Iz centra su naveli da ne prihvataju "nemušta obrazloženja koja je tim povodom iznudila ogorčena i zabrinuta javnost" i da traže da te odluke budu povučene kao štetne i protivne najboljim interesima kulture i obrazovanja u Srbiji.
"Zahtevamo da Zavod za unapređivanje vaspitanja i obrazovanja, Nacionalni prosvetni savet i Ministarstvo prosvete povuku odluke koje su uznemirile kulturnu i ukupnu javnost. Zahtevamo da te institucije objave zvanični izveštaj o preduzetim izmenama u nastavnim programima iz srpskog jezika i književnosti u osnovnim i srednjim školama i gimnazijama", stoji u saopštenju.
Dodaje se da ne postoji "nijedan kulturni, saznajni, ni pedagoški razlog zbog koga decu i mlade treba štititi od poezije Desanke Maksimović, kao ni od proze Vladana Desnice koja spada u vrhove moderne srpske književnosti".
"Odgovorni za ove odluke ne treba da brinu da li će gimnazijalci razumeti Desanku Maksimović i Vladana Desnicu, ali treba svakako da znaju da njihove odluke kulturna javnost ne razume, niti će prihvatiti", naveli su iz srpskog PEN centra.
Šeatović: Izbacivanje Desanke Maksimović iz lektire je zločin
Svetlana Šeatović, upravnica Zadužbine "Desanka Maksimović", ocenila je za
N1 da je izbacivanje Desanke Maksimović iz programa za učenike "zločin protiv istorije književnosti", kao i da je na delu "apsolutno prekrajanje istorije srpske književnosti".
"Sve informacije koje smo čuli, dobili smo iz medija. Na zvaničan mejl Zadužbine do sada nije stigao nikakav odgovor. Mi smo dobili tu informaciju od kolege koji je koautor čitanke za četvrti razred gimnazija. Takođe, druge kolege i koleginice su dobile isti dopis za treći i četvrti razred. Pre nego što smo se obratili Zavodu, mi smo proverili sve programe, i uputili smo im pismo u kome smo tražili od njih da isprave tu grešku. Smatrali smo to propustom u radu, i zaista nismo hteli da idemo u medije", kazala je Šeatović.
Dodala je da u odgovoru koji su dobili stoji da se Desanka Maksimović "ne uklapa u poetičke okvire epohe".
"Očekivali su našu saradnju u tom jednom zločinu protiv istorije književnosti. To je prekrajanje istorije srpske književnosti i osnovnih vrednosti koje su nesumnjive i dokazane. Mi smo odgovorili 5. juna uz podršku brojnih intelektualaca, svih katedri za srpsku književnost, Upravnog Odbora Matice srpske, da se ispravi ta greška i da jednostavno ne možemo da prihvatimo njihov predlog, jer je mesto te zbirke u kanonu srpske književnosti druge polovine 20. veka", istakla je Šeatović.
Ona je rekla da su podršku uputili i svi dobitnici nagrade "Desanka Maksimović".
"To je vrsta najdubljeg udara na našu istoriju kulture i identiteta, jedna vrsta kulturocida", podvukla je Šeatović.
Podsetimo da su programi srpskog jezika i književnosti za treći i četvrti razred gimnazije, u kojima nema dela Desanke Maksimović, već objavljeni u Prosvetnom glasniku od 2. juna, a pravilnik u kome se oni nalaze potpisao je ministar prosvete Mladen Šarčević 27. aprila.
Prethodno se još prošle godine o tim programima izjašnjavao Nacionalni prosvetni savet i nikakvih primedbi na to što su izostavljena dela naše poznate pesnikinje nije bilo, potvrdili su Danasu pojedini članovi NPS-a. Sada, međutim, svi tvrde da sa celom pričom nemaju ništa i odgovornost prebacuju na Komisiju za srpski jezik i književnost koju je formirao Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, koja je sačinila predlog. Opširnije
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
rferfer
Prvi pravi botfucker
Vesna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar