Prava zaposlenih u Srbiji ne poštuje čak ni država kao poslodavac
Odgovornost za svakodnevno kršenje radnih prava zaposlenih u Srbiji nije samo na poslodavcima, već je snosi i zakonodavni sistem, zbog neusaglašenih zakona, kao i neefikasna sudska vlast.
Foto: 021.rs
Iako su prava radnika uređena Zakonom o radu, kao krovnim zakonom, problem predstavljaju ostali propisi i akti u kojima su mnoga pravna rešenja nedorečena i neprecizna i time pogodna za zloupotrebe. Na taj način, kako kaže za Danas Slađana Kiković iz UGS Nezavisnost, Zakon o radu je kao sistemski zakon u potpunosti degradiran.
"U poslednje vreme, naročito za zaposlene u javnom sektoru, donose se zakonski propisi koji se proglašavaju zakonima lex specialis, ali kada se stručno sagleda, oni nemaju elemente takvog zakona. Poslednjim izmenama i dopunama Zakona o radu iz jula 2014. godine u potpunosti je zamrlo kolektivno pregovaranje u realnom sektoru, prvenstveno zbog pravnog instituta proširenog dejstva pa je nemoguće zaključiti kolektivni ugovor i primeniti njegovo dejstvo na zaposlene u određenoj grani, grupi, podgrupi, primenom proširenog dejstva", kaže Kiković i dodaje da je netačna tvrdnja da donošenje bilo kog zakonskog propisa državu, tj. građane ništa ne košta.
Posledice ove neusaglašenosti propisa ogledaju se u neplaćenim prekovremenim satima, što je oblik rada na crno, neuplaćivanju poreza i doprinosa, u čemu prednjači država kao poslodavac, nezakonitom minimalcu, koji je u Srbiji postao pravilo, zatim u zloputrebi ugovora, posebno ugovora o delu i privremenim i povremenim poslovima, kojima se umanjuju neka od osnovnih radnih prava (na odmor, bolovanje, trudničko i porodiljsko odsustvo), kao i u raznolikim diskriminatornim praksama koje se sprovode nad zaposlenima.
"Prava zaposlenih u Srbiji se enormno krše. Kada se donese određeni zakonski propis, neophodno je obezbediti adekvatan nadzor, u cilju primene i prevencije i adekvatne sudske zaštite, što nije slučaj u Republici Srbiji. Inspekcije koje treba da vrše nadzor su neefikasne, tehnički neopremljene i sa malim brojem izvršilaca. Zakon o inspekcijskom nadzoru koji je odskoro u primeni, normativno uređuje nadzor za 76 različitih inspekcija u Srbiji, ali ne prepoznaje specifičnosti određenih inspekcijskih nadzora, što je slučaj i sa inspektoratom rada", navodi Kiković.
Inspektorat za rad je, podseća ona, dobio ozbiljne primedbe od Komiteta eksperata Međunarodne organizacije rada, pre svega zato što inspektor rada mora da se najavi poslodavcu najkasnije tri dana pre vršenja nadzora što je u suprotnosti sa ratifikovanim konvencijama.
Rad preko agencije za iznajmljivanje radnika predstavlja posebno složen pravni teren, gde je u najnepovoljnijem položaju radnik. Agencije sklapaju ugovore sa poslodavcem i radnikom i u toj sprezi radnik praktično ima odgovornost prema dva poslodavca,koji pak nemaju nikakvu odgovornost prema radniku. Registrovanje ovih agencija je dozvoljeno Zakonom i Uredbom o klasifikaciji delatnosti, ali je zakon o zapošljavanju preko agencije još uvek u izradi.
"Nesporno je da zaposleni zasiva radni odnos u agenciji i da će u eventualnom sudskom sporu pasivno legitimisana biti agencija, u svojstvu tuženog, a ne korisnik kod koga je zaposleni upućen na rad, jer ugovor o radu zaposleni ima sa agencijom, a agencija ima obligacioni odnos kod koga upućuje na svojeg zapolenog", navodi Kiković.
Da bi vladavina prava u državi uopšte bila ostvariva, presudna je uloga sudske vlasti, jer ona vrši kontrolu zakonodavne i izvršne vlasti i brine o pravima građana, piše Danas.
"Radna prava u Republici Srbiji su izuzetno ugrožena jer je sudska vlast neefikasna i nedosledna u svojoj nadležnosti. Ujedno, sudska vlast je često nedostupna zaposlenima zbog visokih sudskih taksa, shodno Zakonu o sudskim taksama, koja se određuje prema vrednosti spora, pa mnogi nisu u mogućnosti da povedu neki spor, a ako to i učine, ne mogu brzo da ostvare svoja prava i povrate svoje ulaganje u sudski spor nakon dobijanja presude u svoju korist", zaključuje sagovornica Danasa.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Volstrit žurnal: Kušner odustao od plana da izgradi Trampov hotel u Beogradu
15.12.2025.•
0
Džared Kušner se povukao iz planiranog projekta izgradnje hotela Tramp u Beogradu nakon što je projekat izazvao proteste i optužnicu protiv visokog srpskog političara, piše danas Volstrit žurnal.
Žena ubijena na ulici u Leskovcu
15.12.2025.•
0
Jedna žena ubijena je danas, oko 16.30 sati, u Leskovcu, na Bulevaru Nikole Pašića, potvrđeno je u policiji.
Niko nije dobio potreban broj glasova za direktora RTS, konkurs se ponovo raspisuje
15.12.2025.•
0
Upravni odbor Radio-televizije Srbije (RTS) doneo je odluku o ponovnom raspisivanju konkursa za imenovanje generalnog direktora RTS-a.
Kamioni na Batrovcima čekaju 12 sati
15.12.2025.•
0
Kamioni na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije ka Hrvatskoj čekaju 12 sati, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Zagorka Dolovac i Branko Stamenković podnose tužbe protiv Mrdića
15.12.2025.•
2
Vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac će podneti tužbu zbog povrede časti i ugleda protiv poslanika i predsednika Odbora za pravosuđe Uglješe Mrdića, saopšteno je danas.
Upali u kuću, ženu pretukli i njenog supruga primorali da joj bonsekom iseče kosu
15.12.2025.•
2
Policija je uhapsila D. A. (41), M. M. (45) i J. A. (38), koji su osumnjičeni za prinudu i ugrožavanje sigurnosti.
Evropska unija odobrila još 134 miliona evra za modernizaciju pruge Niš-Dimitrovgrad
15.12.2025.•
1
Evropska unija opredelila je još 134 miliona evra za modernizaciju, rekonstrukciju i elektrifikaciju železničke pruge Niš-Dimitrovgrad, saopšteno je danas.
Ministar najavio pet odsto veće plate prosvetara - od oktobra 2026.
15.12.2025.•
6
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković saopštio je da će plata prosvetnim radnicima biti povećana za pet odsto od 1. oktobra 2026. godine.
Prognoze za tržište nekretnina u sledećoj godini: "Cene bi mogle da dođu na realan nivo"
15.12.2025.•
22
Tržište nekretnina se u ovoj godini stabilizovalo, u manjoj meri čak i posustalo, iako je država uz pomoć kredita za stanove za mlade pokušala da ga pogura.
Ministar Vuk Stanković: Spasili smo nastavu u Jovinoj gimnaziji tako što je prebačena u druge dve škole
15.12.2025.•
21
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković saopštio je da će cilj za to ministarstvo sledeće godine biti odvajanje obrazovanja od dnevne politike.
Dačić: Zvučne uređaje policija nije niti će koristiti, kao ni gumene metke
15.12.2025.•
9
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da zvučni uređaji kojima raspolaže policija "nisu niti će biti korišćeni" jer je, kako je rekao, "zapečatio" korišćenje tog dela tehnike MUP-a.
Mrdić podneo krivičnu prijavu protiv Zagorke Dolovac, Branka Stamenkovića i još dvoje tužilaca
15.12.2025.•
3
Uglješa Mrdić podneo je danas Višem javnom tužilaštvu u Beogradu krivične prijave protiv vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac, javnog tužioca Vrhovnog javnog tužilaštva Branka Stamenkovića i još dvoje tužilaca.
Podignut optužni predlog protiv Nikole Selakovića i još troje zbog Generalštaba
15.12.2025.•
29
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je danas Optužni predlog protiv ministra kulture Nikole Selakovića.
Zaštitnik građana početkom 2026. podnosi Skupštini zakon o zabrani mobilnih u školama
15.12.2025.•
2
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je da će najkasnije početkom naredne godine Skupštini Srbije biti predat predlog zakona koji predviđa zabranu upotrebe mobilnih telefona u osnovnim i srednjim školama.
Ukrali "porše" kod Zaječara, a onda ubili radnika stovarišta pri pokušaju krađe sefa s novcem
15.12.2025.•
0
M.K. (18), M.Đ. (23) i L.L. (28) iz okoline Zaječara uhapšeni su zbog ubistva.
Zemljotres jačine tri stepena pogodio deo Srbije
15.12.2025.•
0
Zemljotres jačine tri stepena Rihterove skale registrovan je jutros oko 7.20 časova u regionu Gnjilana.
Izaberite Laž godine: Deset spornih izjava funkcionera koje su obeležile 2025.
15.12.2025.•
8
Sajt Istinomer pokrenuo je izbor za Laž godine, gde građani imaju priliku da glasaju za ono što misle da je najveća laž koju je 2025. izgovorio neki funkcioner.
Počela pojačana kontrola saobraćaja: Policija proverava da li vozači voze pijani i/ili drogirani
15.12.2025.•
9
Saobraćajna policija od danas, 15. decembra do nedelje, 21. decembra pojačano kontroliše i kažnjava one vozače koji voze pijani i/ili drogirani.
Krstić: Sporni donor iz Danske nikada nije bio u sistemu u Srbiji
15.12.2025.•
0
Vest britanskog javnog servisa BBC da donor sperme iz Danske nosi gensku mutaciju za rak, a ima 197 dece munjevito se proširila Evropom i izazvala paniku kod onih koji su prošli kroz vantelesnu oplodnju.
I dalje bez imena sa studentske liste - mišljenja podeljena da li treba da ih bude pre izbora
15.12.2025.•
29
Kada će biti raspisani vanredni parlamentarni izbori verovatno sa sigurnošću ne zna ni vlast.
Komentari 15
teror u
Pawlle
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar