On je, posle sastanka na kome su ta tri člana Socijalno-ekonomskog saveta (SES) pokušala da nađu kompromisno rešenje, rekao da su predstavnici Ministarstva finansija zadržali raniji predlog da minimalna cena rada bude povećana od četiri do šest odsto.
"Poslodavci su pristali da se minimalna cena rada poveća za deset odsto uz uslov da se neoporezivi deo zarade sa 16.000 dinara poveća na 19.000 dinara", rekao je Ristić.
Dodao je da su sindikati takođe zadržali stav da minimalna mesečna zarada mora da bude dovoljna za minimalnu korpu namirnica koja košta 37.500 dinara, što je povećanje od oko 25 odsto, jer je minimalna zarada sada oko 30.000 dinara.
"Sindikati smatraju da će se tako tvrdim stavom predstavnika Vlade Srbije, uprkos dogovoru od pre dve godine da se minimalac naredne godine, za koju se sada utvrđuje, izjednači sa vrednošću minimalne potrošačke korpe, pojačati odliv kvalitetne radne snage", rekao je Ristić.
Istakao je da sindikati, "UGS" Nezavisnost" i Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS), smatraju da je "Vlada Srbije ostala pri orijentaciji da Srbija ostane zemlja jeftine radne snage".
Ristić je rekao da je za 14. septembar zakazana sednica SES-a i da na njoj najverovatnije neće biti nađeno kompromisno rešenje za povećanje minimalca jer su stavovi jako suprotstavljeni.
Prema Zakonu o radu, ukoliko poslodavci, sindikati i Vlada Srbije ne postignu dogovor do 15. septembra za narednu godinu, odluku o minimlanoj ceni rada donosi Vlada.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
Opa
samo da
08.09.2020 • 18:27
"Šta vi hoćete ? Kod Tadića upola manje plate bile, nezahvalnoci."
Meni a ne samo meni penyija još uvek bila veća kod Tadića, jer ovaj još nije vratio sve pare što je oteo. Hvala. Toliko.
@Bole
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar