Inženjer Đajić o deonici Pakovraće-Požega: Geološka sredina problematična
Inženjeg geologije Zoran Đajić upozorio je na to da je geološka sredina na novoizgrađenoj deonici auto-puta "Miloš Veliki" Pakovraće-Požega sigurnosno problematična zbog svog sastava.
Foto: 021.rs
Đajić smatra da se time treba "ozbiljno pozabaviti pre jesenje sezone i veće količine padavina".
On je istakao da takva upozorenja nisu bilo kakvo širenje panike, već stručni stav inženjera geologije povodom otvaranja za saobraćaj nove deonice.
"Smatram da zbog kližišta, podzemnih voda, geološke strukture terena kroz koje prelazi cela deonica i tuneli, ima velikih problema sa sigurnošću te trase. Treba prvo otkloniti sve uzroke nestabilnosti terena i uzroke koje mogu dovesti do problema zbog kojih bi eventualno došlo do urušavanja dela terena, padanja delova ispred tunela i dugoročno problema koji bi ugrozili i same tunelske cevi", naveo je Đajić.
On je poručio da je geološka sredina na tom terenu takva da zahteva ozbiljan pristup.
"Da bi se narod osećao sigurnim na tom auto-putu, neophodno je izvršiti sve potrebne radnje da bi se sprečilo klizanje terena i dovođenja svih delova terena na auto-putu u stabilnost, kako ne bi došlo do pomeranja tla. Moj savet je da u ovo vreme suše treba uraditi sve neophodne radove za odvodnjavanje delova oko tih terena, sprečavanje dolaska vode. Ako uđemo u period velikih kiša na jesen, možemo da očekujemo veća pomeranja tla, a onda, neka nam je Bog u pomoći", kazao je Đajić.
Đajić se osvrnuo i na to što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, tokom svečane ceremonije otvaranja deonice auto-puta u subotu, negirao sve potencijalne opasnosti, govoreći o pomeranju brda za 0,1 milimetar.
"On ne može da shvati koja je snaga terena koji krene da kliza. Ako se u ovom najsušnijem delu godine to brdo iznad tunela pomera 0,1 milimetar, to znači da bi se to, kad ne bi kap kiše pala, pomerilo 36 centimetara za godinu dana", rekao je Đajić.
"Dovoljno je da se pomeri pet centimetara da se stvore pukotine kroz koje će voda da grune i, ne daj Bože, da počne da ugrožava cevi tunela ili da surva zemlju ispred tunela", kazao je Đajić.
Sa druge strane, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Damnjanović Sofronijević takođe tvrdi da je nova deonica auto-puta "Miloš Veliki" bezbedna i navodi da su svi inženjeri potpisali zapisnike.
Prema njenom mišljenju, tvrdnje da ta deonica nije bezbedna za saobraćaj predstavljaju širenje panike i ima elemente krivičnog dela.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
EPS podseća: Papirni račun za struju zamenite elektronskim, platite do 20. u mesecu - i dobijete popust
03.12.2025.•
0
Elektroprivreda Srbije preporučila je građanima da papirni račun za struju zamene elektronskim, plate ga do 20. u mesecu i na taj način ostvare popust od sedam odsto.
MUP povodom Dana osoba sa invaliditetom: "Vozači, poštujte rezervisana parking mesta"
03.12.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova pozvalo je vozače da poštuju parking mesta rezervisana za osobe sa invaliditetom, navodeći da je reč o "osnovnom pravu i uslovu za ravnopravno učešće u saobraćaju".
Tužilaštvo: Nikola Selaković nije danas saslušan jer je došao samoinicijativno
03.12.2025.•
6
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da je ministar kulture Nikola Selaković samoinicijativno jutros došao u to tužilaštvo, iako za danas nije bilo zakazano njegovo saslušanje u slučaju Generalštab.
Skupština usvojila budžet za 2026. godinu
03.12.2025.•
0
Skupština Srbije usvojila je sa 143 glasa "za" od ukupno 182 poslanika Zakon o budžetu za 2026. godinu u načelu.
Načelnik saobraćajne policije: Pooštravamo kazne u saobraćaju, naročito za povratnike u prekršajima
03.12.2025.•
7
Načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević upozorio je da je čovek glavni uzročnik saobraćajnih nesreća, u 95-96 procenata, i naveo da se radi na izmeni zakona kako bi se znatno pooštrile kazne.
Nenadić: Sve što je bilo loše na prošlim izborima, u Negotinu, Mionici i Sečnju bilo još lošije
03.12.2025.•
1
Programski direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić ocenio je da su izborni uslovi u Srbiji danas lošiji nego na prethodnim republičkim izborima.
Nikola Selaković jutros u pratnji Đukanovića došao u tužilaštvo, pa dobio poziv na saslušanje
03.12.2025.•
21
Ministar kulture Nikola Selaković došao je jutros oko osam sati u Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (JTOK) na saslušanje.
Marko Đurić: Dali smo sve od sebe, ostavili srce na terenu da SAD shvate naše argumente o NIS-u
03.12.2025.•
53
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da je tokom njegove posete Vašingtonu najvažnija adresa za razgovore o energetici i o situaciji u vezi sa NIS-om Stejt department.
FOTO: Zaustavljen u Prokuplju, policija mu u gepeku našla više od osam kilograma marihuane
03.12.2025.•
0
Prokupačka policija uhapsila je Č. P. (59) zbog trgovine drogom i zaplenila više od 8,7 kilograma marihuane.
Britanski Telegraf: Ovako ili onako - Rusi ispali iz igre, posledica po Srbiju - ide ka Zapadu
03.12.2025.•
14
Čak i dok Donald Tramp nudi Vladimiru Putinu dogovor za okončanje rata, njegove najnovije sankcije zadale su ruskom lideru ozbiljan udarac koji bi mogao trajati i nakon potencijalnog primirja, piše britanski Telegraf.
"Zajedno raspisujemo pobedu": Studenti najavili veliki protest za 28. decembar
03.12.2025.•
10
Studenti u blokadi najavili su veliki protest za 28. decembar.
Zorana Mihajlović u odbrani Rio Tinta: Protesti protiv kopanja litijuma organizovana i plaćena priča
03.12.2025.•
34
Bivša ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da su protesti protiv Rio Tinta organizovana i plaćena priča.
Poslanici Skupštine Srbije danas glasaju o 58 tačaka dnevnog reda
03.12.2025.•
1
Skupština Srbije završila je juče rad, a predsednica parlamenta Ana Brnabić odredila je današnji dan za glasanje o svih 58 tačaka dnevnog reda.
CIK Kosova ponovo nije sertifikovao Srpsku listu za vanredne parlamentarne izbore
02.12.2025.•
0
Centralna izborna komisija (CIK) Kosova ponovo danas nije sertifikovala Srpsku listu za vanredne parlamentarne izbore 28. decembra.
Obeležen dan 204. vazduhoplovne brigade
02.12.2025.•
2
Pripadnici 204. vazduhoplovne brigade su obeležili Dan jedinice - 2. decembar, u spomen na dan kada je 1949. formiran 204. lovački avijacijski puk, čije tradicije nastavlja ova jedinica Vojske Srbije.
Zašto Vučić govori o istovremenim parlamentarnim i predsedničkim izborima?
02.12.2025.•
25
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, gotovo godinu dana odbija da raspiše parlamentarne izbore, a sada najavljuje da bi uz njih mogli biti održani i predsednički, iako po Ustavu nema pravo na novi mandat.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - šta je ovo za vas
02.12.2025.•
15
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Dvojica radnika JKP "Naisus" iz Niša novčano kažnjena zbog napada na dopisnika N1
02.12.2025.•
0
Zbog napada 21. februara 2022. godine na dopisnika N1 iz Niša Milana Stojanovića Osnovni sud u Nišu je proglasio krivim dvojicu zaposlenih u JKP "Naisusu" izrekavši im novčanu kaznu od po 30.000 dinara.
Premijer Macut: Upis na Univerzitet u Prištini bio dobar, najviše kandidata za medicinu
02.12.2025.•
2
Upis na studijske programe Univerziteta u Prištini, s privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, za akademsku 2025/2026. godinu bio je dobar.
Tužilac Ilić: Politička podrška ključna za pozicije u tužilaštvu
02.12.2025.•
4
Ne možete da budete ni na jednoj bitnoj poziciji u javnom tužilaštvu ako nemate podršku političke vlasti, kaže Goran Ilić, tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva i bivši predsednik Udruženja tužilaca.
Komentari 61
Željko
Антун Чупак
ana
ja kad vidim kakve tanke slojeve betona sa nekim tekstilom stave da zaustave klizanje nije mi dobro. Kad krene teško to zadrži i debela betončina. A kad vidim put na stubovima znam kad ode samo jedan ode put u piiiiiiiiiiiiiiiiiii.
I na kraju svi ti putevo koje gradi narod neće moći da se održavaju jedino da ih održava okupator koji je zaheb raju da odradi sve za njega kao i tunel kroz Frušku da mogu lakše da stignu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar