Fridom haus stoji iza zaključaka o Srbiji

Američka nevladina organizacija Fridom haus stoji iza zaključaka iznetih o Srbiji u izveštaju "Zemlje u tranziciji", objavljenom početkom maja, navodi se u pisanom odgovoru njenog predsednika Majka Abramovica Glasu Amerike i RSE.
Fridom haus stoji iza zaključaka o Srbiji
Foto: Pixabay
"Od 1995. godine izveštajem 'Zemlje u tranziciji' vršene su procene stanja demokratije u 29 država Evrope i Evroazije. Identična metodologija i postupci analize koriste se od 2005. Svake godine Fridom haus sarađuje sa lokalnim analitičarima koji rade na izveštaju i predlažu učinak svake zemlje", navedeno je u izjavi Majka Abramovica Glasu Amerike.
 
Ukazano je da se potom nacrt izveštaja dostavlja anonimnim recenzentima (kojih je od tri do pet) i oni pružaju povratne informacije o zaključcima nacrta koji im je dostavljen. Takođe, izjašnjavaju se o učinku zemlje koji je predložio autor izveštaja.
 
"Na kraju, zaključke i učinke o svih 29 država razmatra stručni nadzorni odbor zadužen za izveštaj 'Zemlje u tranziciji', proverava se tačnost iznesenih ocena u dokumentu koji pre konačne objave rediguje Fridom haus. Deo izveštaja koji se odnosi na Srbiju prošao je kroz ovaj rigorozan proces", ističe se u izjavi Majka Abramovica.
 
Nevladina organizacija Fridom haus objavila je u izveštaju "Zemlje u tranziciji 2020" da su Srbija i Crna Gora napustile kategoriju delimično konsolidovanih demokratija i prešle među države označene kao vlade u tranziciji ili hibridne režime odnosno da prvi put od 2003. godine nisu kategorisane kao demokratske države.
 
Nakon toga je autor izveštaja za Srbiju Miloš Damnjanović izjavio za Glas Amerike da prethodnih godina postoji kontinuirano nazadovanje demokratije u državi, a da je padu ovaj put najviše doprinela korupcija.
 
Sa druge strane, u odgovoru Vlade Srbije koji je u njeno ime organizaciji Fridom haus poslala premijerka Ana Brnabić, osporava se tvrdnja da Srbija prednjači u slabljenju demokratije na Balkanu i navodi da je, prema brojkama, Srbija ocenjena bolje od Crne Gore i BiH.
 
Izveštaj "Zemlje u tranziciji" Fridom hausa je godišnji pregled o demokratskim reformama koje je sprovelo 29 zemalja, nekada komunističkih država Centralne i Istočne Evrope. Ta nevladina organizacija sastavlja ga i objavljuje od 1995, a kriterijume koje koristi nije menjala od 2003. godine.
  • JS

    20.05.2020 14:07
    Demokratija
    Ma nismo mi ni od 2003. demokratska drzava. Jos se nismo resili ekstremista iz 90tih. Sve ih treba proterati iz bilo kakvog politickog angazovanja ako zelimo zdrav sistem.
  • Janko

    20.05.2020 13:34
    @Dolma
    Necu, prepusticu vama primitivcima, sto ste procitali sve zakone, Ustave,... Nemacke, USA, Francuske, Kine,... da vodite drzavu. Vidim da si "ucis" o uredjenju drzava sa Pink-a i Happy-ja i TV Bastilje. Ipak je ovo vase vreme, mi ostali odlazimo u te losije uredjene drzave poput USA, Francuske, Nemacke. Pitanje je da li ti znas da objasnis koja je razlika i koje su osobine podele drustvenog uredjenja na zakonodavni, izvrsni i sudski. Bolje poseti biblioteku nauci strane jezike i pocni da citas Zakone i Ustav Srbije, Francuske, Nemacke, USA a onda dodji da mi delis lekcije kakva Srbija treba biti.
  • Kuglager

    20.05.2020 13:26
    @ Dolma
    Prvo proveri koliko je Vucic procentualno dobio glasova pa onda pricaj o volji naroda. Jos ako izuzmemo Bugarski voz i kradju glasova dobio je jos manje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija