Kancelarija zaštitnika građana: Protiv uvođenja smrtne kazne u Srbiji, nema dokaza da bi to smanjilo kriminal

Zamenica zaštitnika građana Nataša Tanjević ocenila je usled povremenog pokretanja teme uvođenja smrtne kazne u Srbiji da se kažnjavanje ne sme svoditi na golu represiju, a da njen cilj ne sme biti osveta učiniocu krivičnog dela.
Kancelarija zaštitnika građana: Protiv uvođenja smrtne kazne u Srbiji, nema dokaza da bi to smanjilo kriminal
Foto: Pixabay
Ona je povodom Svetskog dana borbe protiv smrtne kazne, koji je obeležen 10. oktobra, dodala da umesto toga treba težiti pravednoj i srazmernoj kazni "koja će najbolje ostvariti zahteve generalne i specijalne prevencije".
 
"U dve trećine zemalja sveta, smrtna kazna je zakonom ukinuta ili se ne primenjuje, a u zemljama koje još uvek to nisu učinile nema dokaza da je stopa kriminaliteta manja, niti da se smanjuje broj najtežih krivičnih dela", navodi Tanjević i dodaje da je ta mera u suprotnosti sa kapacitetima za borbu protiv zločina koje imaju savremene države.
 
Zaštitnik građana podseća da se od 2007. godine, kada je Srbija predsedavala Komitetom ministara Saveta Evrope, 10. oktobar obeležava i kao Evropski dan borbe protiv smrtne kazne.
 
Smrtna kazna je u Srbiji ukinuta 2002. godine, a poslednji put je izvršena 1992. godine.
 
Podsetimo da je istraživanje koje je rađeno prošle godine, a u vezi sa uvođenjem smrtne kazne u Srbiji, pokazalo da je 58 odsto građana za ovaj vid kažnjavanja, protiv je bilo 25 odsto ispitanika, dok je njih 17 bilo neodlučno.
 
Rezultati iste ankete su pokazali da je među pristalicama Srpske napredne stranke (SNS) 65 odsto onih koji bi podržali takvu promenu krivičnog zakonika, da je neodlučnih 16, dok je protiv 20 odsto.
 
Među onima koji su bliski pokretu Dveri i Demokratskoj stranci Srbije, 80 odsto je za, 12 je neodlučno, a devet je protiv. Najveći deo pristalica politike Srpske radikalne stranke (SRS), njih 88 odsto, je za takav vid kažnjavanja najtežih krivičnih dela, dok je samo 12 procenata protiv.
 
Od 2007. gotovo svake godine rastao je broj građana u Srbiji koji su za ponovno uvođenje smrtne kazne.
  • Darkmen

    12.10.2020 14:48
    Doživotna kazna zatvora, bez prava na pomilovanje svim narkodilerima, pedofilima, silovateljima i osuđenicima za teška krivična dela, ali ne po zatvorskim hotelima nego lepo y rudnik...naravno i smestaj pod zemljom i sve...eto radi humanosti ih pustiti recimo...svakih 2 meseca po pola sata na povrsinu...
  • BoeserWolf

    12.10.2020 13:59
    Svakim danom me komentari zemljaka sve vise ubedjuju da u stvari zasluzujemo mnogo goru vlast od SNS i vucica
  • Aleksej

    12.10.2020 11:22
    Strava i uzas
    Sta raditi recimo sa likom onim sto je silovao i ubio onu devojcicu... Da li je on za zivot? Dozivotno u zatvoru na teretu drustva? Protiv smrtne kazne sam, ali sta raditi sa takvim likom?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.