U neočekivanom potezu prošle nedelje, američki predsednik Donald Tramp rekao je da su se Srbija i Kosovo dogovorili o normalizaciji ekonomskih veza u okviru razgovora uz posredovanje SAD, a da dogovor uključuje da Beograd premesti svoju ambasadu u Jerusalim i da se Izrael i Kosovo uzajamno priznaju.
To je iznenadilo Evropljane, koji vode složene razgovore između Srbije i Kosova, dok "izgleda da srpski zvaničnici umanjuju svoju obavezu prema Trampu", a Kosovo nastoji da ublaži zabrinutost među muslimanskim zemljama, piše AP.
Dugogodišnja politika EU je da na statusu Jerusalima treba da rade Izrael i Palestinci u okviru širih mirovnih pregovora, a "Srbija, kao kandidatkinja za prijem u članstvo EU, to treba da poštuje", navodi ova agencija.
"Nijedna država-članica EU nema ambasadu u Jerusalimu. Bilo kakvi diplomatski koraci koji bi mogli dovesti u pitanje zajednički stav EU o Jerusalimu stvar su ozbiljne zabrinutosti i žaljenja", rekao je portparol Evropske komisije Peter Stano.
Stano je, govoreći dok su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Avdulah Hoti bili u novoj rundi razgovora u Briselu o normalizaciji odnosa, rekao da je EU unapred rečeno samo o ekonomskim aspektima događaja u Beloj kući, a ne o selidbi ambasada u Jerusalim.
"U Beogradu se čini da se srpski zvaničnici odmiču od obećanja o ambasadi, a ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da će o konačnoj odluci tek morati da razgovara Vlada i da će to zavisiti od 'niza faktora', uključujući budući razvoj veza sa Izraelom", piše AP.
"Mi imamo ambasadu u Izraelu, da li će ambasada ostati u Tel Avivu i da li će i kada biti izmeštena u Jerusalim to je stvar o kojoj ćemo kao i o dinamici sami odlučivati. Priznanje Kosova je nešto što ćemo mi u svakom slučaju sa Izraelom razmarati, jer mislimo da to nije nešto što je u ovom trenutku toliko bitno", kaže
za N1 Veljko Odalović iz Ministarstva spoljnih poslova.
Profesor Vojin Rakić, šef UNESCO katedre za bioetiku za Evropu, smatra da "samim tim što Srbija ne poštuje dekleraciju o Izraelu iz 1980. godine, njena pregovaračka pozicija dramatično slabi, jer će argumentacija Albanaca biti - dobro, ako ne poštujete ovu rezoluciju, zašto insistirate na poštovanje rezolucije 1244".
"Mislim da je spisak problema koji sa tim nastaje duži. Videli smo da je Arapska liga već osudila, kao i Turska i generalno muslimanski svet. Naši odnosi sa Palestincima će biti u potpunosti upropašćeni", naveo je za N1 Filip Ejdus sa FPN.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
SBJ
@Primitivna Nacija
bruh
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar