Istraživanje: Trećina zaposlenih želi i nakon korone da radi od kuće, novi trend je odlazak na selo

Trećina zaposlenih u IT firmama, marketinškim agencijama, malim i srednjim preduzećima želela bi da nastavi s radom van kancelarije i nakon pandemije virusa korone, otkrilo je novo istraživanje koje je sproveo Startit.
Istraživanje: Trećina zaposlenih želi i nakon korone da radi od kuće, novi trend je odlazak na selo
Foto: Pixabay
U anketi sprovedenoj preko Tvitera, 18,5 odsto ispitanika je odgovorilo da se osećaju usamljeno radeći od kuće jer im nedostaju kolege.
 
Rezultati su potvrdili da zaposleni žele da sami izaberu lokacije za rad, a novi trend je da je 6,1 odsto anketiranih spremno da se preseli iz velikih gradova u unutrašnjost i na selo odakle će raditi na daljinu, navodi Startit.
 
Novi rezultati pokazuju da 55,7 odsto anketiranih želi da bira hoće li raditi u kancelariji ili od kuće. Anketirani su iskustvo rada van kancelarije ocenili sa visokom ocenom 4,05, a tek svaki deveti ne želi da nastavi rad van kancelarije nakon pandemije.
 
Anketa je otkrila i da je i pre Covida-19 između 26 i 30 odsto anketiranih bar jedan dan nedeljno u velikim gradovima radilo od kuće.
 
Računajući i manja mesta, svih pet dana nedeljno od kuće pre kovida radilo je 12,1 odsto anketiranih, a zatim je taj broj u vreme pandemije povećan sedam puta.
 
Više od polovine anketiranih odgovorilo je da je dobilo neophodnu motivaciju i podršku za rad, a da je dobilo opremu odgovorilo ih je 64,1 odsto.
 
Rad na daljinu anketirani smatraju pre svega uštedom vremena koje provedu na putu do posla, a najveći procenat kao prednost navodi bolju koncentraciju i fokusiranost, kao i fleksibilnost. Najveći problem s kojim su se suočili je usamljenost, a zatim to što osećaju da nemaju ograničeno radno vreme kad rade od kuće.
 
Utisak zaposlenih je da se količina posla koji moraju da obave od kuće nije mnogo promenila u odnosu na rad iz kancelarije - 82,3 odsto smatra da rade slično ili isto danas, kao i pre pandemije.
 
U Startitovoj anketi bilo je 53 odsto muškaraca, a 64 odsto anketiranih živi i radi u Beogradu, zatim u Novom Sadu njih 16,4 odsto, dok ih je u Nišu 4,4 odsto i Kragujevcu 2,3 odsto. Najviše ankretiranih, 70 odsto, ima između 25 i 40 godina, dok ih u IT firmama radi 30 odsto.
 
Celo istraživanje Startit-a možete videti OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • gradjaninX

    05.09.2020 13:51
    "unutrasnjost" i "selo" ...vrvi sve od dobrog interneta, "selo" pogotovo...
  • White

    05.09.2020 09:58
    Nakon korone? Nikad nece biti nakon...
  • Sedam

    05.09.2020 09:05
    Nešto što ima 6,1% nije trend

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija