Niko neće u komisiju za ocenu Šapićevog doktorata

Univerzitet Union nije odustao od namere da reši slučaj osporenog doktorata svog bivšeg studenta Aleksandra Šapića, kažu na tom univerzitetu, odgovarajući na pitanje da li će okončati postupak utvrđivanja neakademskog ponašanja aktuelnog predsednika opštine Novi Beograd.
Šapić je doktorsku disertaciju pod nazivom "Karakteristične aktivnosti marketing odnosa u funkciji interesa individualnih potrošača", odbranio 2012. na Fakultetu za poslovni i industrijski menadžment Univerziteta Union. Grupa autora je u tekstu, objavljenom na sajtu Peščanika sredinom 2014, iznela tvrdnje da je veliki deo Šapićeve disertacije prevod sa engleskog delova knjige Davida Žobera i Džofrija Lankastera "Selling and sales management", podseća Danas.
 
Slučaj Šapićevog doktorata do danas nije okončan, jer je stručna komisija, koju je Univerzitet Union posle mnogo napora uspeo da formira, u jednom trenutku prekinula rad, nezadovoljna što su preliminarni rezultati njihovih izveštaja razmatrani na sednici Senata i komentarisani u medijima.
 
Tročlana komisija je doktorat analizirala tako što ga je podelila na tri dela, a svaki član je imao zadatak da oceni po jedan. Njihov preliminarni izveštaj je pokazao da u jednom delu postoji oko 73 odsto preuzetog teksta bez navođenja izvora, u drugom 66 odsto, dok je treći član komisije u delu koji je analizirao utvrdio da je samo 0,4 odsto teksta neadekvatno preuzeto.
 
Nalaz trećeg člana komisije je potom ocenjen kao sporan, jer je Sekretarijat Univerziteta Union pronašao još neke izvore iz kojih su tekstovi preuzimani, pa se ispostavilo da je prepisivanja bilo u znatno većoj meri nego što je treći član komisije prikazao u izveštaju.
 
Profesor Zlatko Stefanović, koji je u to vreme bio rektor Univerziteta Union, kaže za Danas da su članovi komisije u prvom trenutku naveli pomenuto obrazloženje kao razlog prekidanja rada, da bi posle nekog vremena u neformalnim razgovorima pomenuli da su ih zvali sa raznih strana i da su bili izloženi pritiscima, zbog čega nisu želeli dalje da se bave ovim slučajem.
 
Nakon toga Univerzitet je nastavio da traga za novim članovima stručne komisije. Na Unionu kažu da su pozivali kolege koje su iz iste naučne oblasti iz koje je osporeni doktorat i sa državnih i sa privatnih univerziteta, ali i iz regiona. Međutim, svi odreda su odbijali da učestvuju.
 
Napominju i da Šapić posle odbrane doktorata nije promovisan u doktora nauka na Univerzitetu, niti mu je dodeljena diploma. Zanimljivo je da je u međuvremenu fakultet na kom je doktorirao izašao iz sastava Univerziteta Union.
 
Šapić: Nisam prava adresa
 
"Za sve one koji sumnjaju u kvalitet moje doktorske disertacije i koji je osporavaju, bojim se da prava adresa nisam ja već oni koji su mi je dodelili. Mentor mi nije bio drug iz ekipe ili poslastičar sa Bežanijske kose, već mi je mentor bio dekan fakulteta na kojem je disertacija odbranjena i koji je sve vreme imao uvid u moj rad i pratio proces njegove izrade. Rad je ocenjivala komisija na akreditovanom fakultetu na kome sam ga branio, pa je valjda logično da to pitanje uputite njima, a ne meni. Čim se prvi put pojavila dilema o mom radu rekao sam ono što i sada kažem, a to je da oni koji su mi ga tada dali mogu u svakom momentu i da ga oduzmu, a ja sam ga samo uradio najbolje što sam umeo", odgovara Aleksandar Šapić na pitanje kako komentariše činjenicu da ni posle pet godina od kada mu je doktorat osporen, to pitanje nije rešeno.
  • Sloba53

    29.11.2019 06:58
    Šapić, najveći vaterpolista u našoj istoriji. Veliko poštovanje i zahvalnost , ali šta mu je ovo trebalo !?
  • JA

    28.11.2019 20:26
    Zato sto svi znaju da je to obican pamflet a ne doktorat.
  • Brka

    28.11.2019 19:55
    Budi se narode
    Dosta je bilo!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija