Sudski veštaci traže službeni položaj kakav imaju advokati ili notari

Ministarstvo pravde trenutno radi na prvom radnom tekstu novog Zakona o sudskim veštacima, potvrđeno je u resornom ministarstvu, a struka očekuje da bude uključena u sve faze izrade novog zakona.
Sudski veštaci traže službeni položaj kakav imaju advokati ili notari
Foto: 021.rs (ilustracija)
U Srbiji trenutno ima oko 6.500 sudskih veštaka, najviše u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Subotici i Kragujevcu, a bez njih gotovo da nije moguće okončati većinu sudskih postupaka. 
 
U Udruženju procenitelja i sudskih veštaka Srbije očekuju da budu partneri Ministarstvu prilikom izrade novog teksta zakona. Predlažu da se veštacima, bili oni ekonomske, garđevinske, medicinske ili druge struke, obezbedi drugačiji status od dosadašnjeg, onakav kakav trenutno imaju javni beležnici, advokati, procenitelji...
 
"Očekujemo da nas kao strukovno udruženje pozovu da aktivno učestvujemo u svemu tome, da budemo pitani za ono što se tiče struke", kaže predsednik Udruženja Milić Đoković.
 
Navodi da se nerešeni položaj veštaka u Srbiji ogleda između ostalog i u pritisku kojem su izloženi jer se nalaze između suda i klijenta prilikom procena koje obavljaju.
 
"Najveći problem je status veštaka. Mislimo da veštak treba da ima neki službeni položaj, poput advokata, notara ili procenitelja. Trpimo veliki pritisak kao sudski veštaci. Vi ste između nalogodavca, to je često sud, i druge strane koja možda vrši pritisak", objašnjava Đoković. 
 
Veštaci traže da se oformi i komora sudskih veštaka po ugledu na komore lekara, inženjera, advokata... Đoković ocenjuje da je potrebno raditi na izjednačavanju standarda, kako tri veštačenja ne bi dala tri različita rezultata.
 
"Imamo problem relativno slabe mogućnosti naplate i postoje velika potraživanja prema sudovima koji odrede cifru za koju veštaci moraju da rade. Ako smo na slobodnom tržištu, ja kao veštak ću odrediti cifru za koju ću da radim ili neću da radim", smatra Đoković.
 
U nadležnom ministarstvu saglasni su da ima prostora za poboljšanje položaja struke sudskih veštaka.
 
Objašnjavaju da se, na primer, imenovanje određenih lica za veštake obavlja putem javnog konkursa i da sudije imaju mogućnost da ukoliko smatraju da neki veštak neadekvatno obavlja svoj posao, u skladu sa postojećim zakonom, obaveste Ministarstvo koje je veštacima i izdalo licence.
 
"Smatramo da se na ovom polju kontrole, odnosno sam početak imenovanja može usavršiti, ali i takođe mehanizmi kontrole, što će biti predmet novog zakona", navode u Ministarstvu pravde. Članovi radne grupe, kažu, uskoro će za zadatak imati da dalje unaprede koncept provere znanja sudskih veštaka. 
 
Da li će postojati komora sudskih veštaka ili ne, biće još jedna od tema o čemu će raspravljati radna grupa, dodaju nadležni. Kada je u pitanju obavezna edukacija sudskih veštaka, kažu, postoje različiti načini da oni imaju redovnu edukaciju, o kojoj Ministarstvu prilažu dokaze, a to se odnosi i na periodičnu proveru njihove stručnosti.
 
Međutim, kada je reč o dugovanjima i naplati potraživanja sudskih veštaka od sudova, od 2012. godine, veštaci se plaćaju iz budžeta Visokog saveta sudstva, te Ministarstvo pravde, kažu, nije nadležno za njihova plaćanja, a samim tim ni za dugovanja prema njima.
  • Zoran

    13.12.2020 11:40
    Neisplata vestacima od strane
    Sto se mene tice, iskustvo je da iako se radi o parnicama i iako je stranka u postupku uplatila depozit za vestacenje, SUD po izvrsenom vestacenju NE ISPLACUJE VESTAKA. Pare ostaju na racunima sudova. Imam 4 predmeta koja sam izvestacio unazad godinu i po dana i sva 4 mi nisu placenja. Dugovanja suda od 5 meseci do godine ipo, i dalje nisam placen. A ne retko me sudija pozove telefonom i prosto ubedjuje da se prihvatim vestacenja. DAKLE PREVARA!!!
  • Bili Kid

    14.09.2019 18:00
    A da se svi mi iselimo i ostanete politicari, sudije, advokati i sudski vestaci. Ovo je ionako Svinjski Pravni Svinjac (sistem).
  • Pera Pisar

    14.09.2019 13:48
    Što se tiče honorara sudovi veštake isplaćuju pre advokata.
    Veštak se isplaćuje odmah nakon uradjenog veštačenja,a advokat tek nakon pravosnažno okončanog postupka bez kamate, što može biti i više od 10 godina razlike.
    Advokat koga je sud postavio za branioca po službenoj dužnosti, radi u pola cene svog rada prema uredbi Ministra pravde, a veštak koga postavi sud radi po punoj ceni.
    Što se tiče plaćanja sudova, veštaci su i sada u mnogo povoljnijem položaju od advokata.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija