Tako bar stoji u javnom oglasu Uprave za zajedničke poslove republičkih organa, koji je sredinom jula raspisan, a njime je predviđena prodaja 6.586 litara vina i 11.703 rakije lozovače, komovice i jabukovače iz podruma "Zlatni breg", koji je sada u vlasništvu Vlade,
piše Blic.
Kupci su nepoznati, ali poznato je da za male pare dolaze do kvalitetnih pića koja su, piše list, prepoznatljiva ne samo u Srbiji, već i u Evropi. Tu prepoznatljivost stvorio je pre 182 godine Miloš Obrenović, koji je i zasadio prvi čokot na svom letnjikovcu u Smederevu, a njegovim putem nastavili su i drugi članovi ove dinastije, koji su svoje vino slali na sve kraljevske dvorove.
Sada se situacija izmenila, pa umesto na dvorovima, ovo vino uglavnom završava kod vlasnika ugostiteljskih objekta, koji ga jeftino kupe, a papreno naplate gostima.
U isto vreme, dok Vlada za male pare prodaje svoje vino i rakiju, od drugih proizvođača ih kupuje za veliki novac za svoje reprezentativne objekte. Za te potrebe planirano je da se ove godine izdvoji blizu 19 miliona dinara i to 10,2 za vino i 8,6 za žestoka pića. Cena nekih od njih je i deset puta skuplja od onih pića koja su proizvedena u Smederevu, jer se za litar vina plaća od 800 do 1.500 dinara, a za rakiju od 900 pa do čak 3.000 dinara. Doduše, reč je o flaširanim proizvodima, a ovo koje država rasprodaje je u rinfuzi.
Enolog Danica Marković kaže za Blic da joj je neverovatno da se litar smederevskog vina prodaje za 100 dinara.
"Reč je o vinima sa dugom tradicijom i kvalitetom, pa ovakva cena može da bude za rubriku "verovali ili ne" jer ne može da pokrije ni osnovne troškove proizvodnje. Čak je i vinima najsumnjivijeg kvaliteta, koja se prodaju na divlje, cena viša. Vinogradarstvo je kultura koja traži izuzetno velika ulaganja i ne može se svako njom baviti. Ne kaže se džabe da vinograd traži slugu, a vino gospodara. U ovom slučaju izgleda da gospodara nema", kaže Markovićeva.
Vinograd sa voćnjakom, livadom i kućom knez Miloš je kupio u periodu od 1827. do 1829. godine za 4.500 groša od turskog spahije i podigao podrum. Nakon Drugog svetskog rata "kraljev vinograd u Smederevu" postao je državna imovina, kao i letnjikovac. Vinograd se danas prostire na devet hektara, a proizvede od 15.000 do 17.000 boca vina godišnje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Nina
To oni iz vlasti kupuju kvalitetno vino i rakiju !
Za svoje potrebe pa posle.....
Gradjanin
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar