Srbija uvozi jeftinu svinjetinu iz Evrope, domaći stočari ne znaju šta će sa mesom

Cene svinjskog i junećeg mesa su u Srbiji u poslednjih mesec dana pale manje od prozvođačkih, a smanjena je i tražnja pa stočari ne znaju šta će sa viškovima, a uvozi se jeftino smrznuto svinjsko meso iz Evrope.
Srbija uvozi jeftinu svinjetinu iz Evrope, domaći stočari ne znaju šta će sa mesom
Foto: Pixabay
Predsednik Asocijacije stočara Srema i Mačve Zoran Erić rekao je za Betu da je proizvođačka cena žive vage tovljenika 160 dinara po kilogramu, a da trgovci plaćaju kilogram od 130 do 135 dinara po kilogramu.
 
"Uzgajivači svinja imaju gubitak po svakom tovljeniku po 2.000-3.000 dinara. I prasetina je pojeftinila i kilogram košta 160 dinara, a proizvođačka cena je 190 dinara po kilogramu jer su poskupeli pšenica, kukuruz i soja. U poslednjih deset godina nikad nije bilo gore", rekao je Erić.
 
Dodao je da klaničari iz Srbije svakog meseca iz evropskih zemalja uvezu jeftino meso za preradu u vrednosti od tri do pet miliona evra jer je ponuda velika pošto je Kina zbog svinjske kuge u Nemačkoj prestala da ga uvozi iz tih zemalja.
 
Erić je rekao da su im u Ministarstvu poljoprivrede Srbije rekli da ne mogu da zabrane uvoz tog mesa zbog Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji.
 
Uzgajivači svinja koji su se opredelili isključivo za tu granu stočarstva, prema njegovim rečima, uzeli su podsticaje za opremu i za uzgoj svinja koji po krmači iznosi 15.000 dinara godišnje i "ne mogu sada da ugase tu proizvodnju, pa su u velikom problemu".
 
"Znamo firmu koja neprekidno uvozi smrznuto meso i prerađevine i svaki taj šleper za nas znači da 1.000 svinja neće biti prodato", rekao je Erić.
 
Dodao je da je "u socijalizmu postojao lanac od proizvođača do klaničara i trgovca, a da su sada pokidani i da trgovci ucenjuju klaničara, a oni proizvođače.
 
Iako je cena žive vage stoke pala u mesarama, kako je rekao, nisu smanjene maloprodajne cene mesa kao da ga od proizvodđača još kupuju po 170-180 dinara po kilogramu.
 
Predsednik Udruženja Agroprofit Čedomir Keco rekao je da je sličan problem i sa junetinom jer je trenutno na tržištu višak od oko 8.000-9.000 junadi koje nemaju kome da se prodaju, a u Srbiji je potrošnja tog mesa samo 4,5 kilograma godišnje po glavi stanovnika.
 
On je rekao da proizvođači zbog toga nisu mogli da iskoriste ni pola sredstava koja su izdvojena za premije kako bi im se pomoglo jer je ona bila uslovljena nalaženjem kupca i prodajom.
 
"Posledice tako slabe tražnje će biti smanjenje proizvodnje i slabija ponuda naredne godine", ocenio je Keco.
  • sfrj

    06.12.2020 22:20
    @Tga za Yug Lepo ste sebe opisali. Samo izrazito glup čovek može da nalazi opravdanja za partijsku ekonomiju koja nas je upropastila i čije posledice i nasleđe i danas trpimo. Ali mogu da ostavim mogućnost da je ceo zapad glup a baš vi pametni, iako je astronomski mala.
  • Marko

    06.12.2020 19:57
    Marko
    Ja nemogu da verujem da srbija uvozi meso,brasno,ulje...itd.. Pored vojvodine,sumadije pa mi bi trebali da budemo medju prvim izvoznicima a ne da uzimamo ejjj meso,krompir nisam ekonomista ali logika mi govori da treba da imamo naj jeftiniju hranu a ne da je poskupljujemo uzasnoo ko nam vodi drzavu zadnjih 30 godina.
  • Tga za Yug

    06.12.2020 19:50
    @sfrj
    Svakakve spodobe bez obrazovanja i ekonomskog znanja, lupetaju i omalovažavaju uložen rad na tovu i stočarstvu. Samo glup čovek može prozivati socijalizam da je "partijska ekonomija" , pre će biti da je to sad u pitanju, jer partijski tajkuni diktiraju uslove.
    U svim ekonomijama, pa i socijalizmu, postojali su pariteti cena, koliko košta kg,kukuruza, koliko kg. žive vage, koliko klaničari..
    Samo ovde, motač kablova može deliti "ekonomske savete"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.