MMF: Plate u državnom i privatnom sektoru u Srbiji treba da budu veće

Reforma sistema plata predstavlja korak u pravom smeru ka racionalizaciji javnog sektora, izjavio je šef kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Srbiji Sebastijan Sosa, dodajući da MMF pozdravlja povećanje plata u Srbiji od početka godine i u javnom i u privatnom sektoru.
MMF: Plate u državnom i privatnom sektoru u Srbiji treba da budu veće
Foto: 021.rs
On je rekao da se na reformi sistema plata u javnom sektoru radi godinama, da se sa tim kasni, te da vlasti u Srbiji planiraju da novi sistem plata (platni razredi) stupi na snagu tokom 2020. kada se uradi procena fiskalnih implikacija.
 
Upitan o jazu između plata u javnom i u privatnom sektoru, Sosa kaže da su nominalno i realno zarade od januara do aprila u proseku povećane 10 odsto.
 
"To povećanje se dešava i u privatnom i u javnom sektoru i to pozdravljamo", naglasio je i naveo da su plate u javnom sektoru veće nego u privatnom, ali da u nekim segmentima nije tako.
 
Privatni sektor, smatra Sosa, treba da "uhvati korak" kako bi se plate povećale, ali dodaje da istovremeno treba podržati i plate u javnom sektoru koje su male.
 
"Teško je da javni sektor privuče i zadrži radnike u nekim oblastima, kao što su informacione tehnologije... možete da vidite odlazak iz javnog sektora", kaže.
 
Podsetivši da su i minimalne zarade značajno povećane, za skoro 10 odsto, Sosa je naveo da MMF pozdravlja takođe nameru vlasti u Srbiji da ponovo uvedu indeksaciju penzija što je i obaveza preuzeta PSI instrumentom potpisanim sa MMF, a podržava i nameru da se uvede švajcarska formula za indeksaciju penzija.
 
"Mi to podržavamo. Mislimo da je dobra ideja da se obezbedi prostor za povećanje penzija, a ne da se penzije povećavaju ad hok", rekao je Sosa.
 
Najavio je nastavak tehničke pomoći MMF-a u reformi Poreske uprave Srbije i to u saradnji sa Svetskom bankom koja ima veliki projekat i kredit koji će podržati tu reformu.
  • Mira

    13.01.2020 13:14
    Plata
    U Srbiji radnici zive sve teze i teze.Sa radnickom platom pogotovo u privatnom sektoru ne moze da se zivi dostojno coveka.Privatnici se bogate,prosituju proizvodnju,provode se na svojim odmorima,a radnicima bacaju gole koske da glodu.Drzava od grbavih radnika i to malo crkavice otima.Radnik ne moze ni da se leci ni da jede a o odmoru ne teba ni pomisljatida negde ode.Sve poskupljuje hleb,grejanje,struja.....U zdravstvu se sve naplacuje,pregled,davanje inekcije,previjanje,svaki pregled na nekom aparatu,lekovi.....Plin poskupljuje,a naplacuju uvek vise ono sto niste potrosili.Tehnicki za auto podigli sa 1500 na 4800 din.Da ne nabrajam o porezima itd.itd.I jos mnogo toga.Prosek plate kazu u Srbiji 500€ pa evo sada su podigli nekima plate pa ce prosek mozda i da skoci opet malo,ali grbavi radnik je i dalje na minimalcu koji je minimum minimuma.Ispos svakog nivoa dostojanstva i savesti.Sramota nad sramotama.Minimalac bi trebalo da bude najmanje 500€ mada je ito ??? Ako je porodica veca.Kako da se stvara porodica i da se radaju deca.Zar treba jos gladnih usta u Srbiji.Sramota za Srbiju.Narod gladuje.Ko je rekao da se u Srbiji lepo zivi ????? Sram ga bilo od samoga sebe.
  • Dzo

    24.07.2019 12:18
    Xaxaxaxaxa... U zemlju gde robovlasnicki sistem je opste prihvacen, i gde poslodavac vozi dzipa od 100k eura a radnik jedva sklapa kraj sa krajem da nahrani porodicu. Ovaj sistem samo gura mlade napolje a onda vise nece imati ko da radi, docice bosanci privremeno dok nesmisle gde ce dalje, jedino neke africke i azijske narode, mada i oni bolje napreduju od nas.
  • Penzioner

    23.07.2019 10:30
    MRS
    Prvo nam vratite 10% od penzija i plata / 4 godine PLJACKE
    Pa ce mo da vidimo sta ostane delicemo.....
    Sram sve da vas bude

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija