Izveštaj EP: Srbija među zemljama sa malim rizikom pretnji po mir

Srbija je na 34. mestu ovogodišnjeg "Normandijskog indeksa", koji ocenjuje nivo pretnji po mir, bezbednost i demokratiju u svetu, pokazao je novi izveštaj Istraživačke službe Evropskog parlamenta (EPRS).
Izveštaj EP: Srbija među zemljama sa malim rizikom pretnji po mir
Foto: 021.rs
U poređenju sa 2019. godinom, rezultati "Normandijskog indeksa" 2020. ukazuju na "blago smanjenje pretnji po mir i bezbednost u svetu".
 
"Normandijski indeks", koji je ove godine pripremljen tek drugi put, razlikuje se od drugih po tome što je prilagođen pristupu i delovanju EU u oblasti mira i bezbednosti.
 
Kriterijumi "Normandijskog indeksa" su: klimatske promene, sajber-bezbednost, demokratski procesi, ekonomske krize, zavisnost u energetici, "fragilnost države", kriminal, dezinformacije, terorizam, nasilni konflikti, naoružanje.
 
U izveštaju "Mapiranje pretnji po mir i demokratiju u svetu", najbolje plasirane zemlje su Norveška, Australija i Švajcarska, kao i godinu dana ranije.
 
Evropska unija (27 članica) tretirana je kao celina među 136 zemalja obuhvaćenih indeksom i nalazi se na 11. mestu sa 7,54, pri čemu indeks 10 znači da nema rizika a nula ukazuje na veliku pretnju po mir.
 
Svetski prosek indeksa je 5,64 poena.
 
Srbija je na istom mestu kao 2019, sa indeksom 6,5, u grupi zemalja s malim rizikom od pretnji po mir.
 
Od zemalja s Balkana, Crna Gora je na 28. mestu, a Albanija deli 30. s još tri zemlje. U grupi zemalja s malim rizikom je i Severna Makedonija, na 42. mestu svetske liste, dok je Bosna i Hercegovina među državama sa umerenim rizikom, na 74. mestu.
 
Međutim, BiH, Albanija i Crna Gora su u grupi onih koji su najviši napredovali u odnosu na prethodnu godinu - BiH se popela za 12 mesta, a Albanija i Crna Gora za po devet.
 
Severna Makedonija se međutim ove godine, u odnosu na 2019. godinu, spustila za deset mesta.
 
Istovremeno su na listi najviše pali Šri Lanka, za 19 mesta, i Nikaragva i Brazil, za po 15.
 
Velika Britanija je na 17. mestu liste, SAD su 48, Kina 89, Rusija 107. a Turska 122.
 
Na dnu liste je Centralnoafrička Republika, a među najslabije plasiranim su i Irak, Avganistan, Pakistan, Čad, Jemen.
 
Izveštaj sadrži i studije slučaja za 40 zemalja, ali među njima nije Srbija.
 
EPRS je "Normandijski indeks" pripremio s međunarodnim "Institutom za ekonomiku i mir" (IEP) iz Sidneja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija