Hram Svetog Save potpuno bi trebalo da bude završen u oktobru ove godine.
Foto: Fonet
Predsednik Aleksandar Vučić i patrijarh SPC Irinej obišli su radove na unutrašnjem uređenju hrama Svetog Save, a predsednik Srbije je poručio da je ponosan na to što je država preuzela najveći teret za završetak izgradnje Hrama Svetog Save, kao i da je u prethodne tri godine u ovaj hram uloženo više nego u prethodnih 60 godina.
Vučić je rekao da je država Srbija u prethodne tri i po godine u izgradnju Hrama Svetog Save u Beogradu uložila 43 miliona evra, što je najviše u prethodnih 50 godina.
Vučić je primetio da ko sanja veliko, veliko i postiže, a ko sanja malo - ni to ne može da postigne. Kao što su, podseća, svojevremeno kritikovali u Parizu kada je građena Ajfelova kula, dok je to sada jedno od najposećenijih turističkih mesta.
"Sva naša dela ostaju za naredne generacije i ovaj će period biti upamćen ne samo po velikom ulaganju u puteve, pruge i druge infrastrukturne objekte, već i po završetku najvažnijeg verskog i kulturnog objekta", naveo je Vučić. "Ovo će biti nova Sveta Sofija. Nemamo više crkvu Svetu Sofiju, ali imamo Hram Svetog Save", dodao je Vučić.
Dodao je da "hram deluje nestvarno, ima najveći mozaik u celom svetu, od lomljenog stakla, na kome su radili najveći srpski i ruski majstori".
"Ljudi će moći za dva meseca da se raduju završetku Hrama", rekao je Vučić i dodao da je uloženo mnogo novca u završetak radova.
Kaže da su napadali ranije i Zorana Đinđića kada je obezbedio neka sredstva za Hram, ali da je ova vlast zahvaljujući ekonomskim reformama iz 2014. obezbedila deset puta više novca.
"Patrijarh mi rekao da su očekivali da dobiju sa drugih strana finansijsku pomoć, ali da je država preuzela najveći teret i ponosan sam na to", dodao je Vučić.
Prema ranijim najavama, centralnoj ceremoniji povodom završetka radova u Hramu Svetog Save u oktobru trebalo bi da prisustvuje i predsednik Rusije Vladimir Putin. Rusija je uložila sredstva u oslikavanje Hrama, ruski umetnici rade na ukrašavanju kupole, a timove domaćih i ruskih majstora predvodi ruski akademik Nikolaj Muhin, glavni autor i tvorac mozaika.
Inače, mozaik od stakla i kamena učiniće kupolu najvećom u pravoslavnim hramovima, a samo još jedan hram – Pećka patrijaršija ima prikaz Vaznesenja u kupoli. Radi se od lomljenog stakla, što će, uz posebnu svetlost, stvarati utisak da se likovi svetaca pokreću.
Više od 15.000 kvadrata u Hramu biće pod mozaikom. U izradi mozaika korišćeni su najkvalitetniji malteri, prohromske mrežice i vezivna sredstva, što bi trebalo da garantuje trajnost. Oltarski ikonostas biće izrađen u kamenu (karara mermer) sa prikazima u mozaiku.
Radovi se izvode i na izradi čak 300 polijeleja (lustera) za hram, od kojih je najveći centralni polijelej prečnika 20 metara i težine skoro 14 tona. Akademik Muhin autor je i centralnog polijeleja koji će biti izrađen u bronzi, sa ugrađenim ikonama na drvetu.
Hram Svetog Save biće otvoren u okviru velikog jubileja 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
JA bih ga odmah nminirao da dođem a nvlast i posejao travu
ovo je takva sramota i glupost dok narod nema leba da jede i grcmao u dugovima
Proklet vam bio hram
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Policija u Kraljevu uhapsila je tri osobe zbog sumnje na malverzacije u auto-školi u kojoj su zapsoleni, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Premijerka Srbije Ana Brnabić je danas na sednici Koordinacionog tela za digitalizaciju u zdravstvenom sistemu ukazala na neophodnost što bržeg unapređenje tog sistema, saopštila je Vlada Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas čestitao Zoranu Kneževiću na izboru za predsednika Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), saopštio je Vučićev kabinet.
Ministar odbrane Miloš Vučević izjavio je danas da je pitanje daljeg razvoja aerodroma "Morava" (Lađevci) kod Kraljeva od interesa i za civilni sektor i za Vojsku Srbije.
Osnovna škola "Dragiša Mihailović" prva je u Kragujevcu i učenicima i nastavnicima zabranila korišćenje mobilnih telefona, a druga je, u okolini, uvela đačke uniforme.
Direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović izjavio je danas da je od početka rata u Ukrajini više od 300.000 građana Rusije prošlo kroz Srbiju, a da se zadržalo oko 50.000.
Tokom završne faze procesa puštanja u rad Visoke peći broj 1 u Železari Smederevo oko 14 časova došlo je do eksplozije, saopšteno je iz HBIS Group Serbia.
Bogoljub Karić, biznismen i lider Pokreta snaga Srbije izjavio je da je opredeljenje Srbija - Rusija velika zabluda i da nama nisu ništa dalji Ukrajinci od Rusa.
Na eventualnom referendumu o ulasku u EU, 44 odsto građana Srbije glasalo bi za učlanjenje, dok je 42 odsto građana protiv, pokazuju rezultati istraživanja organizacije CRTA.
Istoričar Vasilije Krestić rekao je da je jutros doživeo šok jer nije mogao da izađe iz stana, jer su bila blokirana u nameri da se spreči da dođe na Izbornu skupštinu.
Društvo sudija Srbije reagovalo je povodom izjava urednika Informera Dragana J. Vučićevića i tekstova objavljenim u tom tabloidu da je ponovo uvedena kazna zatvora zbog verbalnog delikta.
Komentari 84
Kohoutek II
eot vam bog malo
Jack Pants
ovo je takva sramota i glupost dok narod nema leba da jede i grcmao u dugovima
Proklet vam bio hram
Tesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar