Data centar će biti površine 11.000 kvadrata, rok gradnje je 12 meseci, a vrednost investicije više od 30 miliona evra.
Premijerka Ana Brnabić je rekla da je to emotivan i važan dan za nju, jer Srbiju vodi pravo u budućnost. "To je taj backup, Data recovery centar, koji će biti u stvari još jedna bezbednosna brana za podatke", rekla je Brnabić na svečanosti u Kragujevcu.
Ona je rekla da mnoge ekonomski naprednije zemlje svoje i podatke svojih gradjana čuvaju u inostranstvu.
"Mi nismo želeli to da uradimo, mi smo želeli da naši podaci budu čuvani u Srbiji i zato smo doneli stratešku odluku da investiramo u ozbiljan, najmoderniji, najbezbedniji mogući Data centar i to smo uradili ovde u Kragujevcu", rekla je Brnabić.
Ona je rekla da je danas "istorijski dan" i da je Data centar važan iz više razloga. "Prvi je da ovim obezbeđujemo punu, potpunu bezbednost podataka naših građana, da ćemo ovo uraditi na najmoderniji način i time Srbiju staviti na mapu zemalja, malobrojnih zemalja, koje imaju Data centre za bezbednost podataka i čuvanje podataka ove vrste", kazala je Brnabić.
Dodala je da će najmodernija infrastruktura omogućiti bržu, efikasniju, bolju, bezbedniju elektronsku upravu i njen brži razvoj u zemlji, kao i dalje pozicioniranje Srbije kao zemlje koja je kredibilna destinacija za investicije.
"Podaci su danas u 21. veku nafta, najvrednija moguća stvar. I ako neko izabere da kod vas čuva podatke, onda to mnogo govori o vama, da ste bezbedna stabilna, predvidiva, kredibilna destinacija za investicije", navela je Brnabić.
Data centru će biti potrebno oko 30 visokostručnih kadrova iz oblasti IT, mašinstva i energetike, odnosno nekoliko stotina stručnjaka za održavanje sistema kada bude imao brojne velike komercijalne korisnike.
Na svečanosti u Kragujevcu danas su potpisana i tri memoranduma o razumevanju sa kompanijama Majkrosoft, Oracle i Banka Poštanska štedionica koje su prve komercijalne kompanije koje su pokazale nameru da svoje podatke čuvaju u Državnom data centru. Svečani početak gradnje obeležen je polaganjem u reku ormar-kutije sa željama kragujevačkih srednjoškolaca koji su učestvovali na svetskom takmičenju iz robotike u Americi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Limanac
@Novica
Po propisima takvi centri moraju da budu najmanje 80km od mesta gde se nalazi glavni server. Ova razdaljina je u Srbiji uzeta namerno, jer je to razdaljina od NS do BG. U praksi, banke sa centralom u Bg su imale recovery centre u NS i obrnuto.
Očigledno se sada forsira Kragujevac, pošto Bg i Ns imaju već dosta razvijenu IT industriju. Ne verujem da će ijedna finansijska institucija bez ozbiljnog pritiska pristati da recovery centar preda ovoj instituciji u ruke.
N
Kako, sasvim slucajno, covek dobija skoro sve tendere za IT, od kad je sekica na vlasti?
drki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar