne podele, argumenti zasnovani na činjenicama, a ne uvrede i isključivost, navodeći da je "zaprepašćen" podelama u društvu.
Grenel poručio Srbiji da izabere američki, a ne evropski put: Stručnjaci upozoravaju na moguću zamku
25.01.2026.•
43
Posle izjave evropske komesarke za proširenje Marte Kos da je neophodno da Srbija sprovede potrebne reforme kako bi ostala na evropskom putu, reagovao je izaslanik američkog predsednika Ričard Grenel.
Vlada Srbije danas "o ključnim pitanjima od strateškog značaja za državu", prisustvuje i Vučić
25.01.2026.•
7
Tematska sednica Vlade Srbije na kojoj će biti razmatrana, kako se navodi, "ključna pitanja od strateškog značaja za državu", održaće se danas, 25. januara.
Komentari 13
teror u
Da li je to odraz njihove kulture ?
@Zadovoljan
zemljotres
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar