Ona je gostujući na TV Prva kazala da je sporazum otvorio vrata za bolje odnose Srbije i SAD i "da ćemo tek shvatiti važnost tog sporazuma".
Navodi da se stavke koje se tiču ostvaranje državne kancelarije Srbije u Jerusalimu, 5G mreže, diverzifikacije nabavki energenata nisu zamka za Srbiju i da je "svaka reč srpske delegacije bila odmerena".
"Amerikanci su želeli da se više prebacimo na tečni prirodni gas koji dolazi iz SAD. Predsednik Vučić je rekao da ne možemo da se prebacimo na skuplji gas i građane izložimo tom trošku. U sporazumu nije ništa jasno definisano, otvaramo vrata još više za stratešku saradnju sa SAD, a ne kompromituje našu saradnju ni sa Kinom ni sa Rusijom. Sporazum otvara jedna vrata, ali ne zatvara sva druga", rekla je.
Kao tri najvažnije tačke sporazuma, Brnabić navodi priključivanje Prištine inicijativi "mini Šengen", dodatnu putnu i železničku infrastrukturu koja će značiti povezivanje regiona i poboljšavanje ekonomske situacije, kao i prisustvo Fonda za razvoj SAD.
"Mi želimo da krenemo u izgradnju puta od Niša do Pločnika u prvom kvartalu 2021. godine ili na kraju tog kvartala, što je izuzezno važno za građane Prokuplja i Niša. Drugi infrastrukturni projekat je železnica koja ide od Kosova Polja do Merdara, što će značiti građanima na Kosovu", ocenila je Brnabić.
Ona je navela da će otvaranje kancelarije Fonda "privući američke investitore i veće finansiranje za mikro, mala i srednja preduzeća u Srbiji", a da će "sporazum značiti više radnih mesta i bolje plate za obe zajednice".
"Nemamo mi ovde takmičenje sa Prištinom. Dobar sporazum je onaj koji je pobeda i za Beograd i za Prištinu. Videla sam da je njihova delegacija bila pod velikim pritiskom da li da potpišu ili ne potpišu. Pomirenje je prioritet, mi želimo bolje odnose svih u regionu", rekla je Brnabić.
Govoreći o stavki koja se odnosi na jezero Gazivode, Brnabić je rekla da je ona bila "neprijatno iznenađenje" za Srbiju, ali da im je specijalni predstavnik predsednika SAD Ričard Grenel rekao da najbolji sporazumi dolaze iz nečega što je "iznenađenje za obe strane".
"To je zanimljiv ugao posmatranja, on je jako dobar pregovarač i bez njega ne bi ni došli do sporazuma. Nama je međusobno priznanje bila crvena linija, tada mi je predsednik Vučić poslao poruku i velika zahvalnost administraciji u Vašingtonu što su nas čuli i povukli to da nastavimo pregovore", rekla je Brnabić.
Na Grenelovu izjavu, koji je nakon pregovora naveo da ni jedna strana nije potpisala dokument sa SAD, te da to nije bilateralni sporazum sa SAD, Brnabić je rekla da samo Tramp može da bude garant da će Fond za razvoj doći, odnosno da je SAD posredovao u pregovorima i da je direktan garant njegove implementacije.
"Za nas je važno da mi nismo potpisali ništa direktno sa Prištinom što bi impliciralo da na bilo koji način priznajemo državnost Kosova. Vi opet morate da nađete kreativne načine da gurate neke stvari dalje, da se okrenete budućnosti, a da ni implicitno ni direktno ne priznate Kosovo", kaže Brnabić.
O ostalim spoljnopolitičkim stavkama u sporazumu, poput ustručavanja od 5G komponenti od "neproverenih dobavljača" ili proglašenje Hezbolaha za terorističku organizaciju, premijerka je rekla da je bilo očekivano da SAD "guraju" stavke važne za njih.
Kao još jednu važnu stavku navodi i zaštitu imovine Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji, a da će Srbija na tome insistirati i tokom nastavka političkih pregovora koji se vode pod okriljem Evropske unije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 25
Leka
Pera
Eugen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar