Programi bez dela Desanke Maksimović već objavljeni, pravilnik potpisao ministar Šarčević
Programi srpskog jezika i književnosti za treći i četvrti razred gimnazije, u kojima nema dela Desanke Maksimović, već su objavljeni u Prosvetnom glasniku od 2. juna, a pravilnik u kome se oni nalaze potpisao je ministar prosvete Mladen Šarčević 27. aprila.
Prethodno se još prošle godine o tim programima izjašnjavao Nacionalni prosvetni savet i nikakvih primedbi na to što su izostavljena dela naše poznate pesnikinje nije bilo, potvrdili su Danasu pojedini članovi NPS-a. Sada, međutim, svi tvrde da sa celom pričom nemaju ništa i odgovornost prebacuju na Komisiju za srpski jezik i književnost koju je formirao Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, koja je sačinila predlog.
Ministar prosvete sada tvrdi da "odluka Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja da iz trećeg razreda srednje škole isključi izbor iz poezije Desanke Maksimović, a iz četvrtog čuvenu zbirku velike pesnikinje "Tražim pomilovanje', nije konačna". Kako je rekao, "sve je u proceduri i radnoj verziji".
Jasna Janković, predsedica Unije sindikata prosvetnih radnika, koja je članica Nacionalnog prosvetnog saveta, kaže za Danas da se NPS o programima za treći i četvrti razred gimnazije izjašnjavao još u novembru prošle godine i da su oni prihvaćeni, te da se nijednog trenutka nije govorilo o Desanki Maksimović. Ona je rekla da je pred Savetom bio obiman dokument od hiljadu strana, da je svako iz svoje struke gledao, pre svega šta je promenjeno i da je napravljen "slučajan propust, a ne namerna greška".
"Prva ja se kao profesorka srpskog jezika i književnosti zalažem da Desanka Maksimović mora da bude u programu tog predmeta u gimnazijama. Ali za mene je, pre svega, pitanje zašto je nema u prvom razredu, jer se uvek radila njena rana poezija. Naravno da će NPS ponovo razmatrati predlog da se njena dela vrate u program i verujemo da će Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja to preporučiti", kaže Janković.
Predsednik NPS Radivoje Stojković, međutim, tvrdi da je materijal "u fazi ramatranja" i da se čeka da članovi Saveta pribave mišljenje ovlašćenih predlagača i po pitanju dela Desanke Maksimović i "Proljeće Ivana Galeba" Vladana Desnice, koji je iz obaveznog prebačen u izborne sadržaje, na šta je primedbe imala Matica srpska.
On je najavio da će primedbe zbog izbacivanja dela Desanke Maksimović i Vladana Desnice biti na dnevnom redu junske sednice Saveta, a postoji mogućnost i da bude sazvana hitna vanredna sednica ako stignu mišljenja ovlašćenih predlagača.
Pokrenuta peticija "Tražimo pomilovanje za Desanku Maksimović"
Studenti IV godine Srpske književnosti i jezika Filozofskog fakulteta u Novom Sadu pokrenuli su peticiju naslovljenu "Tražimo pomilovanje za Desanku Maksimović".
"Nakon što je Zadužbina 'Desanka Maksimović' reagovala na ovakvu izmenu, komisija je predložila da se zbirka 'Tražim pomilovanje' obrađuje u okviru nastave za prvi razred gimnazije, gde bi se to delo predstavilo kao 'odjek književne epohe srednjeg veka'. Ovakvi argumenti su ponižavajući. Upravo vanvremenost jeste kvalitet te zbirke. Njena književna vrednost je ogromna i kao takva ona se ne sme isključiti iz programa, ali se ne sme ni svrstati u poetiku srednjeg veka. Ideja da učenici mogu pogrešiti u vrednovanju a priori je ponižavajuća i za učenike i za nastavnike", navodi se u peticiji.
Potpisnici peticije traže i mole komisiju da promeni svoju odluku i vrati pomenute nastavne jedinice, kao i da se pri svim narednim izmenama konsultuje sa univerzitetskim stručnjacima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Neko preduhitrio Vučića: Pokrenut portal Ko si bre ti, ali neće se svideti vlasti
06.07.2026.•
1
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će do kraja ove nedelje biti pokrenut portal "Ko si bre ti?" za prijavu nepravilnosti funkcionera. Neko ga je, međutim, u tome preduhitrio.
Predlog konkretnih mera za očuvanje zdravlja građana: Kako zdravstvo u Srbiji treba da izgleda
06.07.2026.•
4
Nedavno su pojedini mediji preneli objavu sa društvenih naloga samoorganizovane grupe studenata iz Beograda, navodeći da su "Studenti u blokadi objavili plan za zdravstvo u pet tačaka".
Počela da važe nova pravila za električne bicikle u Srbiji
06.07.2026.•
9
Od 27. juna u Srbiji se primenjuje dopunjeni Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila, kojim su uvedena nova pravila za električne bicikle i druge električne dvotočkaše.
Menja se odnos Amerike prema Srbiji: "SAD ne nameću svoje vrednosti, već je to saradnja jednakih"
06.07.2026.•
9
Odnosi Srbije i Sjedinjenih Američkih Država su u usponu, a saradnja dve zemlje sve je intenzivnija u oblasti ekonomije, infrastrukture i bezbednosti, ocenio je Petar Ivić iz Pupin inicijative.
Sociolog Živkov: Zajednički kandidat opozicije i studenata pobedio bi bilo kog SNS kandidata
06.07.2026.•
5
Ukoliko bi pobunjeni građani, studenti i opozicija imali zajedničkog kandidata, on bi pobedio bilo kog kandidata SNS-a, jer je većina građana protiv ove vlasti, izjavio je u intervjuu za FoNet sociolog Ivan Živkov.
Beogradu iz republičkog budžeta 144 miliona dinara "zbog nepredviđenih obaveza"
06.07.2026.•
4
Vlada Srbije odobrila je prenos 143,65 miliona dinara (oko 1,22 miliona evra) iz tekuće budžetske rezerve Gradu Beogradu, navodi se u odluci objavljenoj u Službenom glasniku.
Počinje vanredno zasedanje Skupštine Srbije, odlučuje se o zakonima o oružju, roditelju-negovatelju...
06.07.2026.•
0
Osmo vanredno zasedanje Skupštine Srbije počinje danas, a na predloženom dnevnom redu je 18 tačaka, među kojima su izmene i dopune Zakona o finansiranju političkih aktivnosti i Predlog zakona o roditelju-negovatelju.
"Dogorelo do noktiju": Da li EU "diže ruke" od Srbije?
06.07.2026.•
17
Najmanje pet država članica EU u ovom trenutku direktno blokira Srbiju na putu ka EU, odnosno ne podržava otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima Srbije za članstvo.
Vlada Srbije utvrdila javni interes za eksproprijaciju u RB Kolubara
05.07.2026.•
2
Vlada Srbije donela je rešenje kojim se utvrđuje javni interes za eksproprijaciju, odnosno administrativni prenos nepokretnosti, radi otkopavanja jalovine i uglja na površinskom kopu "Polje E" u RB Kolubara.
Za šta se Vučić kandiduje i ko bi mogli da budu nosioci opozicionih lista?
05.07.2026.•
18
Mogućnost da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić kandiduje za premijera na sledećim parlamentarnim izborima, kada god oni bili, više nije upitna.
AMSS savetuje vozačima da na put krenu odmorni i da budu oprezni
05.07.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je savetovao vozačima da, zbog sezone godišnjih odmora, na put kreću isključivo odmorni i da voze oprezno.
BIRODI: Institucije da ispitaju Vučićevu saradnju sa savetnikom Jergom Heskensom
05.07.2026.•
2
BIRODI je pozvao Ustavni sud i Agenciju za sprečavanje korupcije da ispitaju veze predsednika Srbije sa savetnikom Jergom Heskensom i utvrde da li je došlo do prekoračenja ovlašćenja i nezakonitog lobiranja.
MUP savetuje: Pre odlaska na odmor zamolite komšije da povremeno obiđu stan
05.07.2026.•
5
MUP je posavetovao građane da pre odlaska na godišnji odmor provere da li su im stan ili kuća bezbedni.
Srbiji do kraja godine ističu "grejs periodi" za reforme: Rizikuje se gubitak 400 miliona evra
05.07.2026.•
13
Viši istraživač u Centru za evropske politike Strahinja Subotić upozorio je da Srbiji do kraja godine ističu "grejs periodi" za reforme iz druge polovine 2024. i iz 2025, pa je u riziku da izgubi oko 400 miliona evra.
U sudaru na putu Niš-Aleksinac sedmoro povređenih, među njima troje dece
05.07.2026.•
0
Sedam osoba, među kojima i troje dece, povređeno je u sudaru dva automobila na starom putu Niš-Aleksinac, kod skretanja za motel "Nais", potvrdili su u policijskoj upravi.
Komentari 54
B
1.Boj na Mišaru (nije zamenjena nijednom pesmom iz istog ciklusa)
2. Gundulić – Osman (potpuno izbačeno)
3. Domanović – Vođa (ne obrađuje se više u gimnaziji)
4. Radičević - Đački rastanak (ne obrađuje se više u srednjoj školi)
5. Jakšić - Jelisaveta kneginja crnogorska (potpuno izbačeno)
6. Gogolj – Revizor (zamenjeno Šinjelom)
7. Igo - Predgovor Kromvelu (zamenjeno Novalisovim Fragmentima)
8. Nušić - Narodni poslanik (zamenjeno Gospođom ministarkom)
9. Sremac - Zona Zamfirova (zamenjeno pripovetkom Ibiš-aga ili Kir Geras)
10. Mopasan - Dva prijatelja (potpuno izbačeno)
11. Petefi - Sloboda sveta (potpuno izbačeno)
12. Kranjčević – Mojsije (potpuno izbačeno)
13. Mažuranić - Smrt Smail-age Čengića (potpuno izbačeno)
14. Prešern - Sonetni venac (potpuno izbačeno)
15. Matavulj - Bakonja fra-Brne (izbačeno, ali se i dalje obrađuje Povareta)
16. Zmaj - Jututunska narodna himna (izbačeno, ali se i dalje obrađuju Đulići uveoci)
17. Kočić - Jazavac pred sudom (izbačeno, ali se i dalje obrađuje Mračajski proto)
18. Andrić - Ex ponto (više nema ovog dela u programu, obrađuje se samo proza)
19. Lorka - Romansa mesečarka (potpuno izbačena)
20. Tolstoj - Rat i mir (više nema izbora između Ane Karenjine i ovog dela)
21. Verlen – Mesečina (potpuno izbačeno)
22. Bodler – Albatros (zamenjeno pesmom Čitaocu, obrađuju se i dalje Veze)
23. Rembo – Ofelija (zamnjeno pesmom Samoglasnici)
24. Matoš - Notturno, Jesenje veče (potpuno izbačeno)
I jos puno toga, al' ne staje u 1500 kar.
Još prvi pravi botf
Durdja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar