EPS primer kako reforma preduzeća u Srbiji ide sporo
Reforme strateških državnih preduzeća u Srbiji napreduju sporim tempom, kaže za Radio slobodna Evropa šef Kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji Sebastijan Sosa.

Foto: Pixabay
U odgovoru Sose na pitanja RSE o poslovanju državnih preduzeća u Srbiji ponovljen je stav MMF-a da je "potrebno je više napora kako bi se ojačalo korporativno upravljanje i obezbedilo profesionalno rukovodstvo u ovim preduzećima".
"U tom kontekstu, podržavamo nameru vlasti da, uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), do jula 2020. godine pripreme dokument o politici vlasništva nad državnim preduzećima", navodi se u odgovoru Sose.
Srpska ekonomija plaća političku cenu
Aranžman sa MMF-om, poznatiji kao "čuvarkuća", Srbija bi trebalo da završi do januara 2021. godine. Među najvećim izazovima Srbije u sprovođenju preporuka MMF-a i dalje ostaju reforme u najvećem javnom preduzeću - Elektroprivredi Srbije (EPS).
Reforme u EPS-u sprovode se od 2014. godine, a Srbija se prema analizi MMF-a iz 2018. godine našla na samom začelju liste zemalja centralne i istočne Evrope po upravljanju preduzećima sa državnim kapitalom. Od 20 analiziranih zemalja, zauzela je 15. mesto.
U godini u kojoj je planiran završetak programa reformi sa MMF-om, Milan Radovanović puni 35 godina radnog staža u EPS-u, u njegovom najvećem ogranku - Rudarskom basenu "Kolubara" u centralnoj Srbiji. Radi na površinskom kopu "Tamnava" kao rudarski poslovođa i član je izvršnog odbora sindikata "Nezavisnost".
Radovanović za RSE ističe da je situacija u preduzeću "teža nego što je bila pre 10 ili 15 godina", te da je preduzeće koje je "stub države" godinama "obezvređivano".

"Za funkcionisanje proizvodnje treba da imamo dovoljno mašina, maziva, ljudi. Nemamo osnovna sredstva za rad, delove, nema dovoljno zaposlenih. Na papiru se stalno potencira da nas ima više nego što bi trebalo. Tačno je to, ali postoji nesklad između proizvodnog i neproizvodnog dela", priča Radovanović.
Još jedna najava reforme Elektroprivrede Srbije
Trenutno nema preciznih podataka koliko EPS vredi. Popis svega što je u vlasništvu preduzeća i utvrđivanje njegove vrednosti prvi je korak ove godine ka transformaciji preduzeća u akcionarsko društvo. Sa time se, međutim, kasni. MMF napominje da se Srbija obavezala da će EPS promeniti pravni status do kraja 2020. godine.
Profesor ekonomije na Tehnološko-metalurškom fakultetu Petar Đukić ističe da iako se promena pravnog statusa najavljuje kao nešto "epohalno", suštinskih izmena neće biti.
"Oni će možda ispuniti taj uslov, kao što su i do sada formalno ispunjavali neke zahteve, ali suština je da EPS ostaje 'država u državi'. Jer je svakoj vlasti u poslednjih 20, 30 godina u potpunosti odgovarao takav EPS koji je 'Meka' da se iz njega crpi deo profita", kaže Đukić.
Na pitanja o poslovanju EPS-a, to javno preduzeće nije odgovorilo Radiju slobodna Evropa. Odgovor nije stigao ni od Ministarstva rudarstva i energetike, koje je nadležno za Elektroprivredu Srbije.
"Štimanje" podataka
Prema podacima Agencije za privredne registre za 2018. godinu, EPS je bio firma sa najvećim poslovnim prihodima u Srbiji, koji su iznosili više od 260 milijardi dinara (oko 2,2 milijarde evra). To ipak ne znači da je EPS poslovao "u plusu". Naprotiv, Elektroprivreda Srbije je 2018. godinu završila sa neto gubitkom od 1,3 milijarde dinara (oko 11 miliona evra), navodi se u finansijskom izveštaju.

Fiskalni savet, objavio je krajem prošle godine analizu poslovanja EPS-a. Član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković ocenjuje da EPS trenutno pozitivno posluje, sa malim profitom koji varira iz godine u godinu, ali da ima probleme koji na srednji i dugi rok mogu da poremete celokupnu privredu Srbije.
"Snabdevanje strujom može da bude problematično - da li će EPS moći da proizvede dovoljno struje za potrebe privrede Srbije. Zaštita životne sredine postaje sve veći problem, jer je EPS jedan od većih zagađivača u Srbiji, ali i u Evropi", kaže Vukčević.
Profesor Đukić smatra da se podaci o prihodima EPS-a "štimaju".
"Na primer, 2015. godine, posle onih silnih poplava, iznenada se pojavila dobit EPS-a od 100 miliona evra i deo profita uplaćen je u budžet Srbije radi fiskalne konsolidacije. Naredne 2016. godine je to spalo na 70 miliona, 2017. bilo je 52 miliona evra, a 2018. godine EPS je bio 11 miliona evra u minusu. To niko ne može da opravda drugačije, osim voluntarizmom koji se uspostavlja između političara i rukovodstva EPS-a", kaže Đukić.
Višak zaposlenih
Analiza Fiskalnog saveta pokazala je da EPS u narednih pet do sedam godina treba da investira oko 600 miliona evra godišnje za unapređenje proizvodnje i zaštitu životne sredine. Polovinu novca na godišnjem nivou treba da obezbedi samo preduzeće. Zato, smanjenje troškova EPS-a treba da bude prioritet, naglašavaju u Fiskalnom savetu.
"EPS ima po svim procenama višak zaposlenih od nekoliko hiljada. Plate su generalno iznad onoga što bi EPS trebalo da isplaćuje, pri čemu je prisutna jako velika kompresija - što znači da se nekvalifikovani rad previše plaća, a plate stručnjaka nedovoljno", kaže Vladimir Vučković.

Radnik EPS-a Milan Radovanović, pak, smatra da plate ne treba smanjivati. Nije za to da, kako kaže, najveći 'gubitnici' reforme EPS-a budu zaposleni.
"Ponudite nam neku vrstu alternative. U kolubarskom okrugu, odakle sam ja, ne postoji drugo mesto za zapošljavanje. I onda se postavlja pitanje gde će ti ljudi", kaže.
Ali, strukturu zaposlenih u najvećem javnom preduzeću u Srbiji Radovanović objašnjava na sledećem primeru: "Interni konkurs izađe u okviru 'Kolubare' za popunu sto radnih mesta u proizvodnji. Na primer, traže se rudarski tehničari. Na taj konkurs ne javi se više od dvoje-troje zaposlenih iz neproizvodnog dela. Oni imaju kvalifikaciju, ali ne žele da napuste kancelariju."
Smanjenje broja zaposlenih je među glavnim zahtevima MMF-a od 2014. godine, a EPS je u više navrata naglašavao da je broj manji iz godine u godinu. Na kraju 2018. godine, preduzeće imalo 25.761 radnika, 724 manje nego prethodne.
Ceo tekst Radija slobodna Evropa o EPS-u i reformama državnih preduzeća možete pročitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Goblinima otkazan nastup na Danima piva u Zrenjaninu: "Podržavamo mladost svoje zemlje"
08.07.2025.•
0
Grupa "Goblini" uputila je otvoreno pismo organizatorima "Dana piva" u Zrenjaninu, nakon što su im otkazali nastup koji je bio zakazan za 8. avgust.
Blokade u više gradova u Srbiji
08.07.2025.•
0
Blokade saobraćaja večeras su održane u više gradova.
Evropska komisija: Pad nadstrešnice postao simbol slabosti institucionalnog poretka Srbije
08.07.2025.•
0
Nedostaci u radu Tužilaštva za organizovani kriminal za rizik imaju nedoslednost u istragama korupcije koje su vlasti u Srbiji pokrenule nakon pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - još jedna runda
08.07.2025.•
13
Još jedan 021.rs dnevni kviz je stigao.
"Crta" podnela 11 krivičnih prijava zbog izbora u Zaječaru i Kosjeriću
08.07.2025.•
0
Posmatračka misija "Crta" je saopštila da je podnela 11 krivičnih prijava protiv članova biračkih odbora i pojedinih posmatrača u Zaječaru i Kosjeriću.
MUP: Na Telegramu otvoren lažni nalog na ime Ivice Dačića
08.07.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je na aplikaciji Telegram otvoren lažni nalog na ime ministra Ivice Dačića.
Univerzitet u Beogradu: Prvi upisni rok od 21. do 25.jula
08.07.2025.•
0
Prvi upisni rok na osnovne studije na Univerzitetu u Beogradu počinje prijavljivanjem kandidata na fakultetima od 21.do 25. jula.
Više vrsta narkotika zaplenjeno na aerodromu "Nikola Tesla"
08.07.2025.•
0
Carinici su, u saradnji sa policijom, 7. jula, na aerodromu "Nikola Tesla" otkrili i zaplenili razne vrste narkotika.
Osmoro povređenih u nevremenu u Beogradu
08.07.2025.•
0
Osam osoba povređeno je tokom popodnevne oluje u Beogradu, javila je Radio televizije Srbije.
VIDEO Olujno nevreme napravilo haos i u Beogradu: Aerodrom kratko bio zatvoren
08.07.2025.•
1
Saobraćaj na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" je normalizovan, posle kratkog današnjeg zastoja usled jakih olujnih vetrova, rečeno je agenciji Beta.
MUP apelovao na građane da zbog nevremena odlože putovanja
08.07.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova apelovalo je na građane da zbog nevremena odlože putovanja, ako je to moguće.
VIDEO Vetar opet oduvao Ćacilend: Šator napravio blokadu puta
08.07.2025.•
14
Šatore koji su postavljeni ispred Skupštine Srbije oduvala je oluja koja je i danas zahvatila Beograd.
VIDEO: Radnici uklonili blokade u Zemunu
08.07.2025.•
1
Ekipe Gradskog zelenila uklonile su blokade na Avijatičarskom trgu, koje su građani Zemuna postavili pre nekoliko dana.
FOTO, VIDEO: Uhapšeno 11 švercera migranata, prebacivali ih od Bugarske ka Mađarskoj i Hrvatskoj
08.07.2025.•
0
Jedanaest pripadnika organizovane kriminalne grupe osumnjičenih za krijumčarenje ljudi uhapšeno je na području Beograda, Pirota, Subotice, Niša i Šimanovaca.
MUP reagovao zbog mogućih blokada auto-puteva: Bila bi naneta velika šteta ekonomiji i ugledu Srbije
08.07.2025.•
13
Ministarstvo unutrašnjih poslova reagovalo je saopštenjem zbog najave da će građani blokirati auto-puteve.
Ministarka o tome zašto je ukinut Pravilnik o bezbednosti za tunel Munjino brdo: To je izuzetak
08.07.2025.•
18
Ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević rekla je da su režimi automatskog upravljanja saobraćajem u tunelu i ručni režim upravljanja koji je na snazi u tunelu Munjino brdo identični po stepenu sigurnosti.
Hleb "sava" poskupljuje sa 59 na 62 dinara
08.07.2025.•
4
Hleb "sava" koji se proizvodi od brašna T-500, prema uredbi Vlade Srbije, poskupeće sa 59 na 62 dinara.
Zbor zdravstvenih radnika apeluje na lekare KBC Zemun: Zaštitite dostojanstvo pretučenog studenta FTN-a
08.07.2025.•
9
Zbor zdravstvenih radnika Srbije pozvao je lekare KBC Zemun da zaštite dostojanstvo studenta FTN-a L. M, koji je na lečenju u toj ustanovi zbog povreda zadobijenih tokom policijske intervencije.
Vanredna situacija proglašena u Prokuplju, Kuršumliji i delu opštine Žitorađa
08.07.2025.•
1
Usled elementarnih nepogoda izazvanih požarima na objektima i otvorenom prostoru na više lokacija, u Prokuplju, Kuršumliji i delu teritorije opštine Žitorađa proglašena je vanredna situacija.
Dva ministarstva predložila urgentne mere zbog velikog broja požara na deponijama: Evo koje
08.07.2025.•
2
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je sa Ministarstvom unutrašnjih poslova predložilo urgentne mere za smanjenje požara na deponijama komunalnog otpada u Srbiji.
Komentari 6
Kostadin
Ciga
Komsha
Dobro i imamo struje koliko su strucni svi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar