Povodom odluke Srbije da od Kine kupi raketni sistem protivvazdušne odbrane FK-3, novu generaciju raketa srednjeg dometa zemlja-vazduh, navođenih radarom nove generacije, Ambasada SAD u Beogradu navela je za
Radio Slobodna Evropa da je nabavka vojne i odbrambene tehnike suverena odluka svake zemlje, ali da bi vlade trebalo da budu svesne kratkoročnih i dugoročnih rizika i cene koju povlači poslovanje s kineskim kompanijama.
"Svaka zemlja bi trebalo da može da ima poverenja da nabavka opreme neće ugroziti njenu nacionalnu bezbednost ni ekonomski suverenitet", naveli su iz Ambasade SAD i dodali da tog poverenja ne može da bude "ako su prodavci vojne i odbrambene opreme zavisni od autoritarne vlasti kakva je u Kini".
Iz Ambasade navode i da Srbiji "savetuju da radi na potpunijem usklađivanju sa Zajedničkom bezbednosnom i odbrambenom politikom EU".
"Izbor snabdevača bi trebalo da odražava deklarisani cilj Srbije: da se što više integriše sa Evropom. Ima i drugih prodavaca koji ne zavise od autoritarnih režima, a nude opremu ne samo sposobnu da zadovolji odbrambene potrebe Srbije, već i uporedivu po kvalitetu i ceni", stoji u pisanoj izjavi Ambasade SAD za RSE.
Kupovina raketnog odbrambenog sistema FK-3 uvršćena je u godišnji izveštaj državne kompanije Jugoimport SDPR, koji je prošle nedelje priložen Agenciji za privredne registre Srbije. Jugoimport SDPR navodi u tom dokumentu da je realizovao 163 sporazuma o uvozu iz 31 zemlje u vrednosti od 620,3 miliona dolara u 2019. godini i da u to spada i nabavka dronova iz Kine i prva poznata kupovina sistema FK-3 u Evropi.
"Najveći deo uvoza odnosi se na modernizaciju aviona MIG-29, nabavku sistema dronova i sistema protivvazdušne odbrane FK-3", navodi se u izveštaju. Zvaničnici u Srbiji do danas nisu odgovorili na pitanja RSE o nabavci oružja iz Kine, niti po kojoj je ceni ugovorena.
Ruski mediji razočarani odlukom Srbije
Većina ruskih medija izrazila je iznenađenje zbog odluke Srbije, a u propratnim komentarima provejava razočarenje što nije naručeno rusko oružje iz familije S-300, piše Balkanska bezbednosna mreža.
"Na nekoliko mesta provejava stav izneverenih očekivanja i ocene da se Srbija u toj stvari postavila kao podeljena ličnost, jer u isto vreme gaji prijateljstvo sa Rusijom, teži pridruživanju Zapadu, a kupuje oružje u Kini", navodi taj portal.
Gazeta citira i direktora Centra za strategijske analize Ruslana Puhova koji smatra da je Srbija od Kine dobila veoma povoljne finansijske uslove za nabavku FK-3, verovatno u vidu beskamatnog kredita, jer je Kini veoma stalo da vojnu opremu plasira na tržište "uglednih zemalja" evropskog kontinenta. On, takođe, priznaje da ruski S-400 "baš i nije jeftin", ali ima određene rezerve prema kineskoj tehnologiji i navodi da, iako je ta zemlja postigla veliki napredak u poslednjih 30 godina, i dalje postoje problemi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 25
Dejan
Smrdija
Pera genije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar