PDV na donacije se plaća čak i kad pomoć ostaje državi

Srbija je jedna od retkih zemalja koja nema poreskih olakšica za donatore i one koji daju humanitarnu pomoć.
PDV na donacije se plaća čak i kad pomoć ostaje državi
Foto: Pixabay (ilustracija)
Poreza na dodatnu vrednost nisu oslobođeni čak ni oni koji žele da daju humanitarnu pomoć.
 
Generalni sekretar Crvenog krsta Srbije Ljubomir Miladinović za RTS kaže da su u radu te organizacije humanitarne donacije od izuzetnog značaja. 
 
"Naš rad i humanitarni mandat zavisi od toga na koji način motivišemo i mobilišemo ljude, pokrećemo ih da doniraju", ističe Miladinović.
 
Humanitarne organizacije su svesne da bi prosto ukidanje PDV-a za ove svrhe moglo da bude zloupotrebljeno. S druge strane, to bi privuklo nove donatore i znatno olakšalo posao.
 
"Ako budemo u prilici da motivišemo i mobilišemo donatore da pomažu u humanitarnim aktivnostima i učinimo im te procese i procedure olakšanim, onda ćemo biti efikasniji u našem radu", napominje Miladinović.
 
Prošle godine otvorena je Dečja hemato-onkološka bolnica u Nišu, za koju su sredstva prikupljana četiri godine. I u ovom slučaju, PDV je bio problem. Tamara Klarić iz Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka (NURDOR) kaže da su donatori smatrali da, ukoliko već doniraju nešto što će ostati državi i društvu na korišćenje, ne moraju na to još da plate namet državi.
 
U NURDOR-u su i sredstva za PDV morali da prikupljaju preko donacija. To nije bilo lako, jer je projekat koštao više od milion evra, što znači da je porez bio oko 200.000 evra.
 
Klarićeva navodi da su to uspeli da prevaziđu tako što je Ministarstvo zdravlja u visini PDV-a raspisalo javni poziv i nabavilo određeni materijal za drugu fazu izgradnje klinike i za određenu medicinsku opremu.
 
"Ako vam kažem i podatak da su građani Srbije kroz SMS poruke donirali upravo iznos PDV-a za bolnicu, mi možemo doći u tu paradoksalnu situaciju da su građani bili ti koji su uspeli samo da pokriju iznos nameta državi da bismo mogli da izgradimo bolnicu", ističe Tamara Klarić.
 
U Ministarstvu finansija kažu da je u martu ove godine formirano Radno telo koje treba da odredi kriterijume za oslobađanje pojedinih donacija od PDV-a, ali za sada nije pronađeno odgovarajuće rešenje.
  • Tetka

    22.07.2019 09:26
    Borba Nurdora oko PDVa trajala je dve godine. I uspeli su. Moje mišljenje, uspeli su zahvaljujući medijskom pritisku i medijskoj podršci.

    Ja sam vodila moju malu ličnu borbu. Dala donaciju, ne baš malu za pojedinca, dala 20% PDVa. Nisam tražila povraćaj, samo sam tražila da grad (eto, bar grad) u vrednosti tok istog PDVa donira, upravo imajući Nurdor kao primer..

    Na proslavi godišnjice institucije koja je primalac donacije prišla sam predstavniku gradonačelnika. Bog zna kako mi se zahvaljivao na mom učinjenom gestu.
    Na pitanje možemo li očekivati da grad izvrši takođe donaciju, bar u iznosu PDVa koji sam ja uplatila, dobila sam vrlo jasan odgovor:
    Ako je to u interesu nase stranke, svakako da može.
    Ja se izbečila da se više nisam mogla izbečiti.
    Brže bolje se ispravi:
    Čak i ako nije u interesu stranke, ali ocenimo da je u interesu građana,... možemo o tom razgvarati.

    I tako...
    Psovala sam dugo i psovala sam puno nakon tog razgovora sa vrlim predstavnikom grada.

    Mojih 20% za PDV verovatno je otišao negde "u interesu stranke".


  • antifašista

    22.07.2019 08:02
    @ F

    Druže, promašio si temu načisto, nikakve ovo veze nema sa socijalizmom, čak naprotiv, imali smo sistem u socijalizmu, da se na donacije na plaća PDV ali je svojevremeno neoliberalni expert Djelić u sklopu svojih ingenioznih poreskih reformi kao "expert svetskog glasa" uveo obavezu plaćanja poreza na donacije. Od tada to traje...
  • Pera

    22.07.2019 02:11
    Nekada nije bilo poreza na donacije ali u 99% slucajeva su bile zloupotrebe pa je ukinuto.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija