Šveđani i Norvežani se najmanje protive ulasku Srbije u EU

Međunarodna firma za istraživanja i analizu podataka "Jugov" (YouGov) objavila je izveštaj prema kojem određenu naklonost prema ulasku Srbije u Evropsku uniju imaju samo dve zemlje od sedam u kojima su anketirani građani - Švedskoj i Norveškoj, s tim da ova druga zemlja i nije članica EU.
Šveđani i Norvežani se najmanje protive ulasku Srbije u EU
Foto: 021.rs
"Blic" prenosi da je istraživanje "Jugova", sprovedeno od 17. do 27. decembra prošle godine, obuhvatilo 8.538 građana u sedam zemalja - velikoj evropskoj trojci (Velika Britanija, Nemačka, Francuska), kao i skandinavskim zemljama (Danska, Švedska, Finska i Norveška).
 
Navodi se da su rezultati istraživanja pokazali da bi Srbiju u svom društvu pre svih želeli Šveđani i Norvežani, a da su šanse Kosova, i kada bi bilo nezavisno, manje, jer nijedna država nije većinski podržala prijem srpske pokrajine u EU.
 
Prema ovom istraživanju, 33 odsto Britanaca, 43 odsto Nemaca, 52 odsto Francuza, 41 odsto Danaca, 28 odsto Šveđana, 40 odsto Finaca i 28 odsto Norvežana su protiv ulaska Srbije u Uniju.
 
Među onima koji smatraju da je Srbiji mesto u EU je 24 odsto Britanaca, 31 odsto Nemaca, 20 odsto Francuza, 31 odsto Danaca, 41 odsto Šveđana, 26 odsto Finaca i 36 odsto Norvežana.
 
"Blic" navodi da iz ovog proizilazi da su jedine dve zemlje u kojima je više građana za nego protiv Srbije u EU - Švedska i Norveška, koja sama nije članica Unije. 
 
Sa druge strane - najveći procenat Francuza (52 odsto) je protiv toga, dok Nemci, Finci i Danci stoje odmah iza njih sa prosečnih 40 i više odsto, pa list zaključuje da bi se moglo reći da su Šveđani i Norvežani najmanje protiv nas.
 
Navodi se da je u anketi bilo i neodlučnih - 43 odsto Britanaca, 25 odsto Nemaca, 29 odsto Francuza, 28 odsto Danaca, 31 odsto Šveđana, 34 odsto Finaca i 36 odsto Norvežana ne zna da li bi Srbiji trebalo dozvoliti ulazak u EU.
 
Što se tiče Kosova, protiv njegovog ulaska u EU su 32 odsto Britanaca, 52 odsto Nemaca, 56 odsto Francuza, 44 odsto Danaca, 34 odsto Šveđana, 41 odsto Finaca i 31 odsto Norvežana, dok je "za" glasalo 22 odsto Britanaca, 24 odsto Nemaca, 13 odsto Francuza, 27 odsto Danaca, 35 odsto Šveđana, 25 odsto Finaca i 32 odsto Norvežana.
 
Neodlučnih u vezi sa prijemom Kosova ima 45 odsto u Velikoj Britaniji, 25 odsto u Nemačkoj, po 30 odsto u Francuskoj i Danskoj, a za jedan procenat više u Švedskoj, dok 34 odsto Finaca i 37 odsto Norvežana ne zna da li bi Kosovo trebalo da bude deo EU.
  • EvoOvako

    06.03.2019 11:04
    Srpski
    portali nisu baš preneli ovu vest verodotojno.Elem, Norveškai Norvežani sene pitaju mnogo o ulaku u EU, jer Norge nije u EU. Uostalom nije teško yougov.co.uk i videti, ali OK.
    Norveška je generalno dobro uređena država, ali ne žele u EU. I Norvežanima i Švedima i Dancima, kao i Islanđanima je mnogo više stalo do njihovih međusbnih povezanosti, nego li do povezanosti sa EU. To je njihova pripadnost. Njihov svet.
    Vratimo se nama - većina Srba ne želi da Srbija u EU. Jedino što Srbi žele jeste da odu raditi "preko".Dakle, ukoliko građani EU, ne žele Srbiju u EU i ukoliko građani Srbije ne žele Srbiju u Eu - čemu tu? Čemu siljenje?
    Hrvatskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Poljskoj, Britaniji, Mađarskoj nije mesto u EU.
    Hrvatska kroz svoju istoriju je pokazala da jedva čeka da se udruži sa nekim, pa da radi protiv istih.
    Rumunija i Bugarska su dno dna. Bugari su mi se zaklinjali da su im plate toliko male, da su manje nego li u SRB. Isto je i u Rumuniji.
    Poljska i Mađarska - države koje su profašističke. Tu nema zbora.
    Britanija želi da izađe iz EU.
    Postoje još neke države - Holandija, recimo, koja će se pzbiljno dvoumi.
    Dalje, postavlja se pitanje kako je Slovenija mogla ući u EU, bez ikakve osude zločinaca? Pa snimci zločina sa Holmeca im se nalaze na youtube.
    EU ima mnoge sličnosti sa SFRJ i neće moći dugo da opstane. Da se nisu širili i da nisu vasnici kapitala bili alavi - mislim da bi bilo bolje, ali ovako. Ovo je osuđeno na propast, a Bregzit to potvrđuje.
  • Utopija

    06.03.2019 10:44
    Nisam preveliki fan EU ali ne znam kako cemo urediti sistem ako nas neko ne uzme pod svoje.. Nase politicke elite vide Srbiju kao feudalno drustvo..
  • @Mile

    06.03.2019 10:18
    Zalosno je i to sto ti imas racunar u kuci.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija