Ima muža i ćerku, a dve decenije pokušava da dokaže da postoji

U Srbiji je sve moguće, pa tako i da dve decenije pokušavate da dokažete da postojite.
Više od 20 godina Željka Majić pokušava da dokaže da postoji. Kako kaže za Radio-televiziju Srbije, obraćala se svim nadležnim službama – od opštine do hrvatske ambasade, ali rešenja nema.
 
Ona od 1995. živi u Kragujevcu sa suprugom i ćerkom. Preživljavaju od suprugove naknade koja iznosi 8.000 dinara mesečno. Imala je 24 godine kada joj je u izbegličkoj koloni granata raznela nogu. I sada ima zdravstvenih problema, ali ne i načina da se leči. 
 
"Zdravstvena knjižica ne može da prođe kroz sistem bez matičnog broja", kaže Željka, koja nema JMBG.
 
U MUP-u kažu da raseljene osobe na osnovu izbegličke legitimacije mogu da traže državljanstvo Republike Srbije. Po dobijanju državljanstva, upisuju se u matične knjige rođenih.
 
"Nakon toga lice može prijaviti prebivalište na teritoriji Republike Srbije, pri čemu je potrebno da se prethodno, od strane Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, ukine status izbeglog lica", saopštava MUP.
 
Potom se može podneti zahtev za ličnu kartu. Ipak, Željka ima važeću izbegličku legitimaciju i nijedan dokument više. U Osijeku, njenom rodnom gradu, rekli su joj da njene dokumentacije nema. Ona, pošto nema ni pasoš, nema ni način da otputuje u Hrvatsku.
 
U gradskoj upravi Kragujevca kažu da 12 godina pokušavaju da dođu do dokumenata za Željku. Obraćali su se i međunarodnim organizacijama.
 
"Iz jedne prepreke prelazili smo u drugu i nismo mogli do kraja da dovedemo proceduru kako bismo ostvarili njena lična dokumenta. To ne znači da nećemo pokušavati i dalje. Ponovo smo se pokrenuli i tražićemo način i put da tragove njenog identiteta tačno utvrdimo", poručuje Zoran Pavlović, koordinator u gradskoj upravi Kragujevac.
 
Potrudiće se i u Savezu Srba iz regiona. Od RTS-a su saznali za Željkin problem i uključili se u rešavanje. Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta rekao je da su zvali kancelariju u Osijeku. 
 
"Slučaj je dosta komplikovan, ali nastojaćemo da u što kraćem vremenskom roku rešimo problem. Nažalost, ima značajan broj proteranih Srba koji imaju probleme da dobiju dokumenta iz Hrvatske. Glavni problem je što su u delu lokalnih samouprava uništene, nestale ili oštećene matične knjige", naveo je Linta.
 
Iz Saveza Srba iz regiona pozivaju raseljene koji još nemaju dokumenta da im se obrate. I iz Komeserijata za izbeglice kažu da će pokušati da pomognu Željki. Kako RTS saznaje, najveći problem je to što se Željkin datum rođenja upisan u izbegličku legitimaciju ne podudara sa podacima u knjigama rođenih u Hrvatskoj.
  • Kbt

    27.04.2019 16:57
    Kbt
    Vazno da smo kinezima dali drzavljanstva
  • Ovo je primer...

    27.04.2019 06:54
    ...gde dekret rešava
    Zato, izmedju ostalog, služi institucija predsednika. Da reši problem kada zakoni naprave zamku a ne mogućnost za brzo rešavanje.
  • Gljivica Pacic

    26.04.2019 21:48
    Dno
    Onaj je delio strancima pasose kao priveske...al gospodja nije ni glumica ni manekenka jel da...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija