Savet Agencije za energetiku usvojio: Pomera se crvena zona sa 1.600 kilovata na 1.200 kilovata
Savet Agencije za energetiku Republike Srbije (AERS) dao je saglasnosti na odluke o ceni pristupa sistemu za prenos električne energije i ceni pristupa sistemu za distribuciju električne energije.
Foto: 021.rs
Odluka će se primenjivati počev od 1. oktobra 2025. godine.
Istovremeno, AERS je usvojio i izmenu metodologije za kupce iz kategorije Široka potrošnja kojom se pomera granica između takozvane "crvene i plave" zone potrošnje sa 1.600 na 1.200 kilovata, objavio je danas specijalizovani portal Energija Balkana.
Na zahtev Elektromreže Srbija a.d. Beograd i Elektrodistribucije Srbije d.o.o. Beograd, Savet AERS je, na sednici održanoj 21. avgusta, dao saglasnosti na odluke o ceni pristupa sistemu za prenos električne energije i ceni pristupa sistemu za distribuciju električne energije koje će se primenjivati počev od 1. oktobra 2025. godine.
Ukupni rast odobrene cene prenosa u 2025. godini u odnosu na odobrenu cenu od 1. oktobra 2021. godine je 10 odsto, dok ukupni rast odobrene cene distribucije električne energije u odnosu na odobrenu cenu od 1. oktobra 2021. godine, obračunatu na bilansu za 2025. godinu, iznosi 16 odsto.
Na istoj sednici, Savet Agencije je usvojio izmenu Metodologije za određivanje cene pristupa sistemu za distribuciju električne energije u kojoj je produžen rok do kada će korisnici sistema iz kategorije Široke potrošnje – grupa kupaca Domaćinstvo imati pravo da im se obračunava manji iznos odobrene snage bez promene rešenja o odobrenju za priključenje. Ova mogućnost je ograničena do 31. decembra 2026. godine.
Takođe, Savet Agencije usvojio je i izmene Metodologije za određivanje cene električne energije za garantovano snabdevanje. Ovom izmenom metodologije za kupce iz kategorije Široka potrošnja se izvršeno je pomerena granica između "crvene" i "plave" zone potrošnje sa 1.600 kilovata na 1.200 kilovata.
Produžen je i rok do kada će se kupcima iz kategorije Široka potrošnja – grupa kupaca Domaćinstvo, za objekte sa trofaznim priključkom za koje je odobrena snaga, veća od 11,04 kilovata, ali najviše 17,25 kilovata, odobrena aktivna snaga obračunavati za 11,04 kW, a ako je mesečna potrošnja aktivne energije u objektu do 350 kilovata, odobrena snaga za taj kalendarski mesec će se obračunavati za 6,90 kW.
Ta mogućnost je ograničena do 31. decembra 2026. godine.
Saglasnosti Saveta Agencije na cene pristupa sistemima, kao i odluke o izmenama metodologija, objavljuju se u Službenom glasniku RS i na internet stranici Agencije nakon objavljivanja u Službenom glasniku RS, navodi portal Energija Balkana.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
O "Mrdićevim zakonima": Amandmani ugrožavaju predmete Tužilaštva za organizovani kriminal
20.01.2026.•
0
Tužilaštvo za organizovani kriminal nalazi se ponovo na meti čelnika vlasti, ovog puta usvajanjem amandmana na skupštinskom Odboru za pravosuđe, koji će doneti izmene zakona po predlogu poslanika Uglješe Mrdića.
Macut: Srbija posvećena daljoj saradnji sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta
20.01.2026.•
0
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut sastao se danas sa direktorkom Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MКCК) za Evropu i Centralnu Aziju Arijan Bauer.
Kamioni čekaju do šest sati na Batrovcima, Šid tri sata
20.01.2026.•
0
Na putničkim terminalima graničnih prelaza nema dužih zadržavanja dok kamioni na izlazu iz Srbije čekaju od 40 minuta do šest časova, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Ivan Ristić imenovan za komandanta JZO-a: Iskustvo stekao u DB i SAJ-u
20.01.2026.•
1
Za komandanta Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata danas je postavljen pukovnik policije Ivan Ristić.
Infrastruktura železnice: Zbog loših vremenskih uslova ograničena brzina vozova na pruzi Beograd-Subotica
20.01.2026.•
11
Preduzeće "Infrastruktura železnice Srbije" saopštilo je da je zbog loših vremenskih uslova tokom dana privremeno ograničena brzina vozova na pruzi Beograd-Subotica.
Beogradska filharmonija protiv imenovanja Bojana Suđića za v.d. direktora
20.01.2026.•
1
Beogradska filharmonija saopštila je da se protivi odluci da Bojan Suđić bude v.d. direktora te institucije.
Šesnaest minuta tišine: Čuvaju li blokade još "vatru protesta"?
20.01.2026.•
9
Iako su započele kao kratke, simbolične blokade u znak sećanja na stradale u Novom Sadu, akcije šesnaest minuta tišine održavaju se i danas, međutim javljaju se dileme o njihovoj daljoj ulozi u protestnom pokretu.
Komisija prihvatila primedbe građana: Sve mini hidroelektrane izbrisane iz Prostornog plana Niša
20.01.2026.•
0
Komisija za planove Grada Niša prihvatila je primedbe građana, organizacija i ustanova, i naložila Zavodu za urbanizam brisanje svih lokacija za mini hidroelektrane (MHE) iz nacrta Prostornog plana.
Mali u Davosu razgovarao sa SAD o Ekspo 2027
20.01.2026.•
0
Siniša Mali je u Davosu rekao da je razgovarao sa podsekretarkom Stejt departmenta SAD Sarom Rodžers o učešću SAD na Ekspu 2027 u Beogradu "Igra za čovečanstvo".
RGZ: Za upis bespravnih objekata stiglo više od 825.000 prijava
20.01.2026.•
1
Za upis bespravnih objekata po Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava svojine na nepokretnostima, nazvanom "Svoj na svome", stigle su 825.184 prijave građana.
Udruženje tužilaca Srbije protiv izmena Zakona o javnom tužilaštvu
20.01.2026.•
1
Udruženje tužilaca Srbije usprotivilo se danas predloženim izmenama i dopunama Zakona o javnom tužilaštvu.
Trojac iz Vranja obio garažu Infrastrukture železnice Srbije i iz nje ukrao bakar i opremu
20.01.2026.•
1
Policija u Vranju rasvetlila je tešku krađu za koju se sumnjiče J. Š. (34), M. M. (41) i G. I. (21), svi iz Vranja.
Radnik povređen u Krušiku: Prevezen u Urgentni centar
20.01.2026.•
1
Fabrika Krušik saopštila je da je u prepodnevnim satima u pogonu za izradu pirotehničkih elemenata došlo do samozapaljenja smeše, pri čemu je, kako se navodi, jedan radnik zadobio lakše povrede.
Vučić: Trampove carine uticaće i na Srbiju, imaće prelivajući efekat na nas
20.01.2026.•
6
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će američka carinska politika i ukidanje multilateralnih institucija uticati i na Srbiju.
Novi skup studenata 27. januara u Beogradu, sledeća velika tema - prosveta
20.01.2026.•
18
Studenti u blokadi pozivaju na skup u Beogradu 27. januara kada će se građanima obratiti svi oni koji su se više od godinu dana borili za ispunjenje zahteva i rad institucija.
Koga bi trebalo lustrirati u Srbiji?
20.01.2026.•
46
Studenti su u Novom Sadu predstavili prve tačke svog budućeg programa: lustraciju i punu primenu Zakona o poreklu imovine.
Paunović: Došli smo u situaciju da građani brane Zagorku Dolovac od režima
20.01.2026.•
11
Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović kazala je, govoreći o pristiscima na tužilaštvo, da su građani došli u situaciju da brane od režima tužioca Mladena Nenadića i vrhovnu tužiteljku Zagorku Dolovac.
Koliko ljudi u Srbiji prima penziju veću od 230.000 dinara?
20.01.2026.•
18
U Srbiji penziju trenutno prima nešto više od 1,65 miliona građana. Većina penzionera, njih oko 59 odsto, ima mesečna primanja do visine prosečne penzije, koja iznosi nešto više od 50.000 dinara.
Ministarstvo poljoprivrede: Radićemo na podizanju svesti građana o značaju konzumiranja mleka
20.01.2026.•
23
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić održao je sastanak sa predstavnicima udruženja proizvođača mleka, prerađivačke industrije, Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, Privredne komore Srbije...
Uhapšen na Batrovcima: U automobilu pronađena automatska puška
19.01.2026.•
1
Granična policija uhapsila je B. K. (56) osumnjičenog za nedozvoljeno posedovanje oružja.
Komentari 12
Ivan
HITNO:
1. Podici granicu za crvenu zonu na 2000 KWH !!!
2. Uvesti jeftinu struju od 20-08h svakog dana kao i vikendom 0-24h !!!
3. Smanjiti cenu stuje duplo !
4. Ukinuti obaveznu TV pretplatu !
5. Ukinuti sve ostale stavke na racunu za struju, osim cene potrosene struje !!!
6. Analiza efikasnosti, reorganizacija i odpustanje svih uhlebljenih i nepotrebnih zaposlenih !
7. ...
Pera
Potrošač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar