Ministarstvo tumačenjima pravilnika o ocenjivanju zbunjuje prosvetare

Novim tumačenjem prosvetnih propisa "da ocene na polugodištu ne moraju nužno da se zaključe", nadležni su ponovo zbunili prosvetne radnike.
Ministarstvo tumačenjima pravilnika o ocenjivanju zbunjuje prosvetare
Foto: 021.rs
U odgovoru dnevnom listu Politika Ministarstvo prosvete je skrenulo pažnju na Pravilnik o ocenjivanju u kom se, između ostalog, kaže da ako đaci u toku polugodišta nisu ocenjeni, a zbog ugroženosti i bezbednosti zdravlja nije moguće oceniti učenike potreban broj puta, tada zaključna ocena ne može da se utvrdi.
 
"To nužno ne znači da ocena mora da se utvrdi, jer pravilnik kaže da može da se utvrdi", rekli su u nadležnom ministarstvu za Politiku.
 
Ovakvo pojašnjenje samo zbunjuje zaposlene u prosveti. Na osnovu propisa i dosadašnjih uputstava nastavnici su razumeli da bi ocene trealo da zaključe u skladu s raspoloživim procenama iz praćenja i vrednovanja napredovanja učenika od početka školske godine. Uveliko tako i rade, uveravajući da novo objašnjenje da "mogu, ali nije nužno" da utvrde zaključnu ocenu nema uporište u propisima.
 
Snežana Knježević direktorka OŠ "Vladislav Ribnikar" u Beogradu za Politiku kaže da ovo novo tumačenje Ministarstva može samo uneti pometnju u nastavničkim redovima.
 
"U ovim okolnostima još je važnije da postoji makar neka procena zasnovana na dobrom uvidu iz neposrednog rada sa učenicima.  Nije ona apotekarski precizna, ali nikad nije. Zaključivanje ocena uvek je glavobolja odgovornim prosvetnim radnicima. Ne treba brojati koliko je po novom kalendaru prvo polugodište kraće. Do pre samo nekoliko godina ono je u redovnim okolnostima bilo kraće i đaci su na zimski raspust odlazili krajem decembra sa zaključenim ocenama", ukazuje direktorka.
 
Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija, kaže za Politiku da novo tumačenje unosi zabunu.
 
"Ako po važećem pravilniku sada ocene ne moraju da budu zaključene, onda nismo morali da ih zakljuučujemo ni na kraju prošle školske godine. To bi moralo da se precizira, da nam se eksplicitno kaže", ističe Markov.
 
Pravilnik o ocenjivanju je dopunjen u aprilu i stupio je na snagu u maju, u toku prošle školske godine. 
  • Zdravlje

    09.12.2020 21:56
    Zdr
    U skandinavskim zemljama deca ako nauce do svoje 10. godine da citaju i pisu, smatra se uspehom. Posle neki zavrse i fakultete i opet ne zakasne. Ne mislim da bi tako trebalo i kod nas, ali bar da se uzme u obzir da trenutno zivimo u haosu... Najvaznije je sacuvati zdravlje
  • Drugacije

    09.12.2020 21:51
    Drugacije
    Neki ljudi su imali srece pa nisu ni osetili vanrednu situaciju, dok su se nekim ucenicima razboleli deka, baka, otac ili majka, nekome rodjaci, nastavnik, prijatelji, nekima su najblizi preminuli. Nekim ucenicima su roditelji ostali bez posla, neko nema racunar ili internet... Kako onda mozemo da se pravimo da je sve u redu i da od dece ocekujemo da se detaljno predje svo gradivo kao kad se ide redovno u skolu? Kad je bilo bombardovanje, tri meseca se nije islo u skolu, nije se ni nadoknadilo i prezivesmo. Imajte razumevanja i za djake i nastavnike i roditelje.
  • S

    09.12.2020 21:25
    @marko
    Apsolutno ste u pravu. Ocene sa polugodišta su samo statistički podaci.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.