NUNS: Većina napada na novinare na protestima i dalje u istražnoj fazi

Ministarstvo unutrašnjih poslova izvestilo je Platformu Saveta Evrope za promociju zaštite novinarstva i bezbednosti novinara o napretku u istrazi slučajeva napada na novinare tokom julskih protesta u Srbiji, saopštilo je danas Nezavisno udruđenje novinara Srbije (NUNS).
NUNS: Većina napada na novinare na protestima i dalje u istražnoj fazi
Foto: 021.rs
Iz odgovora MUP vidi se da je većina slučajeva i dalje u istražnoj fazi, neki nisu ni procesuirani, dok je identifikovana i uhapšena jedna osoba koja je zadržana u pritvoru 48 sati, a radi se o licu koje je polomilo staklo ispred prostorija RTV Vojvodine u Novom Sadu 8. jula, i incident je kvalifikovan kao delo nasilničkog ponašanja, član 344 stav 1 Krivičnog zakonika.
 
O ovim napadima međunarodne institucije i organizacije izvestila regionalna platforma SafeJournalists.net čija je NUNS članica u Srbiji.
 
Tom prilikom pobrojani su slučajevi napada i ugrožavanja novinara koji su se dogodili od 7. do 9. jula ove godine, a Platformu Saveta Evrope MUP je izvestio samo o nekim od slučajeva.
 
U slučaju ometanja na radu ekipe televizije N1 Sektor unutrašnje kontrole MUP radi na prikupljanu podataka po nalogu nadležnog tužioca, dok je, kada je u pitanju slučaj ometanja na radu novinarki i novinara Marka Radonjića sa portala Nova S utvrđeno da slučajevi nisu prijavljeni i evidentirani u skladu sa zakonom propisanom procedurom i da nisu preduzete dalje radnje.
 
Fizički napad na novinara Bete Žikicu Stevanovića prijavljen je nadležnom tužilaštvu i preduzete su dodatne mere kako bi se utvrdilo ko je počinitelj tog krivičnog dela.
 
O napadu na Milana Srdića i Lazara Vukadinovića predstavnik MUP obavestio je nadležno tužilaštvo u Novom Sadu o podnetim krivičnim prijavama i tuzilac je to delo kvalifikovao kao nasilničko ponašanje.
 
Kada je u pitanju napad na ekipu RTS u Nišu, snimatelja Ivana Stambolića i novinarku Lidiju Georgijevu, policija tvrdi da o tom slučaju nije bila obaveštena, pa nije podneta prijava, jer su u telefonskom razgovoru sa njima saznali da ne žele da podnose prijave u vezi sa slučajem.
 
U pismu MUP navodi da po Metodologiji za sprovođenje istraga u slučajevima zloupotreba policije, njih sprovodi tužilac, a uzimajući u obzir da on može izuzetno poveriti određene dokazne radnje Sektoru unutrašnje kontrole, MUP će po prijemu takvog zahteva pristupiti tom poslu kao prioritetu.
  • Stanoje

    28.10.2020 07:24
    Vi mislite da je Savet Evrope lud, znaju oni dobro kakva je korupcija i kriminal u pravosudnom sistemu Srbije i kako se selektivno rešavaju i nerešavaju slučajevi. Nedavno smo dobili izveštaj o nenapretku Srbije na putu ka EU, pa izveštaji Fridom Hausa, Göteborga, Holandskog instituta Klingendal...... A svi dobro znamo kakav će biti sledeći izveštaj Evropskog Parlamenta. Isto tako znamo ko je i tome svemu žrtva, naravno gradjani Srbije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija