Mimovi - smešno i opasno istovremeno

Mimovi, botovi, trolovi ušli su u javni govor u Srbiji tek u poslednjih nekoliko godina.
Mimovi - smešno i opasno istovremeno
Foto: Pixabay
 
 
Internet je čudna stvar, a da je tako dokazuje i slučaj jednog psa iz domaćeg filma iz 1984. Pas Ajak pojavljuje se u jednoj sceni filma "Pejzaži u magli" reditelja Jovana Jovanovića. Jedna od junakinja filma mu prisloni slušalicu uz glavu i Ajaks krene da laje.
 
Međutim, ta sekvenca postala je svetski poznati mim tri decenije kasnije. Tada se slika psa pojavila na internetu uz natpis "Hello, yes this is dog". Malo ko je očekivao da ta fotografija potiče iz film snimljenog u državi koja više ne postoji, pa i još tri decenije pre nego što je pas stekao svoju internet popularnost.
 
No, kao što smo rekli, internet je čudna stvar. Ali i opasna. Harmonikaš i pripadnik srpske vojske u Bosni i Hercegovini iz video za pesmu iz devedesetih koja veliča Radovana Karadžića postao je takođe mim. Ali i zaštitni znak svojevrsnog internet pokreta "Remove kebab", koji sadrži snažne antimuslimanske elemente. Da takva "šala" može da bude opasna pokazalo se u martu 2019. godine, kada je terorista u Kristčurču, na Novom Zelandu, ubio 50 osoba u džamiji. On je u svom automobilu slušao pesmu koja veliča Karadžića, a sam sebe je nazivao "kebab removalist-om".
 
  
 
Mim je u SAD shvaćen kao snažno političko oružje, pa ga je obilato koristio i Donald Tramp, a sam predsednik ove države neretko biva poređen sa jednim drugim mimom - Žapcem Pepeom. 
 
"Pepe nosi jednu vrstu cinizma, prezira prema mejnstrimu, a on je u Americi politički korektan, predstavlja ga kosmopolitska elita, što u mnogim grupama američkog društva izaziva otpor. On je divno korenspodirao Trampu, koji isto tako nije previše lep, možemo da govorimo o jednom žapcu, koji se pretvara u princa, odnosno predsednika", kaže sociolog koji se bavi istraživanjem interneta Dalibor Petrović.
 
 
Mimovi su postali deo naše kulture i naši svakodnevnice, način izražavanja, ali i razumevanja. Dobar mim je razumljiv svima i zbog toga su izuzetno prijemčivi. Za pojedine stručnjake mimovi predstavljaju najbolji test novog doba – koji omogućava ljudima da se izraze, pokažu svoje vrednosti i važnosti, emociju prema nekom fenomenu.
 
  
 
"Svaka kultura ima svoje komunikacijske obrasce, a oni direktno odražavaju ponašanje ljudi koji joj pripadaju. Kako se humor smatra obaveznim elementom mima, jasno je koliko kultura ima uticaja na shvatanje mima i otkuda dolaze različite interpretacije – humor je veoma određen pop kulturom i razlike među kulturama se tu najlakše vide", rekla je Ana Mirković za Netokraciju.
 
Osim sa mimovima već godinama se suočavamo sa botovima. I obično biva da nešto iz stvarno sveta dobije svoj pandan u digitalnom, tako i u svetu tehnologije imamo "miša", "kolačiće" i slično. Međutim, u Srbiji se desila obrnuta evolucija, prvo je postojao termin "bot", koji je u prenesenom značenju postao i sinonim za osobu koja slepo podržava neku, uglavnom političku, opciju. 
 
"Botovi se trude, u našem slučaju veoma slabo, da njihova aktivnost izgleda kao nešto što je spontano poniklo iz samog društva, a u stvari je sve dirigovano i unapred dogovoreno. Ako bismo napravili analogiju sa stvarnim životom i sa politikom, botovi bi bili oni koji autobusima iz drugih gradova dolaze na neki miting", rekla je Tatjana Vehovec iz Centra za nove medije.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

ANEM: "Rat" protiv novinara biti zaustavljen

Danas je u Beogradu zabeležen novi napad na novinare u Srbiji, a iz Asocijacije nezavisnih elektronskih medija navode da se to može nazvati svojevrsnim ratom protiv novinara.