Šarčević: Roditelji biraju da li će im deca ići u školu ili nastavu pratiti na daljinu

Predloženi model nastave nije savršen, ali je najmanje loš u ovom trenutku, poručio je ministar prosvete Mladen Šarčević.
Šarčević: Roditelji biraju da li će im deca ići u školu ili nastavu pratiti na daljinu
Foto: FoNet
Istakao je i da odvijanje nastave zavisi od "trenutnog zdravlja nacije" i da predloženi model može da se menja u zavisnosti od epidemiološke situacije.
 
Ministar je istakao i da roditelji koji imaju objektivne strahove, mogu da se opredele da njihova deca pohađaju nastavu isključivo na daljinu, ali da će morati da budu ocenjivani u školama.
 
"Naravno da bira roditelj. Kada je počinjala pandemija, kada nismo znali šta nas čeka, bilo je pokušaja da deca ostanu duže u školama. Tada je 80 odsto roditelja smanjivalo iz dana u dan dolazak dece u školu. Roditelj je detetu najveći prijatelj, pa nije mu valjda ministar ili direktor veći prijatelj od roditelja", rekao je Šarčević.
 
Roditelji će odluku moći da donesu i tokom septembra, a ako se oni koji su se opredelili za nastavu na daljinu, u međuvremenu predomisle, nije potrebno da donose opravdanje lekara, ali moraju da se najave nekoliko dana ranije zbog organizacija grupa u školi.
 
Roditelji će, kako je objasnio, sa profesorima imati isključivo onlajn kontakte, s tim što će 31. avgusta biti organizovan kratak susret roditelja učenika prvog i petog razreda osnovne, i prvog razreda srednje škole sa učiteljima i razrednim starešinama kako bi razmenili kontakte.
 
Za srednje škole je, kako je rekao, takođe izrađeno nekoliko modela nastave, a osnovni je da "rade nedeljno", s tim što nije isto da li je reč o gimnaziji ili srednjoj stručnoj školi gde ima dosta praktične nastave.
 
Istakao je i da odvijanje nastave zavisi od "trenutnog zdravlja nacije" i da predloženi model može da se menja u zavisnsoti od epidemiološke situacije.
 
Šarčević je rekao da je nastava isključivo na daljinu, kakva je bila tokom vanrednog stanja, najlošiji model, a da predloženi model nastave od 1. septembra nije savršen, ali je najmanje loš.
 
Prema tom modelu, učenici od prvog do četvrtog razreda od 1. septembra nastavu će pohađati u učionicama, u grupama od najviše 16 đaka, dok bi učenici od petog do osmog razreda trebalo da obavezne predmete pohađaju u školi, dok bi za izborne bila organizovana nastava na daljinu.
 
"Prvi septembar je dovoljno daleko da bi se moglo videti da li će se po ovom modelu raditi. Ako se nastavi ovako, sa padom broja obolelih, pod svim tim uslovima, možemo da govorimo o drugim modelima rada", naveo je ministar i istakao da će se u slučaju pogoršanja epidemiloške situacije, nastava prebaciti na isključivo onlajn.
 
Odeljenja će u polovini škola morati da se dele u dve grupe
 
Kazao je i da će u 55 odsto osnovnih škola odeljenja morati da se podele kako bi se obezbedio prostor od četiri kvadratna metra po učeniku, a moguće je da će broj škola u kojima će se deliti odeljenja biti i manji, tako što bi se za nastavu koristile i male sale i trpezarije.
 
"Ako imate u školi učionicu od 80 kvadrata, a 19 učenika u odeljenju, ne delite odeljenje", istakao je.
 
U školama gde su odeljenja podeljena u dve grupe, nastava će se za prvu grupu organizovati od 8h, sa časovima od po 30 minuta, odmorima od po pet minuta i velikim odmorom od 15 minuta između časova, i pauzom od 20 minuta za čišćenje i dezinfekciju, pre nego što druga grupa dođe na nastavu.
 
U drugom delu dana, od 14 časova, organizuje se nastava za starije osnovce. Učenici petog, šestog i sedmog razreda imaće po pet, a osmog razreda po šest časova.
 
Rekao je i da tamo gde su odeljenja podeljana u dve grupe, neće raditi dva nastavnika, jer "niti imamo toliko nastavnika, niti imamo budžet za to".
 
To ne znači da će učitelji biti dodatno opterećeni, jer "ulaze profesori drugih predmeta, stranih jezika, 'spuštaju se' profesori veština - muzičkog, fizičkog, likovnog, profesori veroučielji".
 
Ministar kaže da skraćivanjem trajanja časa glavni njegov deo nije ugrožen.
 
"Zaključni deo časa sa raznim zadacima je nešto što što može da se plasira preko elektronskih modela i to je ono što kombinujemo. Dete kada dođe kući, uradilo je 75 odsto posla, ali sve ima na RTS Planeti i može da vrati. Sada će uloga roditelja biti manja nego u prvom udaru, ali ne može da bude nikakva", naglašava Šarčević.
 
Rasporedi časova sinhronizovani sa nastavom na TV-u
 
Na RTS-u će se nastava za osnovce odvijati prepodne, a za srednjoškolce popodne.
 
"Rasporedi časova uglavnom su okvirni, ali voleli bismo da ih se škole pridržavaju. Svi rasporedi časova sinhronizovani su sa emitovanjem na TV kanalima", isakao je ministar.
 
Kazao je da se trenutno snima materijal za nastavu, i da ćemo uskoro "imati ceo septembar snimljen", a da još od prošle školske godine imamo snimljen materijal od pola marta, pa do kraja.
 
Šarčević je odbacio tvrdnje da je predlog modela nastave došao prekasno i tvrdi da škole imaju sasvim dovoljno vremena da se organizuju.
 
Kada su u pitanju bezbednost i higijena đaka i nastavnika, ministar Šarčević kaže da roditelji neće ulaziti u škole, a deca će nositi maske.
 
"Ako se desi da detetu nije dobro, postojaće prostorije koje će biti obezbeđene za izolaciju. Dobićemo od Ministarstva zdravlja ovih dana proceduru šta radi škola u takvim situacijama u saradnji sa dispanzerima. To je posao koji radi lekarski deo tima", objašnjava Šarčević.
 
Ističe da će svaki nastavnik koji vodi čas brinuti o tome da deca nose maske. Iako epidemiolozi preporučuju da se izbegnu kolektivni sportovi i horsko pevanje, đaci će imati časove muzičkog i fizičkog vaspitanja u nešto izmenjenom obliku.
 
Model za fakultete sledeće nedelje
 
Kada je reč o nastavi na fakultetima, Šarčević je rekao da je to ostavljeno za sledeću nedelju, i da su predstavnici Ministarstva u stalnom kontaktu sa predstavnicima univerziteta.
 
Kako je rekao, trenutno su koncentrisani na ispitni rok i mere zaštite u domovima, jer se studenti polako vraćaju. U Beogradu će za studente sa lakim simptomima na raspolaganju biti privremena bolnica u Areni, dok će oni koji čekaju rezultate testa biti smešteni u domu "Lola" (Kralj Aleksandar Prvi).
 
Istakao je, međutim, da su studenti u domovima najrevnosniji, jer im je strašno važno da polažu ispite, dok su veći problem oni koji žive kod roditelja, jer više izlaze i samim tim su izloženi većem riziku od infekcije.
 
Kazao je i da je većina fakulteta protiv ispita na daljinu, i da niko ne želi da se time akademska čestost dovede u pitanje. Izvesno je i da će se vežbe na fakultetima odvijati uživo, dok se modeli za predavanja još uvek razmatraju.
  • ccc

    07.09.2020 17:38
    strasno
    Sve ovo nije humono zbog dece i njihovog angazovanja. U osnovnoj skoli u Beogradskoj opstini Rakovica deca nose maske ali ne i skolski policajci. Sada teraju deca da moraju da prate i online nastavu za pojedine predmete iako ih imaju po rasporedu . Sta rade nastavnici na tim casovima, koja su prava deteta > Ako ide u skolu dete ocekuje da im nastavnik predaje lekciju a ne da uci online....roditelji nisu ucitelji i ako smo se vec saglasili da deca idu u skolu ne zanima nas online skolovanje....... Pita li neko roditelje pored svog haosa i poslova da li imaju vremena i znanja da sa detetetom prate nastavu???
  • Limanac treći

    12.08.2020 06:24
    Kakvo će ovo iživljavanje biti nad učenicima, nastavnicima i pogotovo nad pomoćnim osobljem. Nije vreme za nastavu uživo i to će se potvrditi kada krene novi talas. Po ko zna koji put vlastodršci ne shvataju ozbiljnost situacije. Ovaj nakvarcani je najgori ministar prosvete u gustoj konkurenciji od 1990. do danas.
  • Cveta

    11.08.2020 23:20
    A da li mogu ucitelji i nastavnici da biraju hoce li da rade online ili da dolaze u skolu?

    Sta je sa nastavnim kadrom koje je ugrozenog zdravlja/rizicne grupe?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija