Avans za izgradnju Beogradske gondole uplaćen, ključne dozvole još nisu dobijene

Dva meseca od najave beogradskih čelnika da će se sa izgradnjom gondole na Beogradskoj tvrđavi početi, sve i dalje stoji u mestu.
Avans za izgradnju Beogradske gondole uplaćen, ključne dozvole još nisu dobijene
Foto: Pixabay

Uprkos tome, na račun firme koja bi trebalo da gradi, uveliko je uplaćen "avans". Zamenik gradonačelnika Goran Vesić za N1 uverava da je to po zakonu i da se trenutno radi na arheološkim istraživanjima.

S druge strane, stručnjaci kažu da za gradnju nisu dobijene ključne dozvole.

Na Beogradskoj tvrđavi i dalje nema radnika i građevinskih mašina. Iako su gradski čelnici najavili da će gradnja gondole početi u maju, sve je za sada ostalo na najavi. Ono što se na terenu jedino radi je uklanjanje panjeva već posečenih stabala.

Iako zeleno svetlo za gradnju još nije dobijeno, gradski čelnici posekli su oko 150 stabala sa obe strane reke. Usledile su oštre kritike stučne javnosti, a reagovao je i Upravni sud koji je u aprilu zaustavio gradnju. Uprkos tome, firma koja bi trebalo da gradi, dobila je avans, navodi se u prilogu N1.

"Firma koja gradi su "Skijališta Srbije", državna firma oni su dobili avans naravno i za taj avans nabavljaju delove i sve što treba. Dvadeset posto avansa se daje kod svakog ugovora, bilo koji ugovor da potpišete kao država, odmah dajete avans, uvek postoji nešto što morate da kupite unapred, tako da to nije ništa neubičajeno, to vam zakon dozvoljava", rekao je Vesić.

"Nama od početka izgleda da je problematično da se uplati avans izvođačima koji treba da izvode radove na mestu na kom ne postoji lokacijska dozvola, ne postoji građevinska dozvola, ne postoji dozvola za građevinske radove pripremne, ne postoji dozvola za arheološka istraživanja, ne postoji saglasnost na studiju uticaja na životnu sredinu, dakle ništa od ključnih dozvola koje su potrebne za gradnju jednog takvog projekta nije dobijeno, pre nego što je avans uplaćen", navodi Višnja Kisić iz organizacije Evropa Nostra Srbija.

Kako bi se kulturna baština u Beogradu sačuvala, više strukovnih udruženja uputilo je nekoliko zvaničnih pisama nadležnim ministarstvima i institucijama. U svima se traži isto - obustavljanje projekta Beogradske gondole.

  • Ленка

    08.07.2019 08:48
    Јојјј
    Заиста ми је мука од ових што се оглашавају на одређене теме, а појма немају о истим.

    Тендер се расписује и тек по истеку рока за желбе, тј. тек тада фирма (ЈКП или ЈП), односно нека јавна установа, општина или град, може да се потпише уговор са изабраним извођачем радова.
    Увек се ДОЗВОЛЕ за предвиђене радове тек онда траже, јер у њима стоје рокови (од када до када се изводе радови).
    Деценијама уназад су и у Новом Саду потпуно исте процедуре када су у питању на пример овдашња јавна комунална предузећа.
    Тако ЈКП „Водовод и канализација“, ЈКП „Пут“ или ЈКП „Новосадска топлана“ морају да траже дозволе тек по потписивању уговора са изабраним понуђачем.

    Исто је у целом свету, а ова пракса са авансом је такође преузета из света.
    Иначе, наш Закон о јавним радовима је само преузет (преписан) словеначки закон.

    У републичким, градским и општинским одобрењима за извођење радова стоје УВЕК и рокови за завршетак истих, тако да њих НЕ СМЕТЕ ДА ТРАЖИТЕ пре избора понуђача за извођење предвиђених радова.
    Јасно је да се то ради ТЕК ПО ПОТПИСИВАЊУ УГОВОРА, јер тај извођач мора да стартује са радовима чим стигну тражене дозволе.

    Дакле, овде није ништа урађено супротно Закону о јавним набавкама од стране Града Београда, а претпостављам да ће све потребне дозволе бити и обезбеђење наредних дана.
    Остало је јефтино политиканство незрелих људи.
  • Nebojša

    07.07.2019 14:29
    Svoji svojima
    Kako je moguce da se uplati avans za radove a da ne postoji gradjevinska dozvola?
    To je u startu teško krivično delo. Ali posto su svoji dali svojima onda izgleda ipak nije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija