Počinju kontrole zasada da se utvrdi ko ubija pčele, traži se pomoć građana i MUP-a

Udruženje "Sačuvajmo pčele" i Fitosanitarna inspekcija Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede, uključeni su u akciju zaštite pčela u Srbiji od trovanja opasnim materijama, a traže i pomoć MUP-a i izmenu zakona.
Počinju kontrole zasada da se utvrdi ko ubija pčele, traži se pomoć građana i MUP-a
Foto: Pixabay (Ilustracija)
Neonikotinoidi, u sredstvima za zaštitu bilja, koja stižu krijumčarenjem, uglavnom sa dalekog istoka, ostavljaju ogromne posledice na medonosnu pčelu u Srbiji, potpuno su uništili više od deset hiljada vrsta insekata, a evropskog bumbara na našim prostorima gotovo više i da nema.
 
U Udruženju kažu za Tanjug da se "prodaja odvija i preko društvenih mreža i foruma" a krijumčari, u poslednje vreme, su trgovinu organizovali "koristeći aplikaciju Viber na android telefonima".
 
Udruženje "Sačuvajmo pčele", koje je i članica koalicije Evropske unije "Save the bees", upozorava poljoprivrednike i voćare, da su pčele veoma važan faktor u oprašivanju biljaka. Njihovim trovanjem znatno se umanjuju prinosi.
 
Ističu i da u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, kao i sa Fitosanitarnom inspekcijom, kontrolišu zasade, pre svega industrijskog bilja, uljane repice i suncokreta, i traže pomoć policije.
 
"Trgovina opasnim materijama, u ovom slučaju pesticidima, je krivično delo. Potrebna nam je potpuna saradnja MUP-a, kao i promena zakona u vezi sa samovoljnim tretmanom nepoznatom dozom ovih sredstava koja mogu ozbiljno da ugroze i zdravlje ljudi", objašnjavaju u Udruženju.
 
Oni navode da je Fitosanitarna inspekcija Uprave za zaštitu bilja rešena da ove godine napravi preventivne akcije provere zasada uljane repice i suncokreta širom Srbije na prisustvo neonikotinoida. Kao partner akcije, koja će trajati tokom čitave pčelarsko-pašne sezone uključeno je Udruženje "Sačuvajmo pčele", čiji je zadatak da inspekciji dostavi tačno određene lokacije sa kojih će biti uzeti uzorci i poslati u laboratoriju na analizu.
 
Svi troškovi analiza uzoraka obezbeđeni su iz budžeta Uprave za zaštitu bilja. Ukoliko se analizom pokaže da je bilje tretirano neonikotinoidima, kazne su ogromne, a stradanje pčela pada na vlasnike parcela, na kojim je korišćen ovaj preparat.
 
U Udruženju veruju, iako je teritorija velika, da neće biti prepreka da se uzmu uzorci sa mnogih parcela i pozivaju "građane, pčelare i savesne poljoprivrednike" da im pomognu.
  • максим

    07.05.2019 02:02
    ?????
    ксено,све је то лепо и тачно што ти причаш,сем једне ситнице.
    човече,па замисли типа који прска туђи засад сунцокрета од 2-3 хектара....
    или мањи,упртио човек канту на леђа да опрска моју башту.
    мислиш да то нико не би приметио????
    у селима се све зна ,мој ксено.
    иначе,најстрожије казне за пчелоубице,без њих живот на планети изумире у врло кратком року.едукација сељака,да не мисле само на своје ****.
  • EKOS

    06.05.2019 19:15
    Podrska akciji
    Samo tako nastavite. Odlucno i rigorozno.
    Molimo gradjane i MUP, da se u sto vecem broju pridruze resavanju ovog problema. Mislim da svi znamo zasto treba stati na put ubijanju pcela!!!!
    Imate punu podrsku od Udruzenja ekologa "EKOS" iz Glozana.
  • Futog

    18.04.2019 17:55
    Www
    Gasic da ovo istrazi!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija