Stručnjaci: Građani će tek osetiti posledice poplava

Građani će tek osetiti neke od posledica poplava - njive bez zasada, više komaraca i češće susrete sa zmijama, kažu stručnjaci za RTS.
Stručnjaci: Građani će tek osetiti posledice poplava
Foto: Pixabay
Uništavanjem larvi komaraca počela je borba protiv širenja groznice Zapadnog Nila u celoj zemlji. Na poplavljenim područjima radiće se intenzivnije nego što je bilo planirano.
 
"Larvicidni tretman je praktično prava kontrola populacije komaraca na jednoj teritoriji. Iz tih razloga se na poplavljenim područjima već sprovode predviđene mere i one će se sprovoditi praktično do kraja sezone, znači do kraja oktobra", naveo je za RTS Miodrag Rajković iz Veterinarskog specijalističkog instituta Kraljevo.
 
Oranice, na koje su se izlile septičke jame i na koje su bujice nanele mulj, moraće da se čiste uz pomoć stručnjaka. Na njivama i u baštama koje su duže bile pod vodom, iznova će se sejati i saditi.
 
"Potrebno je takve površine potanjirati, zaorati i pripremiti za setvu nekog zelenišnog useva ili pokrovnog useva da bi u ovom periodu zemljište moglo da se izrahli, provetri, aeriše i time bilo spremno za jesenju setvu", poručuje Nenad Nešović iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Kraljevo.
 
Ekipe Veterinarskog instituta i Zavoda za javno zdravlje Kraljevo dezinfikovale su oko 500 poplavljenih objekata i oko šest i po hektara zelenih površina. Posebna opasnost, kažu nadležni, preti od vode iz seoskih vodovoda koja ni pre poplava nije kontrolisana.
 
"Mora da se pristupi sanaciji tih vodnih objekata. To građani moraju sami da odrade. Mi možemo dati uputstvo na koji način. Kontrola takvih objekata nije u suštini potrebna zbog toga što su, prema našim zakonima, oni nebezbedni za upotrebu, ali neće dovesti do bezbednosnog rizika ako se poštuje procedura njihove sanacije", ističe dr Aleksandar Macan, direktor Zavoda za javno zdravlje Kraljevo.
 
Stručnjaci kažu da se posle poplava češće viđaju zmije, a građane upozoravaju da ih ne ubijaju, jer uglavnom nisu otrovne.
  • Paja

    17.06.2019 11:37
    Sad ce Amfilohije,Irinej i Vucicevic,Zeljko i Maric izmoliti Moleban za spas .
  • Mnja

    17.06.2019 08:47
    Baš me briga za stručnjaci, ja redovno plaćam odvodnjavanje!
  • EvoOvako

    17.06.2019 08:10
    Kod
    Nas je sve prepusteno slucaju, pa sta nam Bog da.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Zašto je sve manje vrabaca u Srbiji?

Populacija vrabaca u Evropi, ali i Srbiji se smanjuje, mada kod nas to smanjenje još nije alarmantno, rekla je predstavnica Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Nataša Jančić.