Jermenska diplomatkinja: Srbija prodavala oružje i Jermeniji i Azerbejdžanu

Srbija je prodavala oružje i Jermeniji i Azerbejdžanu, tvrdi za N1 jermenska diplomatkinja Sosi Tatkijan.
"Srbija je izvezla mnogo više oružja u Azerbejdžan nego u Jermeniju, i to se vidi po količini oružja koje je stiglo u Azerbejdžan, koji je dobio mnogo naprednije oružje. Nekoliko puta sam proverila ove podatke od više izvora pre ovog razgovora. Isto važi i za Rusiju. Postoji mit da Rusija pomaže Jermeniji. Zapravo, Rusija pomaže obema stranama i to opravdava komercijanim interesom", kazala je za N1 Sosi Tatkijan.
 
Kako dodaje, Rusija i Izrael su dva glavna dobavljača oružja u Azerbejdžan. "Zamislite Izrael koji je, takođe, doživeo genocid kao i Jermeni. Zato mislimo da to ne bi trebalo da rade, pogotovu što im prodaju moderno oružje. Dakle nije istina da je Srbija prodavala oružje samo Jermeniji. Ono što se pojavilo u medijima je samo najnoviji ugovor, ali je činjenica da je Srbija prodavala oružje i Jermeniji i Azerbejdžanu", kaže Tatkijan.
 
Ona dodaje da je OEBS 1994. isposredovao primirje između Azerbejdžana, Jermenije i Nagorno-Karabaha, koje je deceniju održavano relativno uspešno.
 
im je Azerbejdžan počeo da koristi novac od gasa i nafte i da ga ulaže u vojsku, počeli su da veruju da mogu da reše (situaciju) kroz vojni sukob", kaže ona i dodaje da je propaganda protiv Jermena u Azerbejdžanu "potpuno normalna stvar".
 
Kaže da su u vreme pandemije koronavirusa u Bakuu (glavnom gradu Azerbejdžana) održane "masovne demonstracije" protiv Jermena. "Ne znam gde su u to vreme održane takve demonstracije. Ovo je provocirano od samog vrha Azerbejdžana".
 
Ona je navela da je njena zemlja spremna na rešenje koje je prihvatljivo za sve tri strane, navodeći da nije reč o spontanom sukobu.
 
"U svetu se možda pogrešno tumači da je reč o ratnom stanju. Taj prevod je netačan. U našem Ustavu imamo Deklaraciju o ratu u kojoj, hvala Bogu, još nismo na tom nivou. Onda, imamo ratnu situaciju, koju u svetu prevode kao vojnu situaciju, što znači da imate samo nekoliko restrikcija koje su uvedene tokom kovida, ne samo u Jermeniji, već i u Srbiji: Premijer je postao vrhovni komandant vojske, ne smete da širite neproverene informacije i sva vojna oprema je mobilizovana i regrutovani su svi vojnici u rezervi", kaže Tatkijan, koja sarađuje sa mnogim jermenskim i međunarodnim nevladinim organizacijama.
 
Ona navodi da Azerbejdžan ima uveden policijski čas, da su blokirali većinu interneta, odnosno da radi samo Tviter, prekinuti su svi civilni letovi, a "što se tiče Jermenije sve snagu su ujedinjene".
 
Podsetimo, azerbejdžanski portal Azeri defence odjavio je ranije da jermenska armija koristi projektil 122 mm G-2000, napravljen u Srbiji, kako bi gađala naselja u regionu Fizuli, o čemu opširnije OVDE.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić demantovao je pisanje medija da se u sukobu u Nagorno-Karabahu ubijaju srpskim oružjem, o čemu opširnije OVDE, dok se oglasio i ministar spoljnjih poslova Ivica Dačić i rekao da su Azerbejdžan i Jermenija "naše prijateljske zemlje" i da Srbija apeluje da se prekinu neprijateljstva, te da se obe strane vrate pregovorima.
  • .../2

    02.10.2020 17:03
    @ Licemerje na kvadrat
    to su činjenice, a jedan od razloga je što su Turska i Azerbejdžan Jermeniju isključili iz bitnog projekta
    https://www.tanap.com/tanap-project/why-tanap/
  • ime

    01.10.2020 23:58
    @ Licemerje na kvadrat
    a da prethodno osudiš onoga koji je započeo sukob: Jermenija, granatiranje Tovuza, 12. juli?
  • Licemerje na kvadrat

    01.10.2020 12:37
    Srbiji se moraju uvesti sankcije UN zbog ovoga. Svi u svetu znaju da je Srbija prekršila tajnu zabranu prodavanja oružja Jermeniji i Azerbejdžanu za koju niko nije znao i da bi ove dve zemlje danas bile naoružane isključivo praćkama i prangijama da se Srbija kao remetilački faktor u svetu nije umešala. Ceo svet nas gleda i vidi da armije Jermenije i Azerbejdžana imaju isključivo srpsko naoružanje u svom arsenalu, odnosno sada je konačno otkrivena tajna i dokazano je da Srbija proizvodi naoružanje za koje niko nije znao da se ovde proizvodi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija